Taneční kluby pro tlouštíky se v USA staly hitem

ČTK ČTK
6. 11. 2009 19:55
Obézní lidé se nemusejí stydět za váhu jako v obyčejných podnicích
Atmosféra v klubu Bounce
Atmosféra v klubu Bounce | Foto: clubbounce.net

Long Beach (USA) - Chcete se bavit, ale máte pár kilo navíc a na parketu běžných diskoték se necítíte ve své kůži? Řešením mohou být noční kluby určené pro lidi s nadváhou, které se objevily v USA a nabývají zde na popularitě.

Kalifornský Club Bounce je jedním z prvních podniků, které se zaměřily na obézní klientelu. V sobotu večer je v prostorách nedaleko Tichého oceánu doslova narváno.

V rytmu hip hopu zde tančí lidé, jejichž váha může u některých dosahovat možná hodně přes metrákovou hranici.

"Sebevědomá? Ne! Vůbec ne," směje se třiadvacetiletá Monique Lopezová, která své plné tvary tento večer halí do krátkých černých šatů. "Říkala jsem si: Ppůjdu dnes večer do Clubu Bounce a vezmu si tu nejkratší sukni."

Tady na vás nezírají

První hnutí za rovnoprávnost lidí s nadváhou bojující proti jejich diskriminaci ve světě, kde všichni nemají stejnou velikost, v USA vznikla před čtyřiceti lety.

Místa jako Club Bounce jsou však údajně něčím novým. Po kalifornském pobřeží, především mezi San Diegem a San Franciskem, jich je několik.

"Když nesplňujete ideál, vyrazíte si a chcete si jen zatancovat, koukají, zírají na vás. Tady ale ne. Přijímá se tu všechno," pochvaluje si další z návštěvnic klubu pro obézní Vanessa Grayová z Long Beach, která žoviálně připouští, že po porodu tří dětí se jí "kosti prostě trochu víc obalily masem".

Na parket se tam nikdo nestydí
Na parket se tam nikdo nestydí | Foto: clubbounce.net

Dříve takoví lidé organizovali vlastní domácí párty prostřednictvím internetu. Podle majitelky jihokalifornského klubu Butterfly Lounge Kathleen Divineové se však nyní přestávají schovávat za klávesnicemi.

Šarmantní čtyřicátnice Lisa Marie Garboová otevřela Club Bounce před pěti lety pro sebe a pro ostatní, které už nebavilo být "jedinou tlustou holkou v místním nočním klubu".

Do jejího podniku o kapacitě čtyř set lidí chodí nyní přibližně stejně mužů i žen, i když podle Garboové mají sklon k nadváze asi tři čtvrtiny žen a jen čtvrtina mužů.

Dlouholetá obhájkyně práv obézních lidí Lynn McAfeová tvrdí, že podobných míst by mělo být víc.

"Pro mnoho lidí, kteří nejsou tlustí, je to úžasná zkušenost, když mohou strávit den nebo noc ve světě obézních lidí," říká.

Podporují kluby obezitu?

I když ne všichni návštěvníci klubů trpí nadváhou, začali se někteří lidé ptát, jestli zařízení jako Club Bounce nebo Butterfly Lounge naopak tlouštíky nepodporují v tom, aby si svou váhu drželi.

Podle amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí je obézní asi třetina dospělé americké populace.

Socioložka Karen Sternheimerová však tvrdí, že vytvoření podobných míst může vést k lepšímu sebepřijetí obézních lidí, což je obratem může přinutit k tomu, že se svou váhou budou chtít něco dělat.

"Cokoli, co lidem pomáhá mít ze sebe lepší pocit, má tak již samo o sobě něco pozitivního," říká socioložka.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy