Agent Mulder předvede Česku drsný Sex ve městě

Jitka Gráfová
6. 11. 2007 11:10
Seriál Californication začíná vysílá zdejší HBO
Foto: IMDb

Praha -  Tentokrát nechal David Duchovny coby agent Mulder ze seriálu Akta X záhady a ufony na obrazovce spát: do televize se vrátil v drsně komediálním seriálu Californication.

Dvanáctidílný seriál v úterý začíná vysílat česká HBO, podle Mf Dnes o nákupu jednají i dvě celoplošné televize. 

Nese stejný název jako album slavných Red Hot Chili Peppers a složenina spojující Kalifornii s anglickým výrazem pro smilstvo (fornication) velmi dobře vystihuje, o co tu jde.

Pojednává o rozvedeném spisovateli Hanku Moodym: alkoholikovi a sukničkáři, který se každý den probouzí s kocovinou a jiným úlovkem v posteli. Muži mu závidí a ženy ho milují.

Jeho knihy se ujme fiktivní hollywoodské studio a chce z ní vytvořit trhák.
Ale jaké je to překvapení, když z ironického díla o světě plném deziluzí vytvoří filmaři rozvernou romantickou komedii.

K tomu se Moody čím dál víc zaplétá do zapeklitých vztahů,  neví si rady s bývalou přítelkyní ani třináctiletou dcerou Beccy.

Seriál si bere na mušku americký showbyznys,  ale nedílnou součástí jsou Moodyho soukromé běsy, ke kterým patří i sexuální scény, vulgarismy a kontroverzní výroky na adresu snad všech náboženství.

Foto: IMDb

Reakce na Californication jsou rozporuplné a vzhledem k tématu i vzrušené. Hned po vstupu na americké obrazovky seriál šokoval diváky i novináře. Většina recenzentů ho považuje za drsnější Sex ve městě, ale už se neshodnou, jestli je to dobře nebo špatně. A většinou záleží na pohlaví kritizujících.

"Seriál rozrývá pokrytectví Hollywoodu, ale nemá tolik jemnosti a vtipu, aby byl dostatečně přesvědčivý," míní kritička  Alessandra Stanleyová z The New York Times.

Podle ní v seriálu jen frustrovaní muži střídají partnerky a ještě se chlubí, že je degradují do pozice sexuálních objektů. Naopak populární publicista Peter Bowes novinku označil za nejoplzlejší a nejnápaditější seriál poslední doby.

"Abyste ho pochopili, stačí vědět, že Hollywood  je v Kalifornii a jaké se tu filmy točí," říká Duchovny a na výtky reaguje: "Je to temnější než Sex ve městě, ale je to vážně dobrá komedie, a navíc ukazuje, že sex není bez následků."

Tvůrci nabízejí i další atraktivní obsazení: známou britskou herečku Natashu McElhoneovou v roli Hankovy bývalé přítelkyně, jeho třináctiletou dceru Beccy ztvárnila  Madeleine Martinová.

V dalších rolích se objevuje Madeline Zimová či  Evan Handler, který si zahrál právě v Sexu ve městě.

Foto: IMDb

V USA  dobíhá první série,  nedávno seriál odstartoval v Británii, běží v Holandsku, Irsku nebo Austrálii - právě tady se setkal s ostrou kritikou.

Výkonný ředitel organizace Australian Christian Lobby Jim Wallace vyzval k jeho bojkotu a spílal inzerentům, jejichž reklamy běžely během vysílání. Nejvíc ho prý rozčílila scéna, v níž Hank kouří marihuanu, souloží a následně zvrací.

Dvanáctidílný seriál diváci mohou vidět každé úterý na HBO od 20 hodin v českém znění: dabují ho Petr Rychlý, Dana Černá, Libor Hruška, Jiří Plachý nebo Vanda Hybnerová.

Duchovny se už brzy pustí do role, která ho vytáhla z béčkových filmů. Ve druhém celovečerního filmu o Aktech X se opět coby zanícený ufolog postaví po bok Gillian Andersonové coby skeptické agentky Scullyové.

Premiéru by měl mít film poměrně záhy po natáčení,  25. července příštího roku. To už možná bude natočená i filmová verze Sexu ve městě. Seriál zachycující osudy čtyř úspěšných emancipovaných žen se dočkal obrovské celosvětové popularity.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Brazílie zahájila Copu América výhrou 3:0 nad Venezuelou

Fotbalisté Brazílie zahájili mistrovství Jižní Ameriky vítězstvím 3:0 na Venezuelou, která těsně před startem turnaje přišla kvůli pozitivním testům na koronavirus o osm hráčů. Na všech třech gólech vítězů se podílel kanonýr Paris Saint Germain Neymar, jenž sám skóroval jednou z pokutového kopu. Ve druhém utkání úvodního dne šampionátu, jehož pořádání v Brazílii v době pandemie koronaviru vzbudilo rozporuplné reakce, vyhrála Kolumbie 1:0 nad Ekvádorem.

Skóre na prázdném stadionu v metropoli Brasília otevřel v prvním poločase po Neymarově rohovém kopu Marquinhos. Útočník PSG pak ve druhém poločase zvýšil z penalty na 2:0 a v historické tabulce se přiblížil na deset gólů rekordnímu zápisu Pelého, jenž v oficiálních zápasech nastřílel za reprezentaci 77 branek. Třetí trefu přidal v závěru po Neymarově přihrávce Gabriel Barbosa.

Druhá pětičlenná skupina, v níž je hlavním favoritem Argentina, rozehraje turnaj dnes. Do čtvrtfinále Copy América postoupí čtyři nejlepší týmy z každé skupiny.

Copa América, mistrovství Jižní Ameriky ve fotbale v Brazílii:

Skupina B:

Brazílie - Venezuela 3:0 (1:0)

Branky: 23. Marquinhos, 64. Neymar z pen., 89. Barbosa.

Kolumbie - Ekvádor 1:0 (1:0)

Branka: 42. Cardona.

Zdroj: ČTK
Další zprávy