Švýcarskými Alpami projel nejdelší osobní vlak na světě. Měřil dva kilometry

Magazín Magazín
31. 10. 2022 12:15
Švýcarsko má nový zápis v Guinnessově knize rekordů. Železničářům se podařilo sestavit nejdelší vlak na světě, který o víkendu úspěšně projel jednou z nejkrásnějších alpských tratí. Souprava měřila téměř dva kilometry a skládala se ze sta vagonů. Švýcaři si tím připomněli 175 let od vzniku první dráhy.
Nejdelší osobní vlak na světě dokončil rekordní cestu ve švýcarských Alpách | Video: Reuters

Vlak vypravila švýcarská společnost Rhaetian Railway (Rhétská dráha) z oblasti Preda do Alvaneu na východě země. Souprava, která měla přesně sto vagonů, se vydala na pětadvacetikilometrovou trať. Překonala dvaadvacet tunelů a dvakrát více mostů, včetně slavného viaduktu Landwasser. Tato část železnice patří mezi nejkrásnější úseky na světě a je na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Cesta skrz křivolaké zatáčky a po velmi úzkých kolejnicích, které jsou od sebe vzdáleny jen metr, trvala asi hodinu. Jejím výsledkem je nový rekord, který překonal počin Belgičanů z 90. let minulého století. Tehdy byl vlak o sto metrů kratší a cesta jednodušší. Kvůli složitému terénu začaly švýcarské dráhy s přípravami už před několika měsíci. Podle strojvedoucího Andrease Kramera se na nich podílelo šest řidičů a 21 techniků.

"Všichni velmi dobře znali trasu, každou změnu sklonu, každé stoupání. Museli jsme být stoprocentně sehraní a vzájemně spolu komunikovat. Řidiči museli udržet stálou rychlost a všechny systémy měli neustále pod kontrolou," řekl hlavní strojvedoucí americkému CNN.

Ráj šotoušů

Tato část železnice patří mezi nejkrásnější úseky na světě a je na Seznamu světového dědictví UNESCO.
Tato část železnice patří mezi nejkrásnější úseky na světě a je na Seznamu světového dědictví UNESCO. | Foto: RhB

Souprava se skládala z 26 vagonů a řidiči pomocí speciálně upraveného softwaru a vojenských vysílaček dokázali udržet vlaky ve stejném tempu. Jakákoli změna v rychlosti by vyvolala chaos. Železničáři se navíc obávali, že vlak přivede do systému příliš zpětného proudu a přetíží tak rozvodné sítě. Proto jela souprava jen pětatřicet kilometrů v hodině. 

Švýcaři vlaky milují. Podle CNN jimi každý rok ujedou asi dva a půl tisíce kilometrů. "Švýcarsko je země železnic. V letošním roce slavíme 175 let od vzniku první dráhy a společnost RhB využila toto jubileum k pokusu, který zatím snad dlouho nikdo nepřekoná," dodal ředitel společnosti Renato Fasciati.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Sdruženář Pažout obsadil v Oberstdorfu životní 19. místo

Sdruženář Ondřej Pažout obsadil v závodě Světového poháru v Oberstdorfu 19. místo a nejlepší výsledek v kariéře mu vynesl první body v sezoně. Výbornou formu z poslední doby potvrdil dva týdny před začátkem mistrovství světa v Planici vítěz prestižní minisérie Seefeld Triple Johannes Lamparter, který si devátou výhrou v seriálu upevnil vedení v průběžném hodnocení.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu a STAN

Pražští Piráti zahájili schvalování koaliční smlouvy se Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a STAN pro pražskou radnici. Proces s diskusí členů krajského fóra ke znění dohody potrvá týden. Hlasování o vstupu do koalice zabere poslední dva dny, sdělili Piráti v tiskové zprávě. Pirátská strana má mít v radě čtyři zástupce.

Končící primátor Zdeněk Hřib by se měl stát prvním náměstkem primátora pro dopravu, zastupitelka Jana Komrsková náměstkyní pro životní prostředí a klimatický plán, zastupitel Daniel Mazur radním mimo jiné pro informační a komunikační technologie a pro vědu výzkum a inovace a dosavadní radní Adam Zábranský radním pro majetek, transparentnost a legislativu.

Ostatní strany budoucí koalice projednají smlouvu příští týden. V případě pirátského hlasování se pro vstup do koalice musí vyslovit nadpoloviční většina všech hlasujících. Proces vnitrostranického schvalování dohody je u Pirátů nejdelší. Strany Spolu ještě budou schvalovat i rozložení míst v radě města. Dohoda by měla být podepsaná před jednáním pražského zastupitelstva v polovině února, na kterém budou členové volit nové vedení hlavního města v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS).

Zdroj: ČTK
Další zprávy