Z bombardovaného Aleppa do prezidentského paláce. I to je příběh sedmileté reportérky Bany

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 21. 12. 2016 17:42
Tahle sedmiletá "reportérka" z Aleppa nedá světu spát. Dezinformátoři se ji a její tweety snažili zpochybnit, samotný Asad ji nazval nástrojem teroristů. Mezinárodním novinářům se ji podařilo lokalizovat a potvrdit její identitu. Jenže pak se dívenka Bana s maminkou Fatimou ocitly v samotném epicentru bojů, přišly o domov a neúspěšně se pokusily o evakuaci. Svět hledal Banu znovu. Rodině holčičky se podařilo uniknout z východního Aleppa. Posléze se objevily na Twitteru prezidenta Erdogana fotky, jak přijímá Banu a spol. v prezidentském paláci.
Ještě nedávno se Bana bála o svůj život rozbombardovaném východním Aleppu. O několik dní později se ocitla v paláci tureckého prezidenta Erdogana.
Ještě nedávno se Bana bála o svůj život rozbombardovaném východním Aleppu. O několik dní později se ocitla v paláci tureckého prezidenta Erdogana. | Foto: Twitter/Bana Alabed

Příběh sedmiletého syrského děvčátka jménem Bana Al Abedová z obléhaného východního Aleppa zřejmě vejde do dějin a dost možná i do učebnic dějepisu jako jeden ze symbolů války v Sýrii.

Holčička s širokým úsměvem a velkýma jiskřivýma očima svými vzkazy světu dobyla srdce statisíců lidí. Twitterový účet, který aktuálně sleduje 331 tisíc lidí, spravovala její maminka Fatima a i ona sem často přispívala. Na většině videovzkazů, které se snaží vyburcovat svět z lhostejného přihlížení peklu v Aleppu, však účinkuje právě Bana.

Holčička během svého každodenního reportování z domova ve východním Aleppu o hrůzách bombardování a obléhání či o tom, že čte Harryho Pottera nebo že jí vypadly dva zuby, postupně přišla o dům, náhradní bydlení i o svůj pověstný úsměv.

Ve čtvrtek se tak jako desítky tisíc dalších obyvatel kdysi výstavního velkoměsta Bana s maminkou pokusily o evakuaci. Jenže než k nim autobusy stačily doputovat, evakuace ztroskotala. V pátek se objevily na videu, které na Twitteru zveřejnil reportér americké společnosti NBC News, značně pohublé, unavené a bledé. Naléhavě a zoufale v něm prosí odcházející první dámu USA Michelle Obamovou, aby jim pomohla dostat se z východního Aleppa. Později o totéž žádaly pomocí tweetu tureckého prezidenta Erdogana.

V pondělí reportéři mnoha velkých zahraničních novin informovali: Našli jsme Banu, je v bezpečí. Na twitterovém účtu Qasioun News Agency se posléze objevil videorozhovor s maminkou Fatimou. Na záběrech je vidět i Bana, dva její mladší bratři a řada dalších evakuantů na shromaždišti. Fatima líčí, že nikdy Aleppo opustit nechtěli, že tu mají příbuzné i kořeny, ale že nyní již nešlo zůstat déle. Ocitli se totiž bez přístřeší, jídla i vody.

Šéf syrsko-americké zdravotnické společnosti Ahmad Tarakji uveřejnil na Twitteru fotku evakuované Bany s informací, že tak jako mnoho dalších dětí byla odvezena do bezpečí na venkov.

V pondělí Bana poslala krátký tweet: "Unikla jsem z východního Aleppa. O den později již byla s celou rodinou přijata u tureckého prezidenta Erdogana v jeho paláci.

Její maminka Fatima však nezapomíná na své spoluobčany, které neměli takové štěstí jako ona. "Nebudu šťastná do doby, dokud nebudou evakuováni všichni, kdo chtějí opustit východní Aleppo," napsala na Twitter a vyzvala lidi, aby se spojili v úsilí přinést Sýrii mír.

"Bana Al Abedová je svým líčením válečných hrůz v Aleppu stále častěji označována za Annu Frankovou naší doby. Jenže zatímco záznamy nizozemské holčičky židovského původu Anne Frankové byly publikovány mnoho let po její smrti, tweety malé Syřanky sleduje svět takřka v přímém přenosu," píše americký deník Washington Post.

Třicet procent evakuovaných jsou děti a ještě stále hodně raněných dětí i dospělých ve východním Aleppu zůstává, říká Denisa Augustínová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy