Švédské vojákyně žádají bojové podprsenky

ČTK Veronika Šmausová, ČTK
24. 9. 2009 11:00
Stockholm - Švédky v armádě si stěžují na zjevnou nespravedlnost. Jejich mužští kolegové fasují vojenské prádlo, ženy si musejí podprsenky do bojů kupovat samy.

Jakkoliv může znít stížnost malicherně, je problém pro Švédské vojákyně skutečně naléhavý. I když si totiž samy kupují podprsenky určené pro sportovkyně, jsou tyto v mimořádných situacích nevyhovující.

Při bojových nebo záchranářských akcích se tyto podprsenky snadno rozepínají, a Švédky sloužící v armádě proto požadují, aby pro ně vojenské orgány vyvinuly podprsenky vhodné pro bojové akce.

Vojákyně si navíc stěžují, že na rozdíl od svých mužských kolegů, kteří fasují vhodné vojenské prádlo, má asi 500 švédských vojákyň se spodním oblečením problémy.

Ve výsledku si tak vojákyně kupují civilní a nevyhovující výrobky za vlastní peníze.

Je to poselství pro ženy

"Ženy si musí kupovat sportovní podprsenky, ty ale nejsou přizpůsobeny bojovým situacím ani případům požárů, kde vojáci a vojákyně zasahují. Nejsou praktické, snadno se rozepínají," řekla agentuře AFP mluvčí rady Paulina Rehbinderová.

Kritizovala armádu, že nedbá o rovnoprávnost pohlaví ve službě. To je k pozastavení tím spíše, že je Švédsko považované za velmi progresivní v prosazování rovnoprávnosti.

"Je to hlavně poselství pro ženy. Musí jim být na jejich pracovišti zajištěno vybavení, které je funkční a spolehlivé," zdůraznila Rehbinderová.

Podle ní ženy ve švédské armádě působí již přes 30 let, ale nikdy jim vojsko neposkytovalo v rámci vybavení také podprsenky. A to přesto, že armáda svým příslušníkům poskytuje příspěvky na prádlo.

Podle Rehbinderové se ale už snad blýská na lepší časy: vojenská podprsenka je již testována, protože příští rok má být do armády přijato 800 až 1000 žen. "Vývoj by měl být dokončen do konce letošního roku, nejpozději napřesrok," řekla.

Vojenská služba je ve Švédsku otevřena i pro ženy od roku 1980. Z početního stavu armády činí ženy mezi čtyřmi a pěti procenty.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté, co jej v květnu úřady propustily do domácího vězení kvůli obavám, že by mohl přijít do styku s lidmi nakaženými koronavirem. Americké úřady podle Cohenova právníka došly k závěru, že někdejší Trumpův důvěrník porušil podmínky, na jejichž základě byl propuštěn do domácího vězení, napsal server televize CNBC.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Americké úřady se bojí, že by se Epsteinova přítelkyně mohla po svém zatčení zabít. Nosí proto i oblek z papíru

Americké federální úřady se obávají, že by dlouholetá přítelkyně zesnulého finančníka Jeffreyho Epsteina Ghislaine Maxwellová mohla po svém zatčení spáchat ve vězení sebevraždu. Sebrali jí proto veškeré látkové oblečení a povlečení a dali jí namísto toho oblek z papíru, napsala agentura AP s odkazem na nejmenovaný informovaný zdroj.

Maxwellová je nyní ve federální věznici ve městě New York. Tamní vězeňská služba přitom přijala výjimečná opatření, jejichž cílem je zajistit, aby si zadržená neublížila sama nebo ji nenapadli spoluvězni, uvedl zdroj AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy