Česká televize připravuje první 3D večerníček

Irena Hejdová Irena Hejdová
25. 11. 2008 9:15
Děti se dočkají Tří prasátek, ježka i nových Krysáků
Tři prasátka
Tři prasátka | Foto: ČT

Praha - Tradičně nejoblíbenější jsou v kinech dětské animované filmy. 3D animace v USA díky studiím Pixar či Dreamworks zažívá zlaté časy.

V českých kinech je už k vidění i první domácí 3D animovaný film, i když nijak valně přijatý Kozí příběh.

Teď 3D technologie pronikla i na televizní obrazovky. ČT připravuje první český 3D animovaný večerníček. Jmenuje se Tři prasátka a jeho tvůrcem je talentovaný Michal Žabka, režisér a animátor filmů Babalon, Prasavci či Paní G.

Žabka pohádky plné humoru, nadsázky i fantazie napsal, je také výtvarníkem a režisérem celého projektu. Jeho hrdinové mluví  hlasy Yvetty Blanarovičové a Petra Rychlého.

Tři prasátka
Tři prasátka | Foto: ČT

Večerníček vypráví o třech nerozlučných přátelích. Prasátka jsou sice nejlepší kamarádi, ale každé z nich je jiné.

Chloupek je roztomilý a trochu naivní, Čára protřelý bývalý cirkusák a Sněženka starostlivá citlivá hospodyně. Mají ale i tři nepřátele: vlky Zuba, Borise a Kedluba.

"Tři prasátka jsme začali připravovat asi před dvěma lety, kdy vznikly náměty na prvních sedm dílů," vzpomíná na genezi Michal Žabka. Až následně se podle něj začalo řešit, jakou technologií se cyklus bude natáčet.

"Samozřejmě se nabízel loutkový animovaný film, protože můj poslední film Paní G byl loutkový, ale ve hře byla i 3D počítačová animace, která v té době už byla hodně na vzestupu," vysvětluje.

Proto se s dramaturgy ČT dohodl, že už je na čase, aby vznikl seriál s pomocí 3D technologie.

Tři prasátka
Tři prasátka | Foto: ČT

Natáčet se začalo na začátku letošního roku.

"Teď jsme uprostřed práce, v součtu bych to odhadl na 20 pilně pracujících spolupracovníků," říká Žabka, který v současnosti pracuje na scénářích dalších šesti dílů.

3D animace je podle Žabky v současnosti v Česku na velmi dobré úrovni; je zde i několik studií, které se jí úspěšně zabývají.

Tři prasátka vyrábí studio Alkay Animation Prague, které spolupracovalo například s Jiřím Bartou na filmu Domečku vař!

"Po téměř ročním natáčení musím říct, že bych si dovedl představit tímto stylem natočit 3D celovečerák, prostě - samá chvála," vyznává se Žabka.

Prý dokonce v současné době o 3D celovečerním filmu jedná:  "Ale nechci to zakřiknout, takže víc neprozradím."

Prací na Třech prasátkách je režisér v současné době plně vytížen. "Pracuju na scénářích, storyboardech, výtvarnu a hlavně na režii," dodává.

Krysáci
Krysáci | Foto: ČT

Zároveň připravuje jeden příběh z chystaných celovečerních Autopohádek.  "Moje povídka se jmenuje Účetní a víla, vyrábějí se loutky, máme natočený teaser a celé je to ve fázi příprav."

Do vysílání by podle vedoucí Centra vysílání pro děti a mládež Kateřiny Krejčí Tři prasátka měla nastoupit ke konci příštího roku.

Premiéra první řady sedmi dílů bude před Vánoci 2009, celý třináctidílný seriál bude hotov 2011. Žabka k tomu omluvně dodává. "Jde to pomalu - okno po okně."

Večerníček příští rok nabídne řadu dalších nových seriálů.

Václav Chaloupek se už na konci února vrátí s dalšími živými zvířátky, tentokrát s příhodami afrického ježka ušatého v třináctidílném seriálu Podivuhodná cesta ježka Aladina.

Pokračovat zbrusu novými díly bude v první půlce dubna seriál Gogo a Figi Jarky Havettové.

Děti se mohou těšit také na plastelínové Žížaláky Miroslava Gála, na kresleného Inspektora Fouska i na pokračování loutkových Krysáků Cyrila Podolského.


 

 

Právě se děje

Další zprávy