Štve vás pandemie a politika? Zavolejte na horkou linku a pořádně se vykřičte

Magazín Magazín
19. 1. 2021 17:07
Američan Chris Gollmar vytvořil telefonní linku Just Scream! (Jen křič!), na které volající mohou anonymně upustit páru. Jakmile vytočí její číslo, ozve se záznamník určený výhradně k tomu, aby se lidé vykřičeli a nikomu svým výlevem nelezli na nervy.
Hněv, vztek, emoce
Hněv, vztek, emoce | Foto: Shutterstock

Američan Chris Gollmar pracuje jako učitel na základní škole a již dříve si všímal, že ve společnosti kvůli pandemii koronaviru, ale i volbám prezidenta Spojených států roste napětí. Přemýšlel proto nad způsobem, jak situaci trochu uklidnit.

Každý, kdo se na Gollmarovu horkou linku dovolá, může křičet tak nahlas a dlouho, jak se mu jen zachce, a až se dosyta vyřve, stačí, když zavěsí. Američan službu spustil symbolicky v listopadu, těsně předtím, než jeho spoluobčané začali hlasovat o tom, kdo bude v dalších letech úřadovat v Bílém domě. Informoval o tom zpravodajský web stanice CNN.

Gollmar se už od dětství zajímá o umění a programování. V minulosti vymyslel jiné podobné projekty, ve kterých lidi ponoukal, aby zanechali na telefonní lince krátký vzkaz. Ve všech ale dbal na anonymitu. Nikdo z křiklounů se tedy nemusí bát, že by se záznam výlevu mohl dostat ven pod jeho jménem.

Přestože Gollmar ani žádný jeho asistent na křik volajícího neodpovídá, řev se ukládá na záznamník a následně se bez uvedení telefonního čísla objeví na webové stránce linky Just Scream!. "Ptáte se, proč k nám volat? Kdykoli se budete cítit nešťastní, vyděšení nebo frustrovaní, naše linka je tu právě pro vás," láká Gollmar na webu.

Od chvíle, kdy linku zprovoznil, přidal do webového archivu už přes 70 tisíc výkřiků a další desetitisíce čekají na zpracování. "Nikdy bych si nepomyslel, že se tak obrovská masa lidí rozhodne pustit svůj řev do světa. Je ale pravda, že v dnešní době v hloubi duše křičí snad každý z nás, takže se to dá pochopit," okomentoval úspěch Gollmar.

Svůj projekt vnímá jako odraz doby poznamenané koronavirem a politickým rozkolem napříč americkou společností. Proto hodlá provoz linky už 21. ledna ukončit. Všechny zaznamenané vzkazy ovšem budou dále dostupné on-line a největší masochisté se tak budou moci ke křiku jiných lidí vracet.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč). RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. "Pracovníci ruského exekutorského úřadu zahájili řízení proti ruské pobočce RFE/RL kvůli nezaplaceným pokutám uděleným za porušení kontroverzního zákona o zahraničních agentech," uvedla stanice na svých internetových stránkách. Exekutoři v kancelářích strávili zhruba dvě hodiny sepisováním majetku a vybavení, práci novinářů nenarušili.

Ruský zákon o "zahraničních agentech", který se vztahuje na nevládní politické organizace a média přijímající finanční příspěvky ze zahraničí, je široce kritizován jako pokus zdiskreditovat kritické zpravodajství. Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor loni nařídil médiím, kterých se zákon týká, aby ke zprávám ve vysílání, příspěvkům na sociálních sítích a audiovizuálním materiálům přidávaly dlouhé prohlášení objasňující, že obsah vytvořilo médium "plnící funkci zahraničního agenta".

RFE/RL se nařízení odmítla podřídit a za porušování zákona kvůli tomu dostala několik pokut. Podle ní jsou finanční postihy součástí kampaně, která má stanici přimět k odchodu z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
Další zprávy