Obrazem: Staré továrny je škoda bourat. Stávají se z nich tělocvičny, kavárny i koncertní sály

hrz
Aktualizováno 6. 3. 2017 23:32
Průmyslové objekty jsou svědky období velkých vynálezů a rychlého hospodářského růstu. České země představovaly již od první poloviny 19. století v rámci monarchie průmyslové zázemí pro celé Rakousko-Uhersko. Mnohé tyto objekty šly v novodobé historii k zemi. Národní památkový ústav v Ostravě se pokusil v Norsku inspirovat, jak vdechnout technickým památkám nový život. Na počátku 20. století byl v Norsku při stavbě elektráren „zkrocen“ velký počet vodopádů. Vzdálené a sotva zalidněné vesnice se ze dne na den staly moderními průmyslovými obcemi a ze země se stal hlavní dodavatel hliníku, dřeva nebo třeba umělých hnojiv. Dnes Norové řadu objektů odvážně revitalizovali.
Brno, strojírna Friedrich Wannieck (tzv. Vaňkovka), 20. léta 20. století, montáž kondenzačních parních turbín.
Brno, strojírna Friedrich Wannieck (tzv. Vaňkovka), 20. léta 20. století, montáž kondenzačních parních turbín. | Foto: Moravský zemský archiv v Brně

Ve Vaňkovce se vyráběly stroje pro cukrovary a parní turbíny

Strojírna Friedrich Wannieck založená v Brně v roce 1864 se proslavila již v počátcích své existence výrobou strojů a zařízení pro cukrovarnický průmysl. Jednalo se o první strojírnu na světě, která sériově vyráběla stroje a zařízení pro výrobu cukru pomocí difúzní metody. K tomuto výrobnímu programu patřila dále výroba kotlů, parních strojů, kuchyňských i listovních vah a mezinárodně uznávaná výroba parních turbín.

 

Právě se děje

Další zprávy