Švýcarská prezidentka uspořádá oslavu pro všechny narozené ve stejný den jako ona

ČTK ČTK
21. 2. 2020 13:31
Švýcarská prezidentka Simonetta Sommarugaová pozvala na oslavu svých 60. narozenin všechny spoluobčany narozené ve stejný den jako ona, tedy 14. května 1960. Podle statistik by takových lidí mohlo být téměř 300.
Simonetta Sommarugaová oslaví šedesátiny se spoluobčany
Simonetta Sommarugaová oslaví šedesátiny se spoluobčany | Foto: ČTK

Hlava švýcarského státu ve čtvrtek oznámila, že své příští narozeniny oslaví ve společnosti Švýcarů. "Těším se na vaše zapsání na mou narozeninovou oslavu," napsala na Twitteru ve třech úředních jazycích.

Švýcaři, kterých se to týká, byly požádáni o vyplnění formuláře a přiložení kopie pasové fotografie. Úřady upřesnily, že oslava se bude konat poblíž hlavního města Bernu a že počet účastníků bude omezen.

Podle švýcarského statistického úřadu se v alpské zemi v květnu 1960 narodilo 8492 lidí.

Socialistka Sommarugaová si zakládá na blízkosti ke spoluobčanům. Svou do značné míry symbolickou funkci, v níž se každoročně střídají členové sedmičlenné vlády, zastává od ledna. Novoroční poselství ke Švýcarům pronesla z pekárny v sousedství.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy