Světluškám hrozí vyhynutí, může za to světelné znečištění i turisté, varují vědci

Magazín Magazín
11. 2. 2020 12:01
Pozorovat brouky produkující světelnou energii patří v posledních letech k vyhledávaným turistickým atrakcím po celém světě. Jak ale upozorňují vědci, tyto aktivity společně se světelným znečištěním a urbanizací přispívají k jejich vyhynutí.
Světlušky v provincii Prachin Buri v Thajsku.
Světlušky v provincii Prachin Buri v Thajsku. | Foto: Shutterstock

Život světlušek podle nejnovější studie publikované v časopise BioScience nejvíce ohrožují světelné znečištění, industrializace a urbanizace, kvůli které přicházejí o přirozené prostředí. Další z významných hrozeb pro světovou populaci světlušek je teď turismus. 

"Chodit v noci venku a užívat si pozorování světlušek v jejich přirozeném prostředí je úžasný zážitek," přiznala pro britský zpravodajský web BBC profesorka na Tuftsově univerzitě v Massachusetts Sara Lewisová, jež výzkum o světluškách vedla. Upozorňuje ale na to, že turisté častokrát neúmyslně světlušky zašlápnou či naruší jejich habitaty nevhodným světlem a pohybem. 

Za pozorováním světlušek se jezdí například do Mexika, USA, na Filipíny nebo do Thajska. V některých zemích, jako je Japonsko, Belgie či Indie, se dokonce pořádají speciální festivaly. A popularitu této aktivity zvyšují také sociální sítě. 

Podle Sary Lewisové se na Tchaj-wan každým rokem za světluškami vydá 90 tisíc lidí, do Mexika pak až 200 tisíc lidí.

Světlušky mohou například za rostoucí popularitu mexického městečka Nanacamilpa, ve kterém běžně žije 12 tisíc obyvatel. Přestože se vedoucí pozorovatelen snaží odrazovat návštěvníky od toho, aby fotografie umisťovali na své sociální sítě, lidé pravidla porušují a snímky zveřejňují, tvrdí místní fotograf Pedro Berruecos. 

Světluškový turismus

Právě mexické světlušky jsou podle profesorky Lewisové velmi zranitelné. Samičky totiž nedokážou létat a častokrát se tak stane, že lidé nositelky příští generace zašlápnou i s vajíčky. 

Na Tchaj-wanu se snaží v místech pozorování vystavět dřevěné lávky, aby turisté brouky nezašlápli.
Na Tchaj-wanu se snaží v místech pozorování vystavět dřevěné lávky, aby turisté brouky nezašlápli. | Foto: Shutterstock

Americká vědkyně dodává, že si je vědoma důležitosti této turistické atrakce pro místní ekonomiku, podle ní by však měla být řízena udržitelně.

Špatným příkladem je "světluškový turismus" v Thajsku či na Filipínách. Motorové čluny, které návštěvníky převážejí, totiž poškozují břehy mangrovových močálů, a tedy i stromy, ve kterých světlušky žijí.

"Řidiči navíc častokrát naráží loděmi do stromů, aby tak turisté mohli spatřit hejna světlušek," tvrdí profesorka. A dodala, že blesky z fotoaparátů vyrušují brouky a mají neblahý dopad na jejich reprodukční chování. 

Vědci z celého světa tak nyní na letošek plánují sestavit zásady, jak organizovat výlety za světluškami udržitelněji. Fotografka divoké přírody Carla Rhodesová lidem radí, aby při takových exkurzích našlapovali co nejopatrněji a šetřili světlem. "A nikdy je proboha nechytejte!" dodala. 

Podívejte se na rozhovor s forenzní entomoložkou:

Nikdy nevíte, co čekat na první pitvě, druhé a třetí tělo už přestanete vnímat, říká forenzní entomoložka Hana Šuláková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy