Skauti přemohli zákaz ohňů. Zapalují je na vodě, nebo nahrazují plameny žárovkami

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 9. 8. 2018 10:11
Skauti se vždy vyznačovali schopností poradit si za každé situace. A jako správní Češi jsou i neobyčejně vynalézaví. Takže zvládli i zdánlivě neřešitelný problém - jak zrealizovat nezbytné slavnostní vatry, když kvůli vedru platí zákaz rozdělávání ohňů.
Tak na zákaz rozdělávání ohňů vyzrála Sojčí pírka ze Sezimova Ústí. Slavnostní vatru zapálili na vodě.
Tak na zákaz rozdělávání ohňů vyzrála Sojčí pírka ze Sezimova Ústí. Slavnostní vatru zapálili na vodě. | Foto: Sojčí pírka, Sezimovo Ústí

Ke skautskému táboru neodmyslitelně patří nejen celotáborová hra, dobrodružné výpravy, lovení bobříků či skládání odborek, ale pochopitelně i oheň. Je totiž součástí mnoha rituálů, jež jsou pevnou složkou programu. A také se samozřejmě používá k vaření jídel.

Skauti považují oheň za symbol víry a lásky k lidem. Pořádají ohně zahajovací, závěrečné, slibové či besední. Každý má svá jasně daná pravidla - jak by se mělo dřevo poskládat, jak uspořádat jeho okolí i jak ho zapálit.

"Těch rituálů s ohněm je opravdu hodně. Máme třeba i zvyk pálení přezdívek. Když v oddíle někomu říkají nějakou přezdívkou a dotyčný si ji chce ponechat, napíše ji na březovou kůru a vhodí do ohně," říká mluvčí organizace Junák - český skaut Barbora Trojak.

Jenže jedno pravidlo je ještě přísnější - zákaz rozdělávání ohňů v přírodním prostředí, který vyhlašují hejtmani jednotlivých krajů nejvíce postižených vedrem a suchem.

"Novinářských dotazů na to, jak ovlivnilo skautské tábory GDPR, už jsme dostali celkem dost. Zvláštní, že se nás ještě nikdo nezeptal, jak naše tábory ovlivnila tak zásadní a aktuální věc, jako je letošní extrémní počasí," konstatuje pobaveně mluvčí.

Nicméně nebyli by to skauti (a ti čeští jsou ve světě známí jako obzvláště vynalézaví), aby si i s touto doslova "ožehavou" situací neporadili. Na sociálních sítích se začaly objevovat první fotky slavnostních umělých ohňů.

"V sobotu nás čekal zahajovací oheň, a jelikož v kraji platí zákaz, protože je tu strašné sucho, tak jsme postavili klasickou pagodu a náš výtvarník vytvořil z barevných papírů plameny poslepované do kruhové formy. Vložili jsme je do pagody a dovnitř umístili lucernu," popisuje skautská vedoucí Tereza Sieberová z 1. skautského oddílu Mnichovo Hradiště, který má tábor na Českolipsku.

Děti prý přijaly nutnou změnu dobře, o zákazu ohňů byly dopředu informované. "Akorát řešily, jak budeme volat na oheň, což je naším zvykem, když ho nemůžeme zapálit. Ale zavolali jsme a přiběhl ohnivec s lucernou a umělým světýlkem uvnitř, všem se to moc líbilo, i jsme si u ohýnku pěkně zazpívali," líčí Tereza.

Slavnostní oheň skautského oddílu z Mnichova Hradiště.
Slavnostní oheň skautského oddílu z Mnichova Hradiště. | Foto: 1. skautský oddíl Mnichovo Hradiště

S popiskem "Závěrečný oheň vs. Závěrečný karton, aneb zákaz rozdělávání ohňů nás nezastaví!" zveřejnily na Instagramu svůj snímek umělého ohně Stříbrné rybky.

Tento 5. skautský oddíl z Českých Budějovic pobýval na táboře u Sedlčan. I zde platil zákaz.

"Jelikož je zvykem zapalovat oheň ze čtyř světových stran, pořídili jsme na každou stranu jeden světelný řetěz na baterii a pak je ve správním pořadí dle zvyklostí rozsvítili," líčí vedoucí Barbora Maršíková. "Děti si to náramně užily, byla to pro ně skvělá legrace," dodává.

Závěrečný oheň Stříbrných rybek z Českých Budějovic.
Závěrečný oheň Stříbrných rybek z Českých Budějovic. | Foto: Kateřina Školová

Další pozoruhodný způsob, jak zrealizovat slavnostní oheň navzdory zákazu kvůli suchu, vymyslel skautský oddíl Sojčí pírka ze Sezimova Ústí. Do vody zatloukli sokly, na ně umístili dřevěnou desku a na tu instalovali malou hranici.

K ní se dobrodili čtyři ohnivci s loučemi a zapálili předpisově vatru ze čtyř světových stran. Ve vodě byli nastoupení ke slavnostnímu aktu i všichni další účastníci tábora.

Ohnivci ze Sojčích pírek zapalují vatru na vodě.
Ohnivci ze Sojčích pírek zapalují vatru na vodě. | Foto: Sojčí pírka, Sezimovo Ústí

Čeští skauti se každopádně mohou těšit na spoustu ohlasů z domova i ze zahraničí. Když před dvěma lety trápily táborníky naopak mokro a neustávající deště, oddíl Ještěrky z Domažlic natočil, jak využívají podmáčené "náměstíčko" mezi stany k "surfování v bahně" - po nohou, po zadku, po břiše.

Video zaujalo i Světovou skautskou organizaci a dala si ho na své facebookové stránky. Za dva dny ho vidělo přes půl milionu lidí a nadšeně o něm diskutovali i lidé v Americe či Austrálii. Klip se stal celosvětově nejúspěšnějším skautským videem v historii.

Tohle video z letošního tábora domažlických Ještěrek má na Facebooku za pouhé dva dny 577 tisíc zhlédnutí. | Video: Natálie Böhmová
 

Právě se děje

Další zprávy