Svět do roku 2050 zaplaví století, tvrdí studie

ČTK ČTK
20. 7. 2009 16:00
Washington - V roce 2050 se dožije sta let téměř šest milionů lidí. Nejvíc jich bude v USA a Japonsku. Vyplývá to ze statistické studie, kterou dnes zveřejnil americký ústav zabývající se stárnutím populace National Institute on Aging.

Zatímco v polovině 20. století žilo na planetě několik tisíc stoletých, dnes je jich 340 000.

Jejich počet poroste ve srovnání s ostatními věkovými kategoriemi do roku 2050 dvacetkrát rychleji. Je to důsledek pokroku zdravotnictví i lepší stravy, díky níž se daří snižovat úmrtnost na infarkt a mozkovou mrtvici.

Vliv budou mít rovněž genetické faktory, životní styl a také přibývající ochota zdravotníků léčit zdravotní problémy osob z vysokých věkových kategorií.

Povede Japonsko

Nejvíc stoletých bude v roce 2050 žít v Japonsku, kde se konzumují hlavně ryby a rýže, tedy strava s nízkým obsahem tuku.

627 000 Japonců bude tvořit za 41 let jedno procento světové populace stoletých. V zemi vycházejícího slunce si starých lidí váží a společnost se jim snaží ulehčit život vývojem robotů využitelných v domácnostech.

Velké množství stoletých, zejména žen, bude žít v půlce století také v Itálii, Řecku, Monaku a Singapuru, tedy v zemích s mírnými klimatickými podmínkami.

Předefinování stáří

V USA počet lidí v této věkové kategorii stoupne ze současných 75 000 na 600 000. Bude to mít důsledky pro zdravotní systém a podle demografického odborníka Roberta Butlera bude vše záležet na kondici stoletého.

"Ti zdraví, a mnozí z nich zdraví jsou, nebudou problém. Péče o dementní a nemocné bude velmi drahá." Předpokládá také, že vláda bude muset předefinovat stáří, důchodový systém, věkové hranice pro řidiče i zdravotní pojištění důchodců.

Wan He, která je spoluautorkou studie, tvrdí, že vzhledem ke snižující se porodnosti bude nárůst staříků znamenat velkou zátěž i pro rodiny. "Sedmdesátileté děti se budou muset postarat o stoleté rodiče. Je to náročná a neplacená práce, která pečovatele psychicky velmi ovlivňuje," řekla.

Nárůst o 233 procent

Ze zveřejněné demografické studie vyplývá, že v roce 2017 poprvé přesáhne počet pětašedesátníků počet dětí mladších pěti let. Do roku 2040 vzroste počet lidí starších 80 let o 233 procent, zatímco populace obecně přibude o 33 procent.

Údaje o porodnosti hovoří o tom, že v roce 2005 bylo mezi pětašedesátiletými ženami bezdětných osm až 15 procent, přičemž osm procent se týkalo České republiky, 15 procent Rakouska a Itálie. O rok později byla v USA bezdětných pětina žen.

Vlivem nízké porodnosti vzroste do roku 2050 v Japonsku věkový medián, neboli střední hodnota věku, na 55 let, zatímco v roce 1990 byla 37 let. Medián je střední, nikoli průměrná hodnota a znamená, že přesně polovina lidí je starší než medián a druhá polovina mladší.

V celosvětovém měřítku se tato stření hodnota posune z 24 na 37 let a její pomalejší růst zajistí zejména stále vysoká porodnost v Latinské Americe a Africe. V USA se medián posune z 33 na 39 let a na této poměrně nízké hodnotě se bude držet hlavně díky imigraci.


 

Právě se děje

před 48 minutami

V kádru Běloruska pro MS je Šarangovič z New Jersey, Andrej Kosticyn chybí

Útočník Jegor Šarangovič z New Jersey je hlavní hvězdou sedmadvacetičlenné nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa. Vedle jediné posily z NHL jsou v kádru také tři naturalizovaní Kanaďané a dva Američané. Chybí útočník Andrej Kosticyn z Pardubic, který se v přípravě na šampionát zranil.

Nominace hokejistů Běloruska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Alexej Kolosov, Danny Taylor (oba Dinamo Minsk/KHL), Konstantin Šostak (Čerepovec/KHL),

obránci: Stěpan Falkovskij, Vladislav Jerjomenko, Ilja Solovjov, Ilja Šinkevič, Dmitrij Znacharenko (všichni Dinamo Minsk/KHL), Dmitrij Koronov, Jevgenij Lisovec (oba Ufa/KHL), Andrej Antonov (Junosť Minsk), Nick Bailen (Čeljabinsk/KHL), Kristian Chenkel (Kazaň/KHL),

útočníci: Arťom Děmkov, Francis Paré, Shane Prince (všichni Dinamo Minsk/KHL), Sergej Drozd, Stanislav Lopačuk, Michail Stefanovič (Junosť Minsk), German Něstěrov (Gomel), Andrej Bělevič (Nižnij Novgorod/KHL), Vladislav Kodola (Čerepovec/KHL), Nikita Komarov (Omsk/KHL), Sergej Kosticyn (Bratislava Capitals/ICEHL), Geoff Platt (Ufa/KHL), Jegor Šarangovič (New Jersey/KHL), Danila Klimovič (Zubři Minsk).

před 1 hodinou

AT&T v mnohamiliardové transakci spojí mediální součást s firmou Discovery

Americká telekomunikační společnost AT&T spojí svou rozsáhlou mediální součást s firmou Discovery. Vznikne tak samostatný mediální podnik, jenž bude schopen konkurovat i firmám Netflix a Walt Disney.

AT&T podle odhody získá asi 43 miliard USD (901,5 miliardy Kč) a její akcionáři budou mít v nově sloučené skupině většinový podíl, uvedla agentura Reuters.

Další zprávy