Pozor na modré světlo u vánočních výzdob, je zdravotně závadné. Vypínejte ho na noc

Petra Jansová Petra Jansová
22. 12. 2018 15:17
Rok od roku bohatší světelná výzdoba v městech negativně působí na lidský organismus. Podle místopředsedy České astronomické společnosti Pavla Suchana by proto lidé měli se světly raději šetřit a chovat se ohleduplně. Jaký dopad má nejčastěji používané modré světlo na lidské zdraví a kde si odpočinout od světelného znečištění?
Tak trochu jiné stromečky. Aneb vánoční výzdoba slavné Unter den Linden v Berlíně.
Tak trochu jiné stromečky. Aneb vánoční výzdoba slavné Unter den Linden v Berlíně. | Foto: Reuters

Jaký dopad má vánoční výzdoba na světelný smog?

"Přesná data, jak moc se světelné znečištění zhorší během Vánoc vlivem výzdoby ve městech a na domech, nejsou k dispozici. Obecně se ale dá říct, že čím víc se tyto svátky stávají průmyslovějšími, tím více světla používáme a tím větší dopad na Vánoce mají," přibližuje místopředseda České astronomické společnosti Pavel Suchan.

Problematické podle něj je i to, že vánoční výzdoba se ve městech a vesnicích objevuje rok od roku dřív.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Izraelská policie zatkla palestinského ministra pro Jeruzalém

Izraelská policie v noci na pátek zatkla palestinského ministra pro jeruzalémské záležitosti za údajné porušení izraelského zákazu palestinských politických aktivit ve východní části města. Informovala o tom agentura AP.

Fádí Hadamí byl zatčen v blízkosti svého bydliště na Olivetské hoře. Jeho kancelář zveřejnila video, na němž policie se psy prohledává jeho dům. Podle kanceláře zabavili policisté na místě v přepočtu asi 70 tisíc korun. Podle agentury AP byl Hadamí takto zatčen již počtvrté.

Izrael východní Jeruzalém obsadil za války v roce 1967 a později tuto část města připojil k západní části. Celý Jeruzalém přitom považuje za své hlavní město, což však odporuje mezinárodnímu právu a předchozím dohodám s Palestinci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy