Češi podruhé bojují o to, kdo zazpívá Evropě

Jitka Gráfová
26. 1. 2008 10:00
Do Bělehradu chce Šum svistu, Čechomor i Frühlingová
Iva Frühlingová
Iva Frühlingová | Foto: Ondřej Besperát

Praha - ČT hned ve druhém ročníku pochopila, že někdejší Velká cena Eurovize je přehlídkou lepých děv nebo bizarních postaviček v šokujících kostýmech, které nabízejí přeslazený pop, techno etno a silácký pseudo rock.

Hlasovat mohou lidé už začátku měsíce, definitivně se rozhodne na dnešním koncertu v přímém přenosu z pražského Výstaviště.

Za přispění znalce české hudby a moderátora Martina Hrdinky vybrala veřejnoprávní televize do Národního kola deset kandidátů, ze kterých diváci svými SMS vyšlou do semifinále jednoho šťastlivce, jenž bude chtít zabodovat víc než loni Kabát.

Čechomor
Čechomor | Foto: Sony BMG

V prvním ročníku s českou účastí skončila teplická kapela poslední s jedním bodem. Zřejmě se zdála evropskému publiku příliš usedlá. Každopádně pak měla jedinečnou a paradoxní šanci opakovat, že jejich hudba byla na Eurosong příliš opravdová.

Nekonečný chtěl vorvaně a tučňáky

Semifinále i finále se letos koná podle pravidel v Bělehradě, loni totiž zvítězila v Helsinkách třiadvacetiletá srbská zpěvačka Marija Serifovič s baladou Modlitba.

Sámer Issa
Sámer Issa | Foto: Korzo

A letos máme takřka ideálního kandidáta,  Dana Nekonečného a jeho Šum svistu.  Na to ale každopádně musí nejdřív porazit domácí konkurenty. Mezi ně patří soutěže Coca-Cola Popstar - kapela Temperamento. "Minulý ročník jsme sledovali. Nejvíce nás oslovilo vystoupení Petra Koláře," naznačuje skupina mnohé.

Čtěte také:
Češi vyslali na eurosong Kabát. Škyt!
Modlitbu za eurosong vyhrála srbská Marija

Uchází se i duo Le Monde; to dal dohromady Petr Fider, který produkoval skupinu Holki a kapelu Verona. Do Evropy chce vyrazit také kapela Toxique nebo Tereza Kerndlová.

Kdo s čím vyráží do boje

  • Gipsy.cz - Benga Beating
  • Tereza Kerndlová - Have Some Fun
  • Čechomor - Józef, mój kochany
  • Sámer Issa - Pick A Star
  • L.B.P. - Don't Leave Me
  • Temperamento - Další den přijde
  • Le Monde - Another Chance
  • Toxique - Two Sides
  • Iva Frühlingová - Partir et revenir
  • Daniel Nekonečný - Holiday

"Bohu rozkoše Nekonečnému"  se postaví i zpěvačka Iva Frühlingová s písní Partir et revenir. Tři uchazeči, kteří loni neuspěli, to zkusí znovu: Sámer Issa, zpěvačka L.B.P. a kapela Gipsy.cz.

Čechomor to bere vážně

Čechomor - který o vítězství bude usilovat s písní Josef mój kochány z úspěšného Vánočního alba - je asi nejpřekvapivějším účastníkem domácího kola.

Zřejmě neodolali mantře veřejnoprávní soutěže, jak v roce 1974 zvítězila do té doby nepříliš známá ABBA s megahitem Waterloo. A možná že v dobách mediálního pravěku a všemocné televize to i podobný účel mělo.

"Nakonec jsme si řekli, že by to mohla být i legrace," říká houslista Karel Holas. A ta bude každopádně, i když podle pátečního on-line rozhoovru s Františkem Černým bere kapela účast vážně. Víc písniček a méně komedianství je podle něj pro Eurosong tou správnou cestou.

Gipsy.cz
Gipsy.cz | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Zatímco loni řada interpretů (Aneta Langerová, MiG 21) nabídku na účast nepřijala, letos odmítli jen dva, Lucie Bílá a Jiří Korn. Toho v roli moderátor vystřídá Aleš Háma, zůstává naopak Kateřina Kristelová.

Zájem přichází z východu

Soutěž Eurovision Song Contest má velkou tradici i sledovanost. V západních zemích jako obskurita, pro zbytek Evropy jako možnost prosadit se se svými kandidáty a natřít to všemu, co lze aspoň za dobrý anglosaský pop.

Oproti minulému roku se tak znovu zvednul zájem z jihu a východu;  kvůli rekordnímu počtu 43 zemí se uskuteční dva semifinálové večery - 20. a 22. května.

Česko se poprvé zúčastnilo loni a byla to velká sláva. Vsuvky z historie pop-music, křečovitá hra na zábavu, promluvy patronů jednotlivých soutěžících a balet jako za časů Ein Kessel Buntes.

Kabát
Kabát | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Klání se poprvé konalo před 52 lety.  Soutěžní píseň nesmí být delší než tři minuty, zpívá se na halfplayback, počet vystupující nesmí překročit šest. Vítězná země se automaticky stává pořadatelem (semi)finále v následujícím roce.

Vysílat v prime timu bude ČT ten semifinálový večer, ve kterém bude český zástupce; druhý prý diváci shlédnou v ne tak atraktivním čase.  Hlavní finálový večer bude 24. května v přímém přenosu a v každém případě.

Loni v českém kole hlasovalo osmadvacet tisíc lidí.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Policie loni odhalila více nelegálních migrantů než předloni. Nejvíce bylo Ukrajinců

Policie loni odhalila 5677 cizinců, kteří v Česku pobývali nelegálně, což je o 685 více než v roce předchozím. Je to nejvyšší počet od roku 2015 a druhý nejvyšší za posledních deset let. Stejně jako v několika minulých letech nejpočetnější skupinu odhalených přistěhovalců tvořili Ukrajinci, a to více než čtvrtinu.

Ukrajinci jsou od roku 2008 obvykle nejpočetnější skupinou odhalených osob, jedinou výjimkou byl rok 2015, kdy při velké migrační vlně šlo o Syřany. Loni bylo odhaleno celkem 1504 Ukrajinců, dále 831 Moldavců, 356 Vietnamců, 323 Gruzínců a 271 Rusů. U posledních dvou národností se pořadí oproti předloňsku prohodilo. Zmíněných pět státních příslušností tvoří zhruba tři pětiny celkového počtu zadržených cizinců.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U Sedlce poblíž Prahy havaroval autobus, čtyři lidé utrpěli zranění

U Sedlce poblíž Prahy dnes ráno havaroval autobus, čtyři lidé mají lehká zranění. Další dva cestující utrpěli šok a skončili v péči posttraumatického týmu. Vůz po nehodě zůstal v poli, příčina havárie zatím není známa.

Podle prvotních informací se autobus převrátil na bok, mluvčí krajských hasičů Vladimíra Kereková to ale popřela. Podle ní zůstal na kolech a není nutné nikoho vyprošťovat. "Autobus je na poli, nepřevrácený," uvedla.

Lidé se podle Kerekové dostali sami ven. Kolik jich v autobuse cestovalo, mluvčí zatím nevěděla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy