Červený trpaslík napravil pár chyb, Grant mu ale chybí

Jiří Kábrt
12. 11. 2012 15:36
V Británii skončila série X slavného sci-fi sitkomu
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Britský sci-fi sitkom Červený trpaslík zakončil svůj nejnovější pokus o zmrtvýchvstání - sérii X. Jeho těžkopádné pokusy o znovuzrození začaly ale už v předminulé dekádě, konkrétně od roku 1993, kdy skončila šestá série.

Kvůli řadě problémů nemohly další epizody vznikat okamžitě a během nastalé pauzy se rozdělila autorská dvojice. Rob Grant si údajně přál zanechat po sobě víc než jeden seriál, zatímco Doug Naylor u Trpaslíka zůstal, aby pokračoval v příbězích Davida Listera (Craig Charles) - posledního žijícího člověka po třech miliónech let, Arnolda Rimmera (Chris Barrie) -  holografického zobrazení Listerova mrtvého nadřízeného, Kocoura (Danny John-Jules) - potomka Listerovy kočky, stejně jako později přidané postavy androida Krytona (Robert Llewllyn) a občas palubního počítače Hollyho (Norman Lovett/Hattie Hayridge).

Foto: Aktuálně.cz

Většina fanoušků se shoduje, že Naylor ve svých pokusech o navázání na předchozí úspěchy selhal hned několikrát za sebou. V sérii VII se pokoušel propojit komedii s o něco serióznějším dramatem, ale to se, bohužel, nedalo příliš srovnávat s dřívějším hořkosladkým humorem, nemluvě o nižší kvalitě nových gagů jako takových. Kvůli hereckým plánům Chrise Barrieho musel navíc ze seriálu odejít Rimmer a jeho místo zaujala zdaleka ne tak charismatická Kristine Kochanská (Chlöe Annet), verze Listerovy lásky z jiného univerza.

Série VIII zažila patrně ještě horší rozhodnutí. Naylor neúměrně změnil atmosféru oživením celé někdejší posádky lodi Červený trpaslík a uvězněním hlavních hrdinů. Krkolomné zápletky měly původně skončit návratem na Zem, jenže chystaná scéna nemohla být kvůli tenčícímu se rozpočtu natočena, takže poslední epizoda Jenom sympaťáci… (Only the good…) byla završena otevřeným koncem.

Čtyři trpaslíkovci a jen dva důležití

Další Naylorův neúspěch, tentokrát v samotné realizaci, spočíval v letité snaze realizovat trpaslický film, jenž by se patrně odehrával v odlišné kontinuitě dle vzoru čtyř knih na motivy seriálu. Na filmový projekt ovšem Naylor nenašel finance a o klasickou televizní podobu ztratila podle všeho zájem i BBC, kde se všech osm sérií vysílalo.

Po desetileté přestávce (v roce 2009) odhalil Robert Llewellyn plány na natáčení nového materiálu, z čehož se vyklubal trojdílný příběh Zpátky na Zemi (Back to Earth). Odvysílala jej stanice Dave, kterou vlastní BBC Worldwide, a ústřední postavy se vrátily ve stejné sestavě jako v sérii VI, tedy všichni kromě Hollyho a Kochanské (v jejíž roli se objevila Annet během krátké halucinace).

Foto: Aktuálně.cz

Jelikož byl příběh z větší části jednou dlouhou referencí na  slavný film Blade Runner, nejeden fanoušek se opět cítil ošizen o starou kvalitu. Nicméně o pořad projevilo zájem dostatek diváků, aby mohla jít do výroby série X, jíž nás Dave bavil posledních šest týdnů.

Těžko říct, kde přišel Naylor k takové inspiraci, ale náměty nové šestice, stejně jako kvalita humoru se oproti předchozím třem sériím zlepšily o několik řádů a hlavně, poprvé od série VI, si scénáře věděly rady s dynamikou hlavní party. Ač mohou někteří nadšenci litovat pokračující absence Hollyho a Kochanské, epizodám jen prospělo, že se mohly soustředit pouze na konzistentně zábavnou zbývající čtveřici.

Protože seriál začínal záběrem na Listera s Rimmerem a právě jejich škorpení bylo koncentrátem břitkého dialogu sérií I a II, je logické, že se reformovaná řada soustředí především na ně. Oba dostali dvě epizody zasvěcené jejich existencionálním strastem - Rimmer příběhy Trojan a The Beginning, Lister zase Fathers and Suns a Dear Dave. Zbylé dvě - Lemons a Entangled - představují trochu typičtější dobrodružství.

Foto: Aktuálně.cz

Ježíš a vraždící replikanti

Zvlášť posledně jmenované díly jsou patrně tím nejzábavnějším materiálem z čerstvě odvysílaných. První je vtipným kompilátem nejrůznějších „ježíšovských" teorií a druhý se zase vyžívá v „komicky absurdní sci-fi", jíž se Červený trpaslík podobá nápadům Adamsova Stopařova průvodce po galaxii.
 
Zbylé čtyři epizody se více, nebo méně úspěšně snaží dohromady smíchat humor, emocionální bolest a akci. První třetina série - Trojan a Fathers and Suns - víceméně schematicky nechají naši partu poznat nějakou novou postavu, nechají klíčového hrdinu se trochu podusit ve šťávě svých strastí a nakonec zápletku završí klimaxem v podobě boje o přežití. Na druhé straně tu máme komorní, spíš „okecávací" epizodu, která nás možná přiměje k pousmání, ale mezi ostatními novinkami jde o výplň trochu podobnou „Zkoušce kanálem" (Duct Soup) ze série VII.

Foto: Aktuálně.cz

Podivně se tváří také závěr série the Beginning, v němž Rimmer konečně musí projevit svého strategického génia tváří tvář replikantské lodi smrti. Gagy jsou obzvlášť zde trošku násilné a epizoda se rozhodně zvláštně prezentuje. Její název a jedna ze závěrečných Rimmerových replik asociuje první část celého seriálu Konec (The End), jenže ve skutečnosti seriál příliš neuzavírá - jen v tom smyslu, že pokud nebude objednána série XI, tak se pochopitelně o závěr jedná. Taková dvojakost je lehce nepříjemná.

I ty slabší (méně vyvážené) kusy nové série uměly alespoň na chvilku rozesmát tak, jak se to již dlouho nepodařilo. Každý, kdo viděl Zpátky na Zemi, si snadno zvykne na trochu starší představitele trpaslíkovců a může být k hypotetické sérii XI optimistický.                                                  

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 33 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy