Švýcaři pátrají po člověku, který zapomněl ve vlaku zlaté cihličky za 4,5 milionu

Magazín Magazín
16. 6. 2020 13:00
Švýcarské úřady pátrají po neznámém člověku, který loni v říjnu zapomněl ve vlaku z města St. Gallen do Lucernu balíček se zlatými cihlami v hodnotě téměř 4,5 milionu korun. I přes rozsáhlé vyšetřování se majitele stále nepodařilo vypátrat a úřady se nyní rozhodly případ zveřejnit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Úřady o případu z loňského října nejdříve informovaly v místním tisku Lucerne Canton gazette, zprávu pak převzala i zahraniční média, včetně amerického webu CNN

Zlaté cihly v hodnotě 182 tisíc švýcarských ranků, v přepočtu necelých 4,5 milionu korun, byly po nálezu ve vlaku Švýcarských federálních drah (SBB) předány státnímu zastupitelství.

Protože se však úřadům dosud nepodařilo vypátrat majitele jmění, rozhodly se případ zveřejnit a pokusit se jej najít touto cestou. Podle pravidel má nyní majitel pět let na to, aby se k nálezu přihlásil. 

Podle americké CNN se ke zlatým cihlám přihlásilo již několik majitelů a státní zastupitelství je nyní prověřuje. 

Podívejte se na švýcarský hotelový pokoj pod širým nebem: 

Hotelový pokoj pod širým nebem ve švýcarských Alpách. K službám je i komorník | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zásahu proti demonstrantům v Barmě zastřelili ženu

Barmská policie v sobotu použila vodní děla a gumové projektily k rozehnání demonstrantů, kteří hromadně vyšli do ulic protestovat proti vojenskému převratu z 1. února, píše agentura AFP. Při zásahu ve městě Monywa jedna žena zemřela, desítky lidí, včetně novinářů, policie zadržela. Agentura Reuters odhaduje, že se protestů po celé zemi účastnily stovky tisíc lidí.

Policisté při sobotním zásahu byli často v civilu. Podle fotografií na sociálních sítích lidé ve městech Rangún a Monywa stavěli v ulicích barikády, aby zpomalili postup policie. Bezpečnostní síly se pokusily zmařit protesty v Mandalaji, na klíčových křižovatkách postavily zátarasy a obvyklá místa setkání demonstrantů obsadila policie. Protestů v Mandalaji se opětovně zúčastnili i buddhističtí mniši a dodali jim morální autoritu, píše AP.

Jedním z impulzů pro demonstrace bylo páteční prohlášení barmského velvyslance při OSN Ťjo Mou Tchuna, že stojí za svrženou Do Aun Schan Su Ťij, píše agentura AP. Při projevu v OSN převrat tvrdě odsoudil a vyzval k přísnějším mezinárodním sankcím. Při projevu použil gesto se třemi zdviženými prsty, které se stalo symbolem poklidných demonstrací v Barmě. Jeho projev vyvolal vlnu kladných reakcí jak přímo v sále OSN, tak u barmské veřejnosti.

Armáda 1. února svrhla vládu vedenou Do Aun Schan Su Ťij a zabránila tomu, aby se sešel parlament zvolený loni v listopadových volbách. Do demonstrací se od té doby zapojují desítky tisíc lidí. Demonstranti nevěří slibům vojenských představitelů, že uspořádají nové volby a předají moc vítězi. Novou vlnu odporu vyvolal i páteční převoz Aun Schan Su Ťij z domácího vězení na blíže neupřesněné místo.

Zdroj: Zahraničí , ČTK
Další zprávy