Netflix musí odstranit film, v němž je Ježíš homosexuál, rozhodl soud v Brazílii

ČTK ČTK
9. 1. 2020 12:58
Brazilský soud ve středu nařídil internetové streamovací službě Netflix, aby ze své nabídky pořadů pro tuto zemi odstranila komediální film, v němž je Ježíš vyobrazen jako homosexuál. Snímek v brazilských konzervativních kruzích vyvolal pobouření. Situace o Vánocích vyvrcholila útokem na kancelář firmy. Společnost Netflix rozhodnutí soudu nebude komentovat.
První pokušení Krista (trailer v originálním znění) | Video: Netflix

"Právo na svobodu projevu (…) není absolutní," uvedl soudce v odůvodnění rozsudku. "Vystavování tohoto ‚uměleckého díla‘ (…) by mohlo způsobit vážnější a hůře napravitelné škody než jeho pozastavení," dodal. Rozhodnutí je zatím dočasné a musí ho ještě potvrdit soud vyšší instance.

Film nazvaný První pokušení Krista vytvořila brazilská komediální skupina Porta dos Fundos. Ježíš v něm na své 30. narozeniny přivede domů přítele Orlanda, s nímž podle všeho udržuje romantický poměr.

Snímek vyvolal ostrou reakci u některých brazilských konzervativních křesťanů. Na dva miliony lidí podepsalo petici, která žádá odstranění pořadu z Netflixu. O vánočních svátcích rovněž neznámý útočník napadl zápalnými lahvemi kancelář produkční společnosti, jež snímek vyrobila. Při útoku nebyl nikdo zraněn. Jeden z podezřelých utekl do Ruska a na jeho zatčení nyní spolupracuje mezinárodní policejní agentura Interpol.

Rozhodnutí soudu kritizovala brazilská advokátní komora. "Jakákoliv forma cenzury nebo ohrožení těchto těžce nabytých svobod představuje krok zpět a nemůže být společností přijata," prohlásil její předseda.

V Brazílii žije největší počet katolíků ze všech zemí světa. Kromě toho je tam i početná evangelická komunita, která podporuje krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara, uvádí agentura Reuters. Bolsonaro již dříve prohlásil, že by měl raději mrtvého než homosexuálního syna.

Jeden z Bolsonarových synů Eduardo na Twitteru nazval snímek odpadem a dodal, že komediální skupina Porta dos Fundos "nereprezentuje brazilskou společnost".

"Podporujeme svobodu vyjadřování, ale stojí za to útočit na víru 86 procent populace?" zeptal se podle agentury AFP Bolsonarův syn.

 

Právě se děje

před 14 minutami

S růstem platů učitelů ministerstvo počítá i nadále, hlásí Plaga

Ministerstvo školství stále počítá s růstem platů učitelů v příštím roce o devět procent, jak se na tom loni domluvil ministr Robert Plaga (ANO) s ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO). Podle úřadu nadále platí závazek programového prohlášení vlády, podle kterého má být průměrný plat pedagogů v příštím roce kolem 47 000 korun. Údaje o průměrných platech ve školství za letošní první čtvrtletí zatím ministerstvo nemá. K dispozici budou asi na konci června. Loni brali pedagogové v průměru 40 111 korun.

"Závazek programového prohlášení vlády platí, a platný střednědobý výhled na rok 2021 tak navýšení platů pedagogických pracovníků o devět procent obsahuje, stejně tak jako navýšení platů nepedagogů," uvedla mluvčí ministerstva Aneta Lednová. Schillerová podle ní sdělí ministerstvu návrh příjmů a výdajů na rok 2021 do 15. srpna.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Český fyzik Křivánek získal prestižní Kavliho cenu

Fyzik českého původu Ondřej Křivánek se stal jedním z držitelů prestižní vědecké Kavliho ceny za rok 2020. Sedm laureátů oceněných za přínos v oblasti astrofyziky, nanověd a neurověd vyhlásila Norská akademie věd. Křivánek, který se věnuje transmisní elektronové mikroskopii, byl vyznamenán v oboru nanotechnologií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy