Tak jsme přežili konec světa. A nebylo to poprvé

21. 12. 2012 12:11
V posledních deseti letech mělo lidstvo zaniknout nejméně pětkrát
Na tomto snímku je zachycena část vesmírné stanice ISS (nahoře) a středozápad Spojených států s polární září.
Na tomto snímku je zachycena část vesmírné stanice ISS (nahoře) a středozápad Spojených států s polární září. | Foto: Reuters

Česká republika - Konec světa se nekonal. Hrozby, které varovaly, že podle Mayského kalendáře skončí 21. prosince svět, se nevyplnily a Země se tak dál otáčí, jak má.

Není to ale poprvé, co byly informace o konci světa "zaručeně pravdivé" a jisté. Za posledních deset let nás tak proroci strašili nejméně pětkrát.

Poslední zvěsti o velké katastrofě, která zahubí lidstvo, se objevily loni v květnu. Evangelický farář Harold Camping ze stanice Family Radio tvrdil, že Bible ukrývá skrytý kalendář, ze kterého lze vypočítat přesné datum Apokalypsy.

Soudný den měl mít podle kazatele podobu obrovského zemětřesení, které se převalí přes celý svět.

Konec světa měl podle Campinga přijít i v roce 1994, posléze ale tvrdil, že se ve výpočtech mýlil. Svou druhou chybu však již nijak nezdůvodnil, zánik lidstva jen přesunul na loňský říjen. V mezidobí, v červnu 2011, Campinga postihla mrtvice.

Zklamání zažila v roce 2008 také ruská sekta, která v podzemním bunkru čekala na soudný den skoro půl roku, nakonec to ale vzdala.

2012, to je jistější

Další zkáza lidstva měla přijít v roce 2003. Se Zemí se měla srazit planeta Nibiru. Mýtus se objevil již u starých Sumerů, vydatně ho živili i současní proroci. Trvali na něm i přesto, že astronomové tvrdili, že se k Zemi žádné také těleso neblíží.

A odradit se nakonec nenechali ani tím, že se nic nestalo. Ve výpočtech se podle nich stala chyba, srážku s planetkou tak přesunuli nejdříve na rok 2013, poté na rok 2012, zřejmě kvůli větší šanci uspět.

Před zřejmě největším "nebezpečím" ale lidstvo stálo v roce 2000. Takzvaný "problém roku 2000" známý spíše pod zkratkou Y2K spočíval v tom, že počítače nebudou schopny se vyrovnat s příchodem nového tisíciletí a dvěma nulami na konci.

Počítačová síť se tak měla zhroutit, což mělo podle všeho způsobit celosvětový chaos.

Historie se opakuje

Očekávané konce světa tak většinou nemusí skončit jen bolavou hlavou a "hodinou upřímnosti", někdy totiž varovná slova proroků mohou mít i tragické následky.

USA přivolává konec světa nepříjemné vzpomínky na hromadnou sebevraždu 914 lidí, kteří patřili k sektě Chrámu lidu. Masakr se odehrál 18. listopadu 1978 v jihoamerické Guayaně, kam se sekta uchýlila.

Vůdce James Warren Jones hlásal, že konec světa je blízko, protože Země zanikne během jaderné katastrofy. V kázáních předpovídal atomový holocaust, členům sekty pak slíbil, že vstupují do nové sféry a nemusejí se bát smrti.

Většinou však "zaručené" zprávy o konci světa budí spíše úsměv. Historie se totiž stále opakuje a nezáleží na tom, zda zkázu lidstva předpovídá pomatený prorok, náboženská sekta, Nostradamus nebo starobylý národ, aniž by o tom tedy sám věděl.

Zatím jsme totiž vždycky přežili. Na důkaz toho, že se to podařilo i tentokrát, si můžete hrdě "připnout" náš odznak.

 

Právě se děje

Další zprávy