Tak tady budeme žít? Mladí orli se rozhlížejí v Česku

Tomáš Netočný
12. 8. 2009 15:45
Nová skupina orlů zůstává na svobodě pod dohledem
Mladí orli skalní v Beskydech si užívají první chvíle svobody ve volné přírodě. Poletují nad krajinou a prohlížejí si svůj nový domov. Bude se jim v Česku líbit?
Mladí orli skalní v Beskydech si užívají první chvíle svobody ve volné přírodě. Poletují nad krajinou a prohlížejí si svůj nový domov. Bude se jim v Česku líbit? | Foto: Enrico Gombala

Beskydy - Vypouštěcí voliéra orlů skalních na stráni v Beskydech osiřela, její bývalí nájemníci jsou však nedaleko.

Mladý samec jménem Miko, samička Lia a dvouletá Hanka si vychutnávají svobodu, ale na delší výlety je ještě brzy.

"Poposedávají ve vrcholcích stromů, prohlížejí si krajinu a občas se proletí," hlásí z pozorovatelny ornitolog Otakar Závalský.

Muž se slaměným kloboukem je jednou z hlavních postav projektu Návrat orla skalního do České republiky.

První dny po vypuštění jsou dravci nejvíce zranitelní a proto je jim neustále nablízku. Sleduje pohyb orlů dalekohledem a monitoruje signály z jejich vysílaček.

A také poblíž voliéry servíruje maso, aby ptáci nezůstali hladem. Lila a Miko se teprve budou učit lovit, zkušenější Hanka vypuštěná v roce 2007 si na divokou přírodu musí zase zvyknout. Na jaře ji popálilo elektrické vedení a žila proto půl roku v zajetí.

Zatímco Miko a Hanka nemají zatím o potravu zájem, Lia se přilétla nažrat hned druhý den po vypuštění.

"To je dosud rekordně krátká doba. Žádný z našich orlů se nepustil do masa dříve, než po šesti dnech," říká Otakar Závalský. Od roku 2006 asistoval při vypouštění celkem čtrnácti orlích mláďat a vede o tom důkladný záznam.

"Nejraději už bych s masem v zobáku viděl Hanku. Vyléčila si zranění, mění peří a měla by proto pořádně žrát," pokračuje ornitolog. "Ale asi je jí teď svoboda milejší, než potrava."

Autoři projektu netrpělivě čekají, zda se v okolí vypouštěcí voliéry neobjeví loňská samička Izabela se svým přítelem ze Slovenska, kterému dali jméno Kysučan. Oba orli jsou si evidentně blízcí. Existuje proto naděje, že vytvoří pár a v Beskydech zahnízdí.

Stráň s vypouštěcí voliérou by však mohla být právě tím místem, které Izabela s Kysučanem považují za své loviště a je tedy možné, že jim noví orli budou v plánech překážet.

"Už v době, kdy jsme měli orly ve voliéře, přelétával Kysučan v jich těsné blízkosti, jakoby se mu přítomnost dalších orlů moc nelíbila," říká vedoucí projektu Petr Orel. "Teď po vypuštění se sice ještě neobjevil, ale přepokládáme, že až se to stane, bude to velmi zajímavé."

 

Právě se děje

Další zprávy