Ceny přehrávačů blu-ray před Vánoci klesají

Irena Hejdová Irena Hejdová
13. 12. 2008 14:40
Přístroj lze pořídit už za 6990 korun

Praha - I v Česku se rychle - a před Vánoci ještě rychleji - rozvíjí obchod s blu-ray přehrávači. První přístroje se tu začaly prodávat před dvěma lety, na podzim 2006.

Nebyly levnější než 35 tisíc Kč a disky stály kolem 1200 Kč. Ceny ale rychle klesají a s rozšiřováním nabídky disků se zvyšuje i počet prodaných přehrávačů.

Na tržnicích se na nás kromě lidové tvorby valí také průmyslový kýč.
Na tržnicích se na nás kromě lidové tvorby valí také průmyslový kýč. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz
Čtěte předvánoční seriál o blu-ray:
Čtvrtek: Blu-ray disky v Česku - Na předvánočním trhu je už 200 blu-ray titulů
Pátek: Nastane další obměna formátů - Kdy blu-ray vytlačí z trhu DVD?
Sobota: Blu-ray přehrávače v Česku - Přehrávač lze pořídit už za 6990 korun

Například Sony prodává přehrávače v Česku od roku 2007 a současnou situaci na trhu považuje za velmi dynamickou. „Meziroční nárůsty jsou v řádech stovek procent," tvrdí zástupce Sony Michal Kollár.

Blu-ray. Ilustrační snímek
Blu-ray. Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Konkurenční Samsung vstoupil na trh už v roce 2006, na předvánoční trh tehdy uvedl model BD-P1000 s cenou 34990 korun.  „V té době se jednalo o technologii velmi drahou a téměř neznámou, proto jsme ani nepředpokládali, že prodeje budou vysoké," říká David Vaculík ze Samsungu, který uvedení na trh chápal spíš jako věc prestiže.

Ceny přehrávačů od té doby výrazně klesly, podle Vaculíka ze Samsungu se už letos na jaře prodávaly za cenu pod 10 tisíc korun.

Předvánoční ochota utrácet dál tlačí ceny dolů a tak se prodejci předhánějí ve žhavých nabídkách. Vaculík připomíná třeba akci, v níž s přehrávačem za 6990 korun dostanou zákazníci 3 blu-ray filmy jako dárek.

Válka blu-ray vs HD DVD

První prototypy nového druhu optického disku se představily na výstavě CEATEC v roce 2000. Původně se o nový segment trhu přetahoval Blu-ray disk s formátem HD DVD. Pět z osmi velkých hollywoodských studií podporovalo Blu-ray, zatímco HD DVD měl výhradní podporu pouze od jediného studia, Universalu. Blu-ray hrálo do karet i to, že je přehrávatelný na rozšířené herní konzoli Playstation a má lepší nahrávací kapacitu. HD DVD zas nabízel příznivější cenu a více interaktivity.

Přibližně před rokem byl ale právě Blu-ray disk uznán jako ten nejlepší formát pro přehrávání filmů a HD DVD zamířilo do propadliště dějin. A letos v únoru společnost Toshiba přiznala, že válku nových formátů nevyhrál její HD DVD, ale konkurenční blu-ray vyvinutý firmami Sony a Matsushita Electric Industrial. HD DVD se tak přestaly vyrábět.

Blu-ray přehrávače sice zpravidla podporují obě technologie - starou i novou - ale jsou dražší a dražší jsou i blu-ray disky. Zákazníci tak mají malou motivaci své technologické vybavení měnit.

Loni se tak v celé České republice prodalo kolem 1000 přehrávačů Sony. Letošní odhady za poslední čtvrtletí jsou okolo 2200 až 2500 kusů. Aktuálně nejprodávanějším segmentem jsou podle Kollára základní přehrávače v cenách okolo 8000 korun.

Předvánoční období označuje za zlomové i David Vaculík ze Samsungu. „Doposud jsme se potýkali s nedostatkem kvalitních blu-ray filmů a prodeje blu-ray přehrávačů se tak pohybovaly pouze ve stovkách kusu," říká.

Situace se však obrací a počet kvalitních blu-ray titulů narůstá závratným tempem. Podle Vaculíka tak lze předpokládat, že na konci roku se tak prodeje blu-ray přehrávačů mohou pohybovat na úrovni několika tisíc kusů.

 

Právě se děje

Další zprávy