Delon i Cotillardová vyzvali k boji s klimatickými změnami. Jde o přežití, tvrdí

ČTK ČTK
3. 9. 2018 16:32
K výzvě k okamžitému politickému zásahu proti globálním klimatickým změnám se připojili: herečka Juliette Binocheová, astrofyzik Aurélien Barrau, Alain Delon, Willem Dafoe, Bradley Cooper, Marion Cotillardová nebo Pedro Almodóvar. Zveřejnění výzvy přichází několik dní po demisi francouzského ministra životního prostředí Nicolase Hulota, který si postěžoval, že ekologie je na seznamu vládních priorit nízko.
Juliette Binocheová, Alain Delon i Marion Cotillardová se přidali k výzvě na politický zásah proti klimatickým změnám.
Juliette Binocheová, Alain Delon i Marion Cotillardová se přidali k výzvě na politický zásah proti klimatickým změnám. | Foto: ČTK

Paříž - Dvě stovky vědců a kulturních osobností z celého světa v pondělí prostřednictvím francouzského deníku Le Monde vyzvaly k okamžitému a rozhodnému politickému zásahu proti globálním klimatickým změnám a rozvratu životního prostředí.

Autory výzvy jsou herečka Juliette Binocheová a astrofyzik Aurélien Barrau a připojili se k ní například Alain Delon, Willem Dafoe, Bradley Cooper, Marion Cotillardová nebo Pedro Almodóvar. Podle signatářů je stále čas na to zabránit nejhoršímu.

Zveřejnění výzvy přichází několik dní po demisi francouzského ministra životního prostředí Nicolase Hulota, který si postěžoval, že ekologie je na seznamu vládních priorit nízko. "Několik dní po demisi Nicolase Hulota přicházíme s touto výzvou: politická moc musí tváří v tvář největší výzvě v historii lidstva konat rozhodně a okamžitě. Je načase brát věci vážně," zní začátek prohlášení umělců a vědců.

Jisté míře ekologické katastrofy už podle nich zabránit nelze, neboť některé procesy, jako například hromadné vymírání živočišných druhů, již začaly. "Není ale příliš pozdě na to zabránit nejhoršímu. Máme tudíž za to, že jakákoli politická opatření, která nebudou mít jako jasnou prioritu boj proti této katastrofě, už nebudou věrohodná," napsali autoři výzvy.

"Je to otázka přežití"

Dodávají, že boj za záchranu planety by měl být hlavním cílem jakékoli vlády, která chce být brána vážně.

"Je to otázka přežití. Ze své podstaty nemůže být považována za druhořadou. Mnoho dalších bojů má opodstatnění. Ale pakliže prohrajeme tento, nebude možno vést žádný další," uzavírá prohlášení.

Le Monde ve svém úvodníku připomíná, že loni v listopadu publikoval podobné varování kolektivu 15 tisíc vědců, ale "nic se nezměnilo". Pozornost k devastaci životního prostředí chce nyní deník přitáhnout sérií sedmi reportáží ze "zapomenutých" míst v různých částech světa, kde lidská činnost napáchala nezvratné škody.

"Série reportáží, které zveřejňujeme, ukazuje dlouhodobé důsledky nečinnosti kritizované panem Hulotem, neschopnosti států chopit se svých odpovědností plnit naplno svou roli garantů veřejného zájmu a dlouhodobých cílů navzdory ekonomickým silám," napsal Le Monde. "Návrat na tato místa a vylíčení těchto tragédií je způsob, jak je povolat ke svým úkolům," dodává list.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy