Svět čeká boj o vodu. Brzy bude chybět půlce lidstva

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
15. 3. 2009 18:58
Podle OSN je na vině rostoucí životní úroveň
V subsaharské Africe trpí nedostatkem vody už teď. V roce 2030 bude voda chybět polovině lidstva.
V subsaharské Africe trpí nedostatkem vody už teď. V roce 2030 bude voda chybět polovině lidstva. | Foto: Reuters

New York - Každý rok na Zemi přibude skoro 80 milionů lidí. K životu potřebují asi 64 miliard metrů krychlových vody. Její zásoby ale - na rozdíl od světové populace - nerostou.

Se stoupající životní úrovní v zemích, jako je Čína, se navíc zvyšuje i průměrná spotřeba vody na obyvatele, upozorňuje ve své nové zprávě "Voda v měnícím se světě" OSN.

"Pokud chceme zamezit vzniku globální vodní krize, musíme okamžitě zasáhnout," píše v její předmluvě šéf Unesco Koičiro Macura.

Souvislosti: Tibetské ledovce tají moc rychle, vyschnou i veletoky

Vodní války

Už v roce 2030 bude žít polovina lidstva v oblastech s akutním nedostatkem vody. O dalších dvacet let později, kolem roku 2050, bude ještě hůř.

Počet lidí se zvyšuje, stoupá i spotřeba pitné vody.
Počet lidí se zvyšuje, stoupá i spotřeba pitné vody. | Foto: Jiří Kropáček

"Stovky milionů lidí na celém světě zůstanou uvězněny v pasti chudoby a podlomeného zdraví a vystaveny rizikům epidemií, které s vodou souvisejí," varuje Macura.

"Budou se potýkat se zničeným životním prostředím a čelit politické nestabilitě a konfliktům," uvádí ve třísetstránkové studii. OSN ji zveřejnila jen pár dní předtím, než v Istanbulu začne velká mezinárodní konference, která se má právě nedostatkem vody zabývat.

Podle Pan Ki-muna, generálního tajemníka OSN, zuří boj o vodu v některých částech světa už dnes, připomíná agentura Reuters. 

Jedním z takových bojišť je Dárfúr na západě afrického Súdánu.

"Voda stojí i v pozadí konfliktu mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy," uvádí Reuters.

Daň za životní styl

Jednou ze zemí, kde rapidně stoupá množství spotřebované vody, je Čína. Může za to i rostoucí životní úroveň jejích obyvatel. (Na snímku prázdné regály s pitnou vodou v čínském obchodě s potravinami.)
Jednou ze zemí, kde rapidně stoupá množství spotřebované vody, je Čína. Může za to i rostoucí životní úroveň jejích obyvatel. (Na snímku prázdné regály s pitnou vodou v čínském obchodě s potravinami.) | Foto: Reuters

Kromě často zmiňovaných důsledků globálního oteplování může za potíže s vodou také plýtvání spjaté s moderním životním stylem či vývoj ekonomiky.

"Historie jasně dokazuje, že mezi rozvojem hospodářství a zásob pitné vody existuje úzká souvislost," stojí ve zprávě Organizace spojených národů.

Jako varovný příklad experti výslovně zmiňují Čínu. Zatímco ještě v roce 1985 spotřeboval jeden Číňan 20 kilogramů masa ročně, teď ho zkonzumuje kolem 50 kilogramů.

V roce 1960 tak Čína vyprodukovala zhruba 2,5 milionu tun masa, v roce 2006 přes 80 milionů. Co do spotřeby vody je přitom chov dobytka podstatně náročnější než pěstování zeleniny.

K tomu, aby se "vyrobilo" jedno kilo hovězího, je zapotřebí zhruba 16 000 litrů vody.

Žíznivá biopaliva

Většina vody, kterou lidstvo spotřebuje, padne právě na výrobu potravin. Nová studie ale upozorňuje i na další "černé díry", o nichž se až dosud nemluvilo.

S nedostatkem pitné vody se pojí řada závažných nemocí. Šíří se například ve slumech.
S nedostatkem pitné vody se pojí řada závažných nemocí. Šíří se například ve slumech. | Foto: Reuters

Jednou z nich jsou biopaliva.

"Když se cena ropy loni vyšplhala nad 140 dolarů za barel, reakce byla: Dobře, tak budeme energii získávat z biopaliv," řekl novinářům v New Yorku koordinátor Unesca William Cosgrove. "Nikdo ale nevzal v úvahu, kolik se na něco takového spotřebuje vody."

Na jeden litr biopaliva připadne podle odborníků 2500 litrů vody. Pokud by tedy všechny národní vlády splnily, k čemu se v souvislosti s biopalivy zavázaly, jen zavlažování polí by si vyžádalo 180 kilometrů krychlových vody navíc.

Souvislosti: Španělsko přijde do roku 2050 o všechny ledovce

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy