Italský pořad vyvolal skandál, tanečnice radila ženám, jak být sexy na nákupech

Magazín Magazín
27. 11. 2020 16:31
Italy pobouřilo video, ve kterém známá tanečnice radila ženám, jak se mají chovat při nakupování, aby u toho vypadaly sexy. Bizarní manuál se objevil v televizní show Detto Fatto, kterou vysílá jeden z kanálů italské veřejnoprávní stanice. Podle kritických reakcí diváky utvrzoval ve stereotypním vnímání žen.
"Vysoké podpatky a sexy pohyby? Jak dlouho ještě budeme ženy vnímat takhle zjednodušeným způsobem?" odsoudila pořad italská ministryně zemědělství.
"Vysoké podpatky a sexy pohyby? Jak dlouho ještě budeme ženy vnímat takhle zjednodušeným způsobem?" odsoudila pořad italská ministryně zemědělství. | Foto: RAI

V manuálu, který v rámci pořadu Detto Fatto odvysílala italská veřejnoprávní stanice Rai 2, účinkovala baletka a učitelka tance u tyče Emily Angelillová. Ta ženám dávala tipy, jak se pohybovat v supermarketu a vypadat při tom smyslně. Sama si do obchodu oblékla kožené mini šortky a vysoké podpatky.

Následně jiné mladé ženě názorně ukázala, jak má na podpatcích chodit a působit svůdně, i když zrovna tlačí nákupní vozík. Dále jí radila, jak se natáhnout pro balíček brambůrků na vysokém regálu a vyzývavě při tom zvednout nohu. A nechyběl ani tip, jak se naopak sklonit k zemi pro spadlé zboží.

"Klekla bych si na jedno koleno, druhé bych měla pokrčené a nohy u sebe, neměla bych je roztažené, aby celá situace nepůsobila ještě vulgárněji," citoval tanečnici britský list The Guardian.

Angelillová se však za svá doporučení u italských žen vděku nedočkala. Epizoda televizní show naopak schytala negativní reakce na sociálních sítích. Mluvčí italské konference demokratických žen Cecilia D'Elia například uvedla, že skeč ženy vyobrazoval stereotypním způsobem, což by ve veřejnoprávních médiích mělo být nepřípustné.

K nepříznivé odezvě přispěla i skutečnost, že televize show odvysílala v Mezinárodní den proti násilí na ženách. Někteří diváci si proto mysleli, že tvůrci pořadu museli scénku myslet jako parodii. Ostrého odsouzení se pořad dočkal také u italských političek a politiků.

"Vysoké podpatky, sexy pohyby, perfektní vzhled za každé situace? Jak dlouho ještě budeme ženy vnímat takhle zjednodušeným způsobem?" ptala se na Twitteru ministryně zemědělství Teresa Bellanovaová. "Možná by byl zapotřebí návod ne na to, jak nakupovat, nýbrž jak poskytovat veřejnoprávní službu, aniž by se pošlapávaly hodnoty a historie televize Rai," uvedl další vládní ministr Andrea Martella.

Generální ředitel společnosti Rai, Fabrizio Salini, vysílání pořadu v reakci na to pozastavil a nařídil prošetřit okolnosti vzniku dílu. Zdůraznil přitom, že epizoda neodpovídala duchu veřejnoprávní služby a redakčnímu kodexu Rai. Moderátorka pořadu Bianca Guacceroová se omluvila jménem celého týmu s tím, že zajistí, aby se nic podobného neopakovalo. Omluvu nakonec na svém twitterovém účtu zveřejnila i tanečnice Angelillová.

Mohlo by vás zajímat: Sexismus v reklamě? Použít prsa a zadek je snadné, lidé to nechtějí, říká Pešáková

Kvůli sexistickým reklamám jsou lidé více tolerantní k násilí páchanému na ženách, říká zakladatelka anticeny Sexistické prasátečko Kristýna Pešáková. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 50 minutami

Důvěra v českou ekonomiku opět klesla, firmy trápí zdražovaní materiálů

Důvěra v českou ekonomiku se v září meziměsíčně potřetí snížila, proti srpnu klesla o 2,4 bodu na 96,2 bodu. Zhoršila se u podnikatelů i spotřebitelů. Důvodem pesimismu firem je pokračující nedostatek materiálů a jejich zdražovaní, u spotřebitelů vyvolává obavy zvyšování cen. Na webu o tom v pátek informoval Český statistický úřad (ČSÚ). V meziročním srovnání jsou ale všechny indikátory vyšší.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Na Sardinii zadrželi bývalého katalánského premiéra Puigdemonta, Madrid ho viní ze vzpoury

Policie na Sardinii ve čtvrtek večer zadržela bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta. Podle katalánského deníku La Vanguardia současného europoslance zadržela na základě zatykače, který vydal španělský nejvyšší soud. Madrid ho viní ze vzpoury kvůli referendu o nezávislosti Katalánska v roce 2017. Politik by měl v pátek stanout před italským soudem.

Puigdemont odcestoval na Sardinii, aby se zúčastnil folklórního festivalu a jednal s tamními politiky. Sardinie totiž patří k regionům, kde se část politiků snaží prosadit nezávislost na Itálii. "Když přistál na letišti v Algheru, tak ho zadržela policie," uvedla v prohlášení Puigdemontova poslanecká kancelář.

Soud v Sassari by měl nyní rozhodnout, zda politika vydá do Španělska či nikoliv. Stání je naplánováno na dnešní dopoledne, ačkoliv podle agentury ANSA není jasné, zda soudce rovnou rozhodne o extradici. "Věříme, že justiční orgány Puigdemonta propustí. Je to už počtvrté, co se tohle stalo," prohlásil politikův právní obhájce Gonzalo Boyer.

Puigdemont je členem Evropského parlamentu, který ho ale zbavil poslanecké imunity. Proti tomuto rozhodnutí podal katalánský politik námitku k soudu, který o ní ještě nerozhodl. Katalánský politik žije trvale v Belgii, která ho do Španělska nevydala. Tam ho státní zástupci chtějí soudit za uspořádání referenda o nezávislosti v říjnu roku 2017 a další aktivity ve prospěch nezávislosti Katalánska. Puigdemont byl tehdy katalánským premiérem a separatističtí politici vypsali plebiscit navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy