Světluškám hrozí vyhynutí, může za to světelné znečištění i turisté, varují vědci

Magazín Magazín
11. 2. 2020 12:01
Pozorovat brouky produkující světelnou energii patří v posledních letech k vyhledávaným turistickým atrakcím po celém světě. Jak ale upozorňují vědci, tyto aktivity společně se světelným znečištěním a urbanizací přispívají k jejich vyhynutí.
Světlušky v provincii Prachin Buri v Thajsku.
Světlušky v provincii Prachin Buri v Thajsku. | Foto: Shutterstock

Život světlušek podle nejnovější studie publikované v časopise BioScience nejvíce ohrožují světelné znečištění, industrializace a urbanizace, kvůli které přicházejí o přirozené prostředí. Další z významných hrozeb pro světovou populaci světlušek je teď turismus. 

"Chodit v noci venku a užívat si pozorování světlušek v jejich přirozeném prostředí je úžasný zážitek," přiznala pro britský zpravodajský web BBC profesorka na Tuftsově univerzitě v Massachusetts Sara Lewisová, jež výzkum o světluškách vedla. Upozorňuje ale na to, že turisté častokrát neúmyslně světlušky zašlápnou či naruší jejich habitaty nevhodným světlem a pohybem. 

Za pozorováním světlušek se jezdí například do Mexika, USA, na Filipíny nebo do Thajska. V některých zemích, jako je Japonsko, Belgie či Indie, se dokonce pořádají speciální festivaly. A popularitu této aktivity zvyšují také sociální sítě. 

Podle Sary Lewisové se na Tchaj-wan každým rokem za světluškami vydá 90 tisíc lidí, do Mexika pak až 200 tisíc lidí.

Světlušky mohou například za rostoucí popularitu mexického městečka Nanacamilpa, ve kterém běžně žije 12 tisíc obyvatel. Přestože se vedoucí pozorovatelen snaží odrazovat návštěvníky od toho, aby fotografie umisťovali na své sociální sítě, lidé pravidla porušují a snímky zveřejňují, tvrdí místní fotograf Pedro Berruecos. 

Světluškový turismus

Právě mexické světlušky jsou podle profesorky Lewisové velmi zranitelné. Samičky totiž nedokážou létat a častokrát se tak stane, že lidé nositelky příští generace zašlápnou i s vajíčky. 

Na Tchaj-wanu se snaží v místech pozorování vystavět dřevěné lávky, aby turisté brouky nezašlápli.
Na Tchaj-wanu se snaží v místech pozorování vystavět dřevěné lávky, aby turisté brouky nezašlápli. | Foto: Shutterstock

Americká vědkyně dodává, že si je vědoma důležitosti této turistické atrakce pro místní ekonomiku, podle ní by však měla být řízena udržitelně.

Špatným příkladem je "světluškový turismus" v Thajsku či na Filipínách. Motorové čluny, které návštěvníky převážejí, totiž poškozují břehy mangrovových močálů, a tedy i stromy, ve kterých světlušky žijí.

"Řidiči navíc častokrát naráží loděmi do stromů, aby tak turisté mohli spatřit hejna světlušek," tvrdí profesorka. A dodala, že blesky z fotoaparátů vyrušují brouky a mají neblahý dopad na jejich reprodukční chování. 

Vědci z celého světa tak nyní na letošek plánují sestavit zásady, jak organizovat výlety za světluškami udržitelněji. Fotografka divoké přírody Carla Rhodesová lidem radí, aby při takových exkurzích našlapovali co nejopatrněji a šetřili světlem. "A nikdy je proboha nechytejte!" dodala. 

Podívejte se na rozhovor s forenzní entomoložkou:

Nikdy nevíte, co čekat na první pitvě, druhé a třetí tělo už přestanete vnímat, říká forenzní entomoložka Hana Šuláková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 7 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 24 minutami

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy