Tak tady budeme žít? Mladí orli se rozhlížejí v Česku

Tomáš Netočný
12. 8. 2009 15:45
Nová skupina orlů zůstává na svobodě pod dohledem
Mladí orli skalní v Beskydech si užívají první chvíle svobody ve volné přírodě. Poletují nad krajinou a prohlížejí si svůj nový domov. Bude se jim v Česku líbit?
Mladí orli skalní v Beskydech si užívají první chvíle svobody ve volné přírodě. Poletují nad krajinou a prohlížejí si svůj nový domov. Bude se jim v Česku líbit? | Foto: Enrico Gombala

Beskydy - Vypouštěcí voliéra orlů skalních na stráni v Beskydech osiřela, její bývalí nájemníci jsou však nedaleko.

Mladý samec jménem Miko, samička Lia a dvouletá Hanka si vychutnávají svobodu, ale na delší výlety je ještě brzy.

"Poposedávají ve vrcholcích stromů, prohlížejí si krajinu a občas se proletí," hlásí z pozorovatelny ornitolog Otakar Závalský.

Muž se slaměným kloboukem je jednou z hlavních postav projektu Návrat orla skalního do České republiky.

První dny po vypuštění jsou dravci nejvíce zranitelní a proto je jim neustále nablízku. Sleduje pohyb orlů dalekohledem a monitoruje signály z jejich vysílaček.

A také poblíž voliéry servíruje maso, aby ptáci nezůstali hladem. Lila a Miko se teprve budou učit lovit, zkušenější Hanka vypuštěná v roce 2007 si na divokou přírodu musí zase zvyknout. Na jaře ji popálilo elektrické vedení a žila proto půl roku v zajetí.

Zatímco Miko a Hanka nemají zatím o potravu zájem, Lia se přilétla nažrat hned druhý den po vypuštění.

"To je dosud rekordně krátká doba. Žádný z našich orlů se nepustil do masa dříve, než po šesti dnech," říká Otakar Závalský. Od roku 2006 asistoval při vypouštění celkem čtrnácti orlích mláďat a vede o tom důkladný záznam.

"Nejraději už bych s masem v zobáku viděl Hanku. Vyléčila si zranění, mění peří a měla by proto pořádně žrát," pokračuje ornitolog. "Ale asi je jí teď svoboda milejší, než potrava."

Autoři projektu netrpělivě čekají, zda se v okolí vypouštěcí voliéry neobjeví loňská samička Izabela se svým přítelem ze Slovenska, kterému dali jméno Kysučan. Oba orli jsou si evidentně blízcí. Existuje proto naděje, že vytvoří pár a v Beskydech zahnízdí.

Stráň s vypouštěcí voliérou by však mohla být právě tím místem, které Izabela s Kysučanem považují za své loviště a je tedy možné, že jim noví orli budou v plánech překážet.

"Už v době, kdy jsme měli orly ve voliéře, přelétával Kysučan v jich těsné blízkosti, jakoby se mu přítomnost dalších orlů moc nelíbila," říká vedoucí projektu Petr Orel. "Teď po vypuštění se sice ještě neobjevil, ale přepokládáme, že až se to stane, bude to velmi zajímavé."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy