Švýcaři v referendu odmítli právníky pro zvířata

Zpravodajská směna
8. 3. 2010 15:10
Proti státem hrazeným právníkům se vyslovila veřejnost i vláda
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Bern - Měl by stát platit zvířatům právníky? Podle drtivé většiny Švýcarů nikoliv.

Ukázalo to víkendové referendum, v němž tři čtvrtiny Švýcarů smetly ze stolu návrh ochránců zvířat.

Aktivisté, na jejichž popud se všelidové hlasování uskutečnilo, tvrdí, že týrání zvířat není patřičně trestáno. A domácí mazlíčci prý nemají dostatečnou obhajobu.

Oponenti návrhu tvrdí, že Švýcarsko nepotřebuje další zákony. Proti byla i vláda.

Účastníci referenda byli rozpačití z otázky, kolik by takový krok daňové poplatníky stál.

Podle serveru BBC, jenž o výsledku informoval, má Švýcarsko jednu z nejpřísnějších legislativ zabývajících se péčí o zvířata.

Prasata, andulky a další společenská zvířata nemohou být ponechána o samotě, koně a krávy musí mít pravidelný pohyb venku v létě i zimě a majitelé psů musí absolvovat kurzy, kde se naučí, jak se o mazlíčky starat.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Ruští lékaři vyzvali Navalného, aby ukončil hladovku, než bude pozdě

Ruští lékaři, kteří poskytovali péči opozičnímu představiteli Alexeji Navalnému, když byl na svobodě, politického aktivistu nyní vyzvali, aby v zájmu zachování svého zdraví ukončil protestní hladovku. Vyjádřili obavy o jeho život a úřady vyzvali, aby umožnily jeho převoz z vězeňské do civilní nemocnice v Moskvě.

Ruská ombudsmanka Taťjana Moskalkovová dnes naopak uvedla, že lékařská péče, které se Navalnému ve vězeňském zařízení ve Vladimirské oblasti dostává, odpovídá mezinárodním standardům, napsala agentura Interfax.

Vězněný Navalnyj drží hladovku již 23 dní. Chce její pomocí docílit, aby k němu byli puštěni kromě vězeňských zdravotníků také lékaři zvenčí.

"Pokud bude hladovka pokračovat, dokonce i po velmi krátkou dobu, bohužel brzy jednoduše nebudeme mít koho léčit. Naším hlavním úkolem je ochránit život a zdraví našeho pacienta," napsali lékaři. Jejich výzvu zveřejnil ruský opoziční zpravodajský portál Mediazona.

K otevřenému dopisu se připojila šéfka ruských lékařských odborů a Navalného lékařka Anastasija Vasiljevová. "Opravdu doufáme, že Alexej zítra (v pátek) hladovku ukončí," sdělila Vasiljevová agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy