Autohavárie, bezvědomí, psychiatrie, umírání. To vše nadělil Zelenka Bohdalové k narozeninám

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
8. 4. 2016 10:15
Televizní film Každý milion dobrý koncipoval režisér Zdeněk Zelenka jako dárek Jiřině Bohdalové k 85. narozeninám. Svou dlouholetou kamarádku ale nešetřil. Během natáčení musela projít těžkou autohavárií, bezvědomím v nemocnici, pobytem na psychiatrické léčebně či umíráním v sanitce. "To jsou normálně zákony dramatu. Zkrátka se musí stále něco dít," říká ke scénáři Zelenka.
Režisér Zdeněk Zelenka, Jiřina Bohdalová a Ondřej Vetchý během natáčení v soudní síni.
Režisér Zdeněk Zelenka, Jiřina Bohdalová a Ondřej Vetchý během natáčení v soudní síni. | Foto: Česká televize

Kulatá či půlkulatá jubilea herečky Jiřiny Bohdalové bývají pojímány jako významná kulturně-společenská událost. Nejinak tomu je i tentokrát, kdy legenda české filmové a televizní tvorby slaví 85. narozeniny.

Česká televize 3. dubna rozjela něco jako "měsíc s Jiřinou", do programu pravidelně zařazuje nejznámější filmy, záznamy divadelních inscenací, dokumenty a seriály, v nichž se herečka objevila.

Dva dny před jejími narozeninami, 1. května, uvede film Každý milion dobrý, který přímo pro ni vytvořil její dvorní scénárista a režisér Zdeněk Zelenka.

"Blíží se významné jubileum významné herečky Jiřiny Bohdalové, tak jsem si říkal, co bych jí tak dal. A napadlo mě, že jí napíšu roli, že to bude ten nejlepší dárek," uvedl na novinářské projekci režisér.

"S Jiřinou jsme se dohodli, že to nebude ani komedie, ani pohádka, neboť toho už jsme spolu natočili hodně. Rozhodli jsme se pro rodinné psychodrama, neboť to je takový rybníček, kde jsme dlouho nebyli," dodává.

Snímek, který vznikl v tvůrčí producentské skupině Michala Reitlera, vypráví příběh Ireny (Jiřina Bohdalová), energické majitelky prosperující firmy. Po vlastní vážné autohavárii se rozhodne přehodnotit svůj dosavadní život, prodat firmu a získané prostředky věnovat potřebným. Když její syn Jarda (Ondřej Vetchý) zjistí, že začala rozdávat majetek, který měl jednou zdědit, začne pod nátlakem své ženy (Tatiana Vilhelmová) usilovat o to, aby byla jeho matka prohlášena za nesvéprávnou.

Syn (Ondřej Vetchý) a snacha (Tatiana Vilhelmová) by rádi prohlásili maminku (Jiřina Bohdalová) za nesvéprávnou.
Syn (Ondřej Vetchý) a snacha (Tatiana Vilhelmová) by rádi prohlásili maminku (Jiřina Bohdalová) za nesvéprávnou. | Foto: Česká televize

Paní Bohdalová mi radila hodně a dobře, říká Zdeněk Piškula

Pro babičku a její rozhodnutí má z nejbližší rodiny pochopení pouze vnuk. Toho si zahrál čím dál populárnější Zdeněk Piškula, jehož proslavila role Matěje ve Svěrákově filmu Tři bratři.

"Paní Bohdalová mi hodně radila. A často. A hlavně dobře, takže jsem za to vděčný,“ říká mladý herec k nové filmové zkušenosti. "Já jsem si natáčení ohromně užíval, protože jsem byl nejen vnuk paní Bohdalové, ale také syn Ondřeje Vetchého a Tatiany Vilhelmové. Dělat s takovými herci bylo pro mě něco neskutečného."

Snímek Každý milion dobrý je originální dárek k 85. narozeninám. Zdeněk Zelenka přichystal do scénáře pro Jiřinu Bohdalovou jednu lahůdku za druhou – těžkou autohavárii, bezvědomí na nemocničním loži, kde je kompletně ofačovaná a osádrovaná, či vynucený pobyt na psychiatrické klinice, z něhož se málem zblázní. Vše vyvrcholí soudem, v němž se jí syn a snacha snaží zbavit svéprávnosti, a umíráním v sanitce.

"Darovat k narozeninám smrt je opravdu originální, to se musí nechat. Ale myslím, že si to paní Bohdalová velmi užila," říká Zdeněk Piškula o upřesňuje: "Tedy myslím to natáčení. Každopádně tento film je nádherný dárek."

Syn (Zdeněk Piškula) štve rodiče svou čestností.
Syn (Zdeněk Piškula) štve rodiče svou čestností. | Foto: Česká televize

Havárie, psychiatrie, úmrtí? To jsou zákony dramatu, říká Zelenka

Na dotaz, proč svůj dárek koncipoval takto originálně, režisér Zelenka odpovídá:

"To jsou normálně zákony dramatu. Zkrátka se musí stále něco dít. Téma zbavování svéprávnosti není příliš frekventované a ve filmu zpracovávané, říkali jsme si, že jsme možná objevili něco, co tu ještě nebylo. Prostudoval jsem spoustu materiálů a načerpal řadu reálných příběhů a vyloupl se z toho snímek Každý milion dobrý."

Podle Bohdalové napsal roli na její přání, když prý zatoužila hrát blázna. "Protože dokažte v blázinci, že nejste blázen. Ve většině případů tam řvete, čímž si ale jen přitížíte. I proto mě tato role zajímala, i když mé přání splnila jen částečně," uvedla pro ČTK herečka.

Svůj filmový dárek si pochvaluje. Na připomínku, že si ho musela tvrdě odpracovat, podotkla:  "Ano, byl to velmi tvrdě odpracovaný dárek, to je ostatně z filmu vidět, jak ‚lehké‘ to bylo."

Režisér Zdeněk Zelenka vysvětluje, že film vznikal jako narozeninový dárek pro Jiřinu Bohdalovou a blahopřeje herečce k jubileu. | Video: Zuzana Hronová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy