Nový smajlík těhotného muže. Nebinární a trans lidé dostanou vlastní emotikon

Magazín Magazín
19. 7. 2021 17:03
Uživatelé sociálních sítí se ještě letos mohou těšit na nové emotikony, mezi nimiž nechybí těhotný muž ani přátelské potřásání rukou mezi lidmi s různou barvou pleti. Při příležitosti sobotního Světového dne emotikonů to oznámily společnosti Apple a Google.
Foto: Emojipedia

Nezisková organizace Unicode Consortium, která pomáhá význam emotikonů od firem Apple a Google vysvětlovat, uvedla, že má sada nových smajlíků lépe vystihovat genderovou a etnickou rozmanitost. Tvůrci tak zareagovali na kritické hlasy, podle kterých nebyla dosavadní nabídka emotikonů dostatečně společensky inkluzivní. Informoval o tom zábavní web Unilad.

Vedle emotikonů mužského a ženského pohlaví budou uživatelé komunikačních nástrojů od výše zmíněných společností moci nově využívat i genderově neutrální emotikony s nebinárními lidmi a trans osobami. Ke smajlíkům prince a princezny tak nyní přibude například emotikon člověka nejasného pohlaví s korunou na hlavě.

Mezi emotikony pak nebude chybět ani muž čekající dítě. Ten podle internetové encyklopedie Emojipedia upozorňuje na skutečnost, že otěhotnět mohou také někteří trans muži a nebinární lidé. "Téměř všechny dosavadní emotikony nově dostanou genderově neutrální varianty a tam, kde to bude dávat smysl, si uživatelé budou moci vybrat emotikony s mužskými či ženskými rysy," přiblížil šéf webu Emojipedia Jeremy Burge.

Sada emotikonů, která by se měla na internetových službách v blížících se měsících objevit, dále zahrnuje tající obličej, pozdrav salutováním nebo srdce složené z dlaní. Dalšími nováčky jsou rentgenový snímek, řidičský průkaz či ikona pro rovnoprávnost. Finálním schválením mají ikony projít v září.

Mohlo by vás zajímat: Transgender olympionička? Některé věci nezměníte, hranice je moc volná, říká Dostal

To, že na rok snížíme hladinu testosteronu, je naprosto nedostatečné, protože ty hlavní změny se udály už v pubertě, říká sportovní lékař. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

Další zprávy