Studentům v Koreji platí za používání záchodu. Ten pak vyrábí energii pro kampus

Magazín Magazín
16. 7. 2021 17:15
Speciální ekologická toaleta na univerzitě v Jižní Koreji přeměňuje exkrementy na energii, která pak slouží k napájení budovy. Dobrovolníci za její používání dostanou kryptoměnu na nákup knih či jídla v kampusu.
Toaleta BeeVi mění výkaly na cenné zdroje a chrání životní prostředí | Video: Reuters

Ekologická toaleta je napojená na laboratoř, která využívá exkrementy k výrobě bioplynu a hnoje.

Záchod využívá vakuovou pumpu, která posílá výkaly do podzemní nádrže, čímž snižuje spotřebu vody. Tam mikroorganismy rozkládají lidský odpad na metan, který je pak zdrojem energie pro budovu - je využíván pro plynová kamna, bojler nebo pro palivový článek na bázi pevných oxidů, píše agentura Reuters. 

Foto: Reuters

Průměrný člověk denně vyprázdní asi 500 gramů stolice, ze které lze podle jihokorejských vědců vyrobit 50 litrů metanu - ten pak vygeneruje až 0,5 kWh elektřiny nebo zvládne pohánět auto na vzdálenost okolo jednoho kilometru. 

Studenti za používání toalety dostávají místní kryptoměnu, za kterou si v kampusu můžou koupit například kávu, instantní nudle, ovoce nebo knihy. 

"Vždycky jsem si myslela, že výkaly jsou odporné, ale teď pro mě mají velkou cenu," řekla jedna z postgraduálních studentek s tím, že o nich hovoří se studenty i během jídla, aby si mohli rozmyslet, zda si koupí vytouženou knihu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy