Světový rekord ve šplhu padl, má ho Čech

ČTK ČTK
29. 6. 2009 12:35
Nové Město nad Metují - Štěpán Muchka vytvořil na nedělních závodech v Novém Městě nad Metují nový světový rekord ve šplhu na laně do výšky 14 metrů.

Člen Sokola Mladá Boleslav a několikanásobný vítěz těchto závodů vylepšil časem 14,61 sekundy o 15 setin vlastní rekord z roku 2006.

V pátém ročníku Velké ceny Nového Města nad Metují v olympijsko-athénském šplhu zvládlo tuto extrémní výšku devět z 13 přihlášených závodníků.

Na druhém místě skončil Aleš Novák v čase 15,51 sekundy, třetí byl se ztrátou dalších 77 setin domácí Martin Matěj, informovali organizátoři.

Češi mají olympijské medaile

Na prvních novodobých olympijských hrách v Aténách v roce 1896 zařadili pořadatelé do programu právě tuto disciplínu, šplh na laně bez přírazu nohou ze sedu na zemi do výšky 14 metrů.

Vítězný řecký námořník Nikolaos Andakopulos tehdy dosáhl času 23,40 vteřiny.

Český sport má ve šplhu dokonce olympijské medailisty.

Na hrách v roce 1924 v Paříži zvítězil Bedřich Šupčík, třetí skončil Ladislav Vácha; tehdy se ovšem šplhalo na osmimetrovém laně.

V Novém Městě mohli šplhat i příchozí do výšky 4,5 metru, na pořadu byly také závody dívek na třímetrovém laně.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 34 minutami

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy