Světluškám hrozí vyhynutí, může za to světelné znečištění i turisté, varují vědci

Magazín Magazín
11. 2. 2020 12:01
Pozorovat brouky produkující světelnou energii patří v posledních letech k vyhledávaným turistickým atrakcím po celém světě. Jak ale upozorňují vědci, tyto aktivity společně se světelným znečištěním a urbanizací přispívají k jejich vyhynutí.
Světlušky v provincii Prachin Buri v Thajsku.
Světlušky v provincii Prachin Buri v Thajsku. | Foto: Shutterstock

Život světlušek podle nejnovější studie publikované v časopise BioScience nejvíce ohrožují světelné znečištění, industrializace a urbanizace, kvůli které přicházejí o přirozené prostředí. Další z významných hrozeb pro světovou populaci světlušek je teď turismus. 

"Chodit v noci venku a užívat si pozorování světlušek v jejich přirozeném prostředí je úžasný zážitek," přiznala pro britský zpravodajský web BBC profesorka na Tuftsově univerzitě v Massachusetts Sara Lewisová, jež výzkum o světluškách vedla. Upozorňuje ale na to, že turisté častokrát neúmyslně světlušky zašlápnou či naruší jejich habitaty nevhodným světlem a pohybem. 

Za pozorováním světlušek se jezdí například do Mexika, USA, na Filipíny nebo do Thajska. V některých zemích, jako je Japonsko, Belgie či Indie, se dokonce pořádají speciální festivaly. A popularitu této aktivity zvyšují také sociální sítě. 

Podle Sary Lewisové se na Tchaj-wan každým rokem za světluškami vydá 90 tisíc lidí, do Mexika pak až 200 tisíc lidí.

Světlušky mohou například za rostoucí popularitu mexického městečka Nanacamilpa, ve kterém běžně žije 12 tisíc obyvatel. Přestože se vedoucí pozorovatelen snaží odrazovat návštěvníky od toho, aby fotografie umisťovali na své sociální sítě, lidé pravidla porušují a snímky zveřejňují, tvrdí místní fotograf Pedro Berruecos. 

Světluškový turismus

Právě mexické světlušky jsou podle profesorky Lewisové velmi zranitelné. Samičky totiž nedokážou létat a častokrát se tak stane, že lidé nositelky příští generace zašlápnou i s vajíčky. 

Na Tchaj-wanu se snaží v místech pozorování vystavět dřevěné lávky, aby turisté brouky nezašlápli.
Na Tchaj-wanu se snaží v místech pozorování vystavět dřevěné lávky, aby turisté brouky nezašlápli. | Foto: Shutterstock

Americká vědkyně dodává, že si je vědoma důležitosti této turistické atrakce pro místní ekonomiku, podle ní by však měla být řízena udržitelně.

Špatným příkladem je "světluškový turismus" v Thajsku či na Filipínách. Motorové čluny, které návštěvníky převážejí, totiž poškozují břehy mangrovových močálů, a tedy i stromy, ve kterých světlušky žijí.

"Řidiči navíc častokrát naráží loděmi do stromů, aby tak turisté mohli spatřit hejna světlušek," tvrdí profesorka. A dodala, že blesky z fotoaparátů vyrušují brouky a mají neblahý dopad na jejich reprodukční chování. 

Vědci z celého světa tak nyní na letošek plánují sestavit zásady, jak organizovat výlety za světluškami udržitelněji. Fotografka divoké přírody Carla Rhodesová lidem radí, aby při takových exkurzích našlapovali co nejopatrněji a šetřili světlem. "A nikdy je proboha nechytejte!" dodala. 

Podívejte se na rozhovor s forenzní entomoložkou:

Nikdy nevíte, co čekat na první pitvě, druhé a třetí tělo už přestanete vnímat, říká forenzní entomoložka Hana Šuláková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Horská služba varuje v Krkonoších před ledovkou a náledím

Horská služba Krkonoše varuje před náledím a ledovkou. Hlavně na hřebenech hor komplikuje pohyb místy vyfoukaný zledovatělý terén, který se střídá s navátým novým sněhem. Na hřebenech Krkonoš je nejčastěji 40 až 110 centimetrů sněhu a nadále platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti.

U hřebenové Luční boudy v nadmořské výšce 1415 metrů bylo ráno zataženo, 12 stupňů pod nulou. Ještě mrazivěji bylo na Sněžce, kde podle polské horské služby teplota ráno klesla na minus 13,8 stupně Celsia, pocitová teplota kvůli silnému větru byla téměř 22 stupňů pod nulou. Vítr dosahoval rychlosti přes 50 km/h. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Z kurdské věznice v Sýrii utekli po vzpouře zajatci z řad IS

Ve věznici na severovýchodě Sýrie, kde jsou zadržováni údajní bojovníci teroristické sítě Islámský stát (IS), v neděli vypukla vzpoura a vícero radikálům se podařilo utéct.

Podle světových zpravodajských agentur to uvedl mluvčí arabsko-kurdské koalice SDF, kterou podporuje mezinárodní koalice v čele s USA. Kurdské ozbrojené síly se následně snažily uprchlé vězně opět zajmout a ve věznici obnovit pořádek.

"Nepokoje ve věznicích propukají často. Tentokrát je ale rozsah vzpoury velký," citovala AP mluvčího SDF. "Situace uvnitř věznice je aktuálně napjatá a poslali jsme protiteroristické jednotky a další posily, abychom situaci dostali pod kontrolu," sdělil. 

Podle lidskoprávní organizace Human Rights Watch má celkem SDF ve vazbě kolem 12 tisíc chlapců a mužů, z toho až čtyři tisíce cizinců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy