Česká televize oslaví šedesátku výstavou a Bohdalkou

Jan Gregor Jan Gregor
30. 4. 2013 12:40
V rámci kulatého výročí se Česká televize ohlíží za svou minulostí
Jiřina Bohdalová ve filmu Ucho
Jiřina Bohdalová ve filmu Ucho | Foto: Profimédia

Praha - Ve středu 1. května uplyne šest desítek let od chvíle, kdy se v tehdejším Československu spustilo pravidelné televizní vysílání.

Oslavy výročí se budou konat na třech frontách. Na obrazovkách České televize, v prostorách Národního technického muzea, kde bude zahájena výstava o historii televizního vysílání, a přímo na Kavčích horách a studiích v Brně a Ostravě, kde se uskuteční v sobotu 4. května den otevřených dveří.

Jistota spásného retra

"Nechtěli jsme oslavy soustředit do jednoho dne," vysvětlil generální ředitel ČT Petr Dvořák. "Už od začátku roku vysíláme pořady vztahující se k výročí a budeme v tom pokračovat až do prosince."

Česká televize už od začátku roku nasazuje do vysílání to nejlepší ze zlatého fondu, jako jsou seriály Panoptikum města pražského, Cirkus Humberto nebo Byl jednou jeden dům.

V květnu se do programu dostanou obnovené verze úspěšných zábavných pořadů - v dnešní dramaturgii a s dnešními technickými možnostmi. Diváci se znovu vždy na jeden večer setkají s pořady Kufr, Šance, Zpívá celá rodina a Neváhej a toč.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Vrcholem retro vzpomínání ovšem budou pořady, které se na ČT objeví už v tomto týdnu. Už ve středu na den výročí se na ČT2 bude vysílat pětihodinové pásmo Teleautomat. Každá hodina bude věnovaná jednomu žánru: dokumentu, zpravodajství a publicistice, seriálům, zábavě a dramatické tvorbě. Sobotní večer bude patřit Galashow60 s Jiřinou Bohdalovou a jejími hosty.

"Jiřina Bohdalová je spjatá s ČT jako nikdo jiný," vysvětlil programový ředitel ČT Milan Fridrich volbu průvodkyně pořadem.

Populární herečka je také jednou z šedesáti tváří, které se uvolily natočit krátké medailonky, v nichž vysvětlují, co pro ně znamená Česká televize. Na své začátky a slastný pocit z rozsvícených oken, za nimiž blikaly obrazovky, zavzpomínal Karel Gott. Pavel Liška zase z paměti vynořil své iniciační zážitky s Rozmarýnkem a Čertíkem Bertíkem.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Evropská kvalita Sanitky

Manažerům ČT výročí posloužilo i jako příležitost, jak propagovat nadcházející programové hity. Na podzim se začne vysílat třináctidílná Sanitka Filipa Renče, která podle Fridricha posouvá český seriál na evropskou úroveň.

První sérii by si letos měl odbýt i kriminální Cirkus Bukowsky, jenž údajně svou syrovostí připomíná skandinávské detektivní vzory.

Po úspěchu s docusoapem Čtyři v tom se do vysílání chystají další podobné projekty: budou se týkat svateb, závislých žen a těžké cesty talentovaných dětí za svým snem.

Kvalita se dá očekávat i od ambiciózního formátu České století, v němž Robert Sedláček se scenáristou Pavlem Kostíkem nahlédne provokativně na některé milníky novodobé české historie.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Přímo k historii ČT a jejímu poslání se vysloví další dokumenty, jejichž premiéra ještě nebyla stanovena. Radim Špaček mapuje ve filmu Pod dlažbou je pláž společně s mediálními odborníky, co to je ta vzývaná veřejná služba. Na propagandistickou funkci televize v době normalizace se zaměří snímek Nízká vysoká hra Martina Vadase, odhalující zákulisí štvavého snímku zaměřeného proti Chartě 77 a jejím prvním signatářům. Režisér se sám na filmu coby ostřič hlavního kameramana podílel, a jeho pohled tak má osobní punc.

Vzpomínku na to, jak dříve fungovala televize, nabídne film Parta analog, sledující televizní veterány z 50. a 60. let, kteří se rozhodli odvysílat ještě jednou část programu teď, jak se připravoval za jejich éry.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Nejodvážnější sny

Průřezová výstava televizní historie v Národním technickém muzeu je podle jejích organizátorů limitována jen prostorem výstavního sálu. I tak v ní najde návštěvník bohaté množství exponátů, zahrnující jak studiovou, vysílací a záznamovou techniku, tak množství televizorů od prvopočátků jejich existence po současnou digitální éru, a to jak naší výroby, tak ze zahraničí.

Jsou zde vystaveny například nejstarší televizní zařízení českého průkopníka televize Jaroslava Šafránka z roku 1939 nebo unikátní televizní přístroje použité pro vysílání na výstavě MEVRO v roce 1948.

Celou výstavu uvozuje Šafránkovo motto uvedené nad vchodem do sálu: "Fantazie může spřádat nejodvážnější sny a všechny budou zcela jistě uskutečněny televizí."

Třetím bodem oslav je populární den otevřených dveří. Studia se návštěvníkům otevřou 4. května od devíti hodin. Organizátoři připravili řadu soutěží, vystoupení a setkání s oblíbenými herci a moderátory.  

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Některé britské čerpací stanice přerušily provoz. Nemá jim kdo dovézt palivo

V Británii muselo dočasně přerušit provoz několik čerpacích stanic, protože jim došly pohonné hmoty. Ty na ně kvůli chybějícím řidičům nákladních aut nemá kdo dovézt, v rafinériích je přitom benzinu i nafty dost. Ministr dopravy Grant Shapps dnes vyzval motoristy, aby se nesnažili natankovat si do zásoby, informovala veřejnoprávní BBC na svých internetových stránkách.

Agentura Reuters napsala, že u některých čerpacích stanic v Londýně a jihoanglickém hrabství Kent se dnes tvořily fronty aut. Asociace prodejců pohonných hmot doporučila motoristům, aby měli v nádrži tolik paliva, aby jim vystačilo na cestu k záložní stanici pro "vzácný" případ, že na první nebude k dostání.

V některých britských médiích se objevily informace, že britská vláda v situaci, kdy v zemi chybí až 100.000 řidičů nákladních aut, uvažuje o nasazení vojáků. "Pokud by to pomohlo, povoláme je," řekl Shapps BBC. Dodal ale, že není jasné například to, zda vojáci mohou řídit vozidla s civilní registrací.

Už měsíce zástupci supermarketů a zemědělců upozorňují, že vzhledem k nedostatku řidičů jsou narušené dopravní řetězce, kvůli čemuž mají problémy dostat zboží na pulty obchodů.

V televizi Sky Shapps řekl, že nedostatek řidičů je celosvětový problém kvůli tomu, že během pandemie covidu-19 se nekonaly zkoušky pro nové šoféry. Británie podle něho proto počet zkoušek zdvojnásobuje. Těm současným je v průměru 55 let a stěžují si na špatné pracovní podmínky i platy.

Řidičů je v Británii nedostatek ale i kvůli brexitu, po němž je pro pracovníky z jiných evropských zemí těžší získat pracovní povolení. Asociace silniční nákladní dopravy (RHA) vyzvala vládu, aby v blízké době tato pravidla zmírnila. K tomu Shapps řekl, že nechce, aby britské řidiče vytlačili jejich kolegové ze zemí Evropské unie, kteří mají nižší nároky na mzdy.

Rod McKenzie z RHA podle BBC řekl, že více řidičů profesi opouští, než do ní přichází. "Je to takhle jednoduché: všechno, co v Británii máme, se dováží nákladními auty. Takže pokud je nedostatek řidičů, je nevyhnutelné, že všechny věci, které chceme, nedostaneme, kdy chceme," řekl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

San Marino bude v nedělním referendu rozhodovat o legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina budou v neděli hlasovat v referendu o tom, zda chtějí povolit interrupce během prvních 12 týdnů těhotenství. Návrh dále žádá, aby úřady legalizovaly umělé přerušení těhotenství i po tomto období, pokud je ohrožen život či psychické zdraví ženy kvůli anomáliím nebo vývojovým vadám plodu, napsala dnes agentura AP. San Marino je jedním z posledních států v Evropě, které potraty zcela zakazují.

Zákaz interrupcí v San Marinu platí už od roku 1865. Tamní ženy proto cestují kvůli tomuto zákroku do Itálie, která maličký stát obklopuje ze všech stran, a kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální, píše AP.

Zastánci změny zákona proto upozorňují, že tato situace představuje finanční zátěž pro ženy, které interrupce podstupují. Kritici zákazu potratů rovněž tvrdí, že je trestem pro ženy, které byly znásilněny. "Pokud nechcete, aby se vědělo, že nemáte v úmyslu pokračovat v těhotenství, je mnohem méně pravděpodobné, že se obrátíte na policii a nahlásíte znásilnění," upozorňuje Joanna Nellesová z Rady Evropy, kde šéfuje oddělení, jež monitoruje dodržování Istanbulské úmluvy o potírání násilí na ženách a domácího násilí.

Antonella Mularoniová, která je pro zachování zákazu, podle agentury AP argumentuje tím, že ženy a dívky v San Marinu mohou dostat v lékárnách bezplatně antikoncepci včetně přípravku, jenž se používá po pohlavním styku.

Úřady San Marina, kde žije na 33 000 lidí, podle AP k referendu přistoupily poté, co k němu vyzvalo zhruba 3000 obyvatel v petici. Přičemž většina z nich byly ženy. Žádné průzkumy veřejného mínění však nejsou před hlasováním k dispozici. Pokud zvítězí zastánci změny restriktivního zákona, parlament San Marina bude nucen potraty legalizovat, poznamenala AP.

Mezi další malé země v Evropě, kde jsou interrupce zakázány, patří Malta, Andorra nebo britský Gibraltar. Některé z nich změnu zákonů zvažují. Například na Maltě, kde za potrat hrozí až tři roky vězení, letos jeden z poslanců předložil návrh zákona, který by tuto směrnici změnil. Podle maltských úřadů se nicméně trest uplatňuje jen zřídka a poslední známý rozsudek vězení kvůli potratu padl v 80. letech minulého století, píše AP.

Obyvatelé britského zámořského území Gibraltaru pak letos v červnu schválili zmírnění tamního zákona zakazujícího potraty. Odsouhlasili mimo jiné, aby byly interrupce možné do 12 týdne těhotenství v případě ohrožení fyzického nebo duševního zdraví ženy, či v případě, že bude poškození plodu neslučitelné s jeho životem. Interrupce má být také možná v případě početí při znásilnění nebo incestu.

Další zprávy