Studenti zvěrolékařství si pořídili nahé fotky s ovcemi. Vegani je tvrdě odsoudili

Magazín Magazín
18. 11. 2019 13:01
Britští studenti zvěrolékařství se svlékli pro účely charitativního kalendáře. Intimní partie si ovšem zakryli ovcemi obrácenými břichem nahoru a na sociálních sítích za to schytali ostrou kritiku od veganů bojujících za práva zvířat. Vedení školy nakonec studentům snímek zatrhlo. Podle britského sdružení veterinářů naopak studenti neudělali nic špatného.
Britští studenti zvěrolékařství se svlékli pro účely charitativního kalendáře. Intimní partie si schovali ovcemi obrácenými břichem nahoru.
Britští studenti zvěrolékařství se svlékli pro účely charitativního kalendáře. Intimní partie si schovali ovcemi obrácenými břichem nahoru. | Foto: Royal Veterinary College

Studenti posledního ročníku londýnské zvěrolékařské školy Royal Veterinary College už dlouhá léta vytvářejí charitativní kalendář. Jeho nejnovější podoba určená pro příští rok ale obsahovala i fotografii, na které skupina budoucích veterinářů pózuje nahá a intimní partie si zakrývá ovcemi otočenými vzhůru nohama.

Samotná nahota kontroverzi nevyvolala, informoval britský list Daily Mail. Skutečnost, že studenti pro své účely zneužili zvířata, ovšem rozčílila vegany, kteří autory kalendáře zahrnuli negativními reakcemi a osobními výhrůžkami na sociálních sítích. Ředitel vysoké školy se nakonec rozhodl kalendář zakázat a rozhořčené části veřejnosti adresoval otevřený dopis.

"Našim studentům už jsme vysvětlili, proč bylo jejich jednání nevhodné, a požádali jsme je, aby kalendář okamžitě stáhli z distribuce," stálo v dopise. Studentská unie si však odmítavý postoj ze strany vedení školy nenechala líbit. "Veřejné prohlášení se přiklonilo na stranu minoritní skupiny, která se teď bude cítit oprávněná, aby nás osobně urážela," odpověděli studenti.

"Zvěrolékaři mají zvířata chránit a starat se o ně, ne je týrat kvůli pořízení fotografií," napsal například jeden z uživatelů sociální sítě Twitter. Britská asociace zvěrolékařů pečujících o dobytek se na druhou stranu studentů zastala. "Způsob, jakým studenti na fotografii ovce drží, odpovídá standardnímu zacházení a zvířatům při něm nehrozí žádná bolest ani poranění," uvedla organizace.

"Zvěrolékaři musí ovce převracet na záda například v situacích, kdy potřebují vyšetřit jejich nohy nebo další části těla, k nimž se vestoje nedostanou. Ostrou kritiku, kterou schytali i ze strany lidí z jejich oboru, považujeme za hrubě nespravedlivou a neopodstatněnou. Jejich univerzita by je podle nás měla spíš podpořit a zakládat svá rozhodnutí na důkazech, ne na pár hlasech ze sociálních sítí," doplnilo odborné sdružení.

To zároveň zdůraznilo, že vegany pohoršila pouze fotka s hospodářskými zvířaty a například snímek nahých hasičů s kočkami, který se v kalendáři také nacházel, jim vůbec nevadil. Vedení Royal Veterinary College nicméně přislíbilo, že se studenti podobných činů už nikdy nedopustí a že nikdo z mladých veterinářů, kteří s ovcemi pózovali, současně nedostane jakýkoli kázeňský postih.

Video: Veganství u dětí? Pediatři je někdy odmítnou vyšetřit

O třetině dětí pediatr neví, že jsou vegani, někteří odmítnou veganské dítě vyšetřit, lékaři nejsou experti na výživu, říká veganka Selinger | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 35 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 2 hodinami

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy