Studenti zvěrolékařství si pořídili nahé fotky s ovcemi. Vegani je tvrdě odsoudili

Magazín Magazín
18. 11. 2019 13:01
Britští studenti zvěrolékařství se svlékli pro účely charitativního kalendáře. Intimní partie si ovšem zakryli ovcemi obrácenými břichem nahoru a na sociálních sítích za to schytali ostrou kritiku od veganů bojujících za práva zvířat. Vedení školy nakonec studentům snímek zatrhlo. Podle britského sdružení veterinářů naopak studenti neudělali nic špatného.
Britští studenti zvěrolékařství se svlékli pro účely charitativního kalendáře. Intimní partie si schovali ovcemi obrácenými břichem nahoru.
Britští studenti zvěrolékařství se svlékli pro účely charitativního kalendáře. Intimní partie si schovali ovcemi obrácenými břichem nahoru. | Foto: Royal Veterinary College

Studenti posledního ročníku londýnské zvěrolékařské školy Royal Veterinary College už dlouhá léta vytvářejí charitativní kalendář. Jeho nejnovější podoba určená pro příští rok ale obsahovala i fotografii, na které skupina budoucích veterinářů pózuje nahá a intimní partie si zakrývá ovcemi otočenými vzhůru nohama.

Samotná nahota kontroverzi nevyvolala, informoval britský list Daily Mail. Skutečnost, že studenti pro své účely zneužili zvířata, ovšem rozčílila vegany, kteří autory kalendáře zahrnuli negativními reakcemi a osobními výhrůžkami na sociálních sítích. Ředitel vysoké školy se nakonec rozhodl kalendář zakázat a rozhořčené části veřejnosti adresoval otevřený dopis.

"Našim studentům už jsme vysvětlili, proč bylo jejich jednání nevhodné, a požádali jsme je, aby kalendář okamžitě stáhli z distribuce," stálo v dopise. Studentská unie si však odmítavý postoj ze strany vedení školy nenechala líbit. "Veřejné prohlášení se přiklonilo na stranu minoritní skupiny, která se teď bude cítit oprávněná, aby nás osobně urážela," odpověděli studenti.

"Zvěrolékaři mají zvířata chránit a starat se o ně, ne je týrat kvůli pořízení fotografií," napsal například jeden z uživatelů sociální sítě Twitter. Britská asociace zvěrolékařů pečujících o dobytek se na druhou stranu studentů zastala. "Způsob, jakým studenti na fotografii ovce drží, odpovídá standardnímu zacházení a zvířatům při něm nehrozí žádná bolest ani poranění," uvedla organizace.

"Zvěrolékaři musí ovce převracet na záda například v situacích, kdy potřebují vyšetřit jejich nohy nebo další části těla, k nimž se vestoje nedostanou. Ostrou kritiku, kterou schytali i ze strany lidí z jejich oboru, považujeme za hrubě nespravedlivou a neopodstatněnou. Jejich univerzita by je podle nás měla spíš podpořit a zakládat svá rozhodnutí na důkazech, ne na pár hlasech ze sociálních sítí," doplnilo odborné sdružení.

To zároveň zdůraznilo, že vegany pohoršila pouze fotka s hospodářskými zvířaty a například snímek nahých hasičů s kočkami, který se v kalendáři také nacházel, jim vůbec nevadil. Vedení Royal Veterinary College nicméně přislíbilo, že se studenti podobných činů už nikdy nedopustí a že nikdo z mladých veterinářů, kteří s ovcemi pózovali, současně nedostane jakýkoli kázeňský postih.

Video: Veganství u dětí? Pediatři je někdy odmítnou vyšetřit

O třetině dětí pediatr neví, že jsou vegani, někteří odmítnou veganské dítě vyšetřit, lékaři nejsou experti na výživu, říká veganka Selinger | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 53 minutami

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy