Švédky smějí do bazénů "nahoře bez"

ČTK ČTK, Report
28. 6. 2009 12:33
Malmö - V jihošvédském Malmö budou moct návštěvnice chodit do bazénů i bez horního dílu plavek.
Ilustarční foto
Ilustarční foto | Foto: Most Beautiful Bottom Contest

Po měsících politických tahanic o tom jednohlasně rozhodla tamní městská rada.

Návštěvní řád plováren bude požadovat pouze to, aby uživatelé měli na sobě plavky. Které partie budou zakrývat, už bude čistě na jejich uvážení.

Za právo žen chodit na švédských koupalištích "nahoře bez" bojuje ve skandinávské zemi již několik let iniciativa s názvem Bara bröst (Obnažená prsa).

Švédky se nechtěly oblékat více než muži

Bojovnice za rovnost pohlaví odhaleným poprsím ukazovaly na diskriminaci žen, kterým předpisy většiny veřejných plováren zakazují návštěvy jen ve spodním dílu plavek.

Svou kampaní, které se dostalo značné publicity ve švédských i zahraničních médiích, se dožadovaly práva chodit do bazénů zahaleny stejně jako muži.

Jejich požadavek v prosinci 2007 odmítl úřad švédského ombudsmana, podle něhož zákaz odkládání horního dílu plavek není diskriminací.

První liberální plovárna

Toto zamítnutí však automaticky neznamenalo, že by ženy "nahoře bez" nesměly do bazénů vůbec.

Každý provozovatel bazénu si podle švédského veřejného ochránce práv mohl určit svá vlastní pravidla pro odívání návštěvníků.

Této možnosti jako první loni v lednu učinilo město Sundsvall na východu země.

 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Německá CDU/CSU vybírá kancléřského kandidáta, průlom se zatím nečeká

Vedení poslanecké frakce vládní konzervativní unie CDU/CSU bude v neděli jednat o společném kandidátovi na kancléře pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Přítomni budou předseda Křesťanskodemokratické unie (CDU) a premiér Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a bavorský ministerský předseda a šéf Křesťanskosociální unie (CSU) Markus Söder, mezi kterými se podle všeho výběr nástupce dosluhující kancléřky Angely Merkelové rozhodne. Konečný verdikt se v neděli ale nečeká.

Rozpravy se zúčastní i Merkelová, která po čtyřech kancléřských mandátech a 16 letech ve vedení Německa odchází z politiky. Jejím nástupcem by se rád stal Laschet, který se veřejně nijak netají svým zájmem unii CDU/CSU do voleb vést. Nikdo ale nepochybuje o tom, že kancléřské ambice má i Söder, který prozatím vystupuje zdrženlivě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy