Švédské vojákyně žádají bojové podprsenky

ČTK Veronika Šmausová, ČTK
24. 9. 2009 11:00
Stockholm - Švédky v armádě si stěžují na zjevnou nespravedlnost. Jejich mužští kolegové fasují vojenské prádlo, ženy si musejí podprsenky do bojů kupovat samy.

Jakkoliv může znít stížnost malicherně, je problém pro Švédské vojákyně skutečně naléhavý. I když si totiž samy kupují podprsenky určené pro sportovkyně, jsou tyto v mimořádných situacích nevyhovující.

Při bojových nebo záchranářských akcích se tyto podprsenky snadno rozepínají, a Švédky sloužící v armádě proto požadují, aby pro ně vojenské orgány vyvinuly podprsenky vhodné pro bojové akce.

Vojákyně si navíc stěžují, že na rozdíl od svých mužských kolegů, kteří fasují vhodné vojenské prádlo, má asi 500 švédských vojákyň se spodním oblečením problémy.

Ve výsledku si tak vojákyně kupují civilní a nevyhovující výrobky za vlastní peníze.

Je to poselství pro ženy

"Ženy si musí kupovat sportovní podprsenky, ty ale nejsou přizpůsobeny bojovým situacím ani případům požárů, kde vojáci a vojákyně zasahují. Nejsou praktické, snadno se rozepínají," řekla agentuře AFP mluvčí rady Paulina Rehbinderová.

Kritizovala armádu, že nedbá o rovnoprávnost pohlaví ve službě. To je k pozastavení tím spíše, že je Švédsko považované za velmi progresivní v prosazování rovnoprávnosti.

"Je to hlavně poselství pro ženy. Musí jim být na jejich pracovišti zajištěno vybavení, které je funkční a spolehlivé," zdůraznila Rehbinderová.

Podle ní ženy ve švédské armádě působí již přes 30 let, ale nikdy jim vojsko neposkytovalo v rámci vybavení také podprsenky. A to přesto, že armáda svým příslušníkům poskytuje příspěvky na prádlo.

Podle Rehbinderové se ale už snad blýská na lepší časy: vojenská podprsenka je již testována, protože příští rok má být do armády přijato 800 až 1000 žen. "Vývoj by měl být dokončen do konce letošního roku, nejpozději napřesrok," řekla.

Vojenská služba je ve Švédsku otevřena i pro ženy od roku 1980. Z početního stavu armády činí ženy mezi čtyřmi a pěti procenty.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Fotbalisté Finska postoupili poprvé v historii na Euro

Fotbalisté Finska postoupili poprvé v historii na Euro díky domácí výhře 3:0 nad Lichtenštejnskem. Dva góly dal nejlepší střelec výběru Teemu Pukki.

před 18 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy