Studentka žije přes čtvrt roku ve vlaku. Ušetří tak za nájem

David Kořínek
25. 8. 2015 8:00
Z bytu odešla v květnu a koupila si německou síťovou jízdenku. Od té doby cestuje vlakem až 2000 kilometrů týdně. Občas u někoho přespí. O své cestě chce psát i bakalářskou práci.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Tübingen/Kolín – Německá studentka Leonie Müllerová v květnu opustila svůj byt a nasedla na vlak. A i když už urazila tisíce kilometrů, nikam zatím nedojela. Už přes čtvrt roku žije ve vlaku na cestě po Německu.

Všechno to začalo hádkou s domácím. „Tehdy jsem se rozhodla, že už v bytě bydlet nechci. Vlastně mi tehdy došlo, že už nechci bydlet nikdy a nikde,“ řekla Müllerová pro deník The Washington Post.

Třiadvacetiletá studentka si tak koupila kartu BahnCard 100, díky které může celý rok cestovat vlaky německých drah  Deutsche Bahn, aniž by si musela kupovat lístek.

Způsob, jak ušetřit

Za otevřenou jízdenku zaplatila 4090 eur za rok, což je přibližně 110 tisíc korun. Měsíčně ji tak její nový domov vyjde v přepočtu na necelých 9200 korun, za nájem přitom platila 10 700 korun. Kromě nájmu teď navíc ušetří i za cestovné.

Týdně tak Müllerová v průměru urazí mezi 1200 a 2000 kilometry. Díky otevřené jízdence již navštívila desítky míst v Německu, kam by se jinak nepodívala. Nejčastěji dle vlastních slov cestuje mezi Tübingenem a Kolínem. „Je to jako být neustále na dovolené,“ řekla.

Müllerová studuje na univerzitě v Tübingenu v jižním Německu, zhruba 30 kilometrů od Stuttgartu. Ve vlaku trávila hodně času už před svým rozhodnutím stát se novodobou nomádkou. Pravidelně jezdila za přítelem do Kolína, za matkou do Berlína a babičkou do západoněmeckého Bielefeldu.

Novodobé nomádství

S sebou pravidelně vozí pouze menší tašku s pár kousky oblečení, hygienickými potřebami, počítač a materiály do školy. Zbytek vlastních věcí má rozdělený mezi bytem přítele, matky, babičky a několika přátel, u kterých občas přespává.

„Čtu, píšu, dívám se z okna a neustále potkávám nové a zajímavé lidi. Ve vlaku je vždy co dělat,“ řekla Müllerová v rozhovoru pro německou televizi SWR. Celou svou cestu studentka navíc zaznamenává na svém blogu a plánuje z ní čerpat i při psaní bakalářské práce.

„Chci lidi inspirovat k zamyšlení nad jejich zvyky a tím, co považují za normální. Situace má vždy více řešení, než si člověk v první chvíli myslí,“ řekla Müllerová pro The Washington Post.

Za nevýhodu svého ubytování považuje nemožnost se pořádně ve vlaku vyspat. „Je to spíš takový polospánek, abych měla přehled o svých věcech,“ pokračovala Müllerová.

Šlo by to v Česku?

Obdobu německé BahnCard 100 nabízejí i České dráhy. Síťová jízdenka IN 100 na rok stojí 19 990 korun, což je méně než pětina ceny německého paušálu. In-karta je nepřenosná a opravňuje majitele k cestování 2. třídou kdykoliv a kterýmkoliv vlakem Českých drah.

Za dalších 4990 korun ročně si případný zájemce může předplatit i cestování první třídou. Připlácet si rovněž musí ve vlacích s povinnou rezervací míst.

Pokud by tak člověk v Česku chtěl žít jako Müllerová, vyšlo by ho to měsíčně na 1666 korun měsíčně, necelé 2100 v případě života v první třídě.

Ve vlaku chce studentka bydlet až do konce svého studia. „Další dobrodružství čeká za nejbližším rohem – stačí ho jen chtít objevit,“ dodala.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Příspěvek 500 korun budou od státu dostávat i společníci malých s.r.o.

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci požádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Ve středu to stvrdila Sněmovna. Po rozsáhlé debatě plné sporů ale odmítla návrh Senátu, aby se příspěvek vyplácel přímo ze státního rozpočtu, a nikoli jen z vybraných daní z příjmů zaměstnanců. Tento senátní návrh měl zabránit tomu, aby obce a kraje přicházely o peníze z takzvaných sdílených daní, z nichž se příspěvek vyplácí.

Podle senátorů a dalších odpůrců může připravit současný způsob výplaty příspěvku obce o 11 miliard a kraje o čtyři miliardy korun. Zákon stanoví, že takzvaný kompenzační bonus, tedy zmíněný příspěvek živnostníkům a dalším OSVČ postiženým dopady epidemie, je vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, tedy zaměstnanců. Jde ale o sdílenou daň, o niž se státní rozpočet dělí s kraji a obcemi. Pokud z ní část jde na výplatu příspěvku, připadne pak méně na rozdělení mezi obce a kraje.

Proto senátoři chtěli, aby peníze byly rovnou ze státního rozpočtu. Předlohu ve znění schváleném Sněmovnou nyní dostane k podpisu prezident.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Koronavirus urychlil odchod amerických vojáků z Afghánistánu

Pandemie nemoci covid-19 uspíšila stahování amerických vojáků z Afghánistánu. Na základě dohody s afghánským radikálním hnutím Tálibán se Spojené státy zavázaly snížit do poloviny července počet svých vojáků v této asijské zemi na 8600, tohoto stavu ale USA již takřka dosáhly a splní ho počátkem června. Ve středu to s odvoláním na představitele NATO a USA napsala agentura Reuters.

"Z důvodů covidu-19 postupujeme s plánovaným stahování rychleji, než se předpokládalo," citovala Reuters jednoho z nejmenovaných činitelů. Další pak dodal, že USA upřednostňují odchod personálu, který není považován za nezbytný, a také těch vojenských příslušníků, kteří jsou vnímáni jako virem ohrožená skupina.

Zdroj: ČTK
Další zprávy