Tady je: Strom roku 2007. Stojanova lípa z Přerovska

Svatava Suchardová, Petr Protivánek
20. 10. 2007 21:00
Pusťte si video z Beňova, kde stojí nejkrásnější strom
Mohutná lípa dominující návsi vesničky Beňov u Přerova dostala jméno po zdejším slavném rodákovi. Arcibiskup Antonín Cyril Stojan se mimo jiné významně zasloužil o založení arcidiecéze v Hostýně a na Velehradě. Každé jaro se mohutná koruna lípy rozezvučí bzukotem tisíců včel a květy provoní celou náves. Lípa se stala neodmyslitelnou součástí vesnice, spjatou s historií Beňova i se jménem arcibiskupa Stojana, s jeho dobrotou a laskavostí.
Mohutná lípa dominující návsi vesničky Beňov u Přerova dostala jméno po zdejším slavném rodákovi. Arcibiskup Antonín Cyril Stojan se mimo jiné významně zasloužil o založení arcidiecéze v Hostýně a na Velehradě. Každé jaro se mohutná koruna lípy rozezvučí bzukotem tisíců včel a květy provoní celou náves. Lípa se stala neodmyslitelnou součástí vesnice, spjatou s historií Beňova i se jménem arcibiskupa Stojana, s jeho dobrotou a laskavostí. | Foto: Nadace Partnerství

Praha - V českých lesích rostou stamiliony stromů. Titul Strom roku 2007 mohl získat jen jeden z nich.

Je jím takzvaná Stojanova lípa. Mohutný strom u kostelíka na návsi vesničky Beňov u Přerova. Košatý strom získal jméno po zdejším slavném rodákovi, arcibiskupovi Antonínu Cyrilovi Stojanovi, který spoluzakládal poutní a exerciční domy v Hostýně a na Velehradě.

Lípa je stará 150 let a měří 22 metrů. Po obvodu má uctyhodné čtyři metry. Do soutěže ji přihlásily děti z mateřské a základní školy v Beňově.

  • Pusťte si videoreportáž a prohlédněte si vítěznou lípu na vlastní oči

"Každé jaro se mohutná koruna lípy rozezvučí bzukotem tisíců včel a květy provoní celou náves," zdůvodnily.

Vítěze vyhlásila dnes na Koncertě pro stromy Nadace partnerství. Ta slibuje Stojanově lípě za odměnu patřičnou péči. "Strom roku dostane odborné ošetření, které provede zahradnická firma na jaře příštího roku. Pokud bude strom zdravý, vysadíme za ušetřené peníze nové stromky v jeho okolí," říká koordinátorka projektu Klára Slámová.

Anketu Strom roku vyhlásila nadace poprvé v roce 2002. Tehdy vyhrál mohutný Popovský jasan u zaniklé vesnice Popov nedaleko Jáchymova. Své hlasy do finále soutěže zaslalo v prvním ročníku 1400 lidí. Od té doby se anketa rozrostla, vloni se jí zúčastnilo už 51.000 hlasujících.

Více o soutěži a o ostatních nominovaných čtěte ZDE

Fotogalerii se stromy, které se dostaly do užšího finále, si prohlédněte ZDE

 

 

 

Právě se děje

Další zprávy