České studentce je 94 let. Životem je třeba se prosmát, promilovat, protancovat a prozpívat, říká

ČTK ČTK
12. 1. 2017 19:00
Život se má prozpívat, protancovat a ještě prosmát, jako to říkal Jan Werich, myslí si čtyřiadevadesátiletá studentka kurzů pro seniory Helena Pechlátová. A promilovat, doplnil ji podle jejího vyprávění jeden z kolegů. S tím Pechlátová souhlasila, protože jinak by lidstvo vymřelo. Tato aktivní seniorka byla jednou z oslavenkyň při dnešní tradiční akci, kterou Centrum celoživotního vzdělávání připomíná své nejstarší studenty.
Helena Pechlátová, 94letá studentka
Helena Pechlátová, 94letá studentka | Foto: ČTK

Praha - Helena Pechlátová je živou historií Centra celoživotního vzdělávání. Kurzy, které organizuje Dana Steinová, navštěvuje od roku 1988, kdy se přihlásila do nově otevřené přípravky pro univerzitu třetího věku. Vyzkoušela spoustu témat - zdravotnictví, technické obory i zahradnictví, což byl velký koníček jejího druhého manžela. "Z programu si krásně vyberete, co vás baví. Nejvíc mně dala psychologie," doplnila.

Seriál "Život začíná v sedmdesáti"

Atleti - veteráni - senioři

Článek je součástí velkého seriálu Aktuálně.cz "Život začíná v sedmdesáti". V něm vám představujeme pětasedmdesátileté dřevorubce či baletky, osmdesátileté spisovatelky a atletky, pětaosmdesátileté vědce nebo operní pěvce, zkrátka aktivní seniory, kteří zapomněli stárnout. Seriál se snaží rozbít zažitý stereotyp pasivního a rezignovaného důchodce.

Když byla dítě, škola ji příliš nebavila, ale do kurzů chodí s nadšením. "Protože je to dobrovolné, ve škole jsme byly nucené, tak to šlo stranou," vyprávěla.

Hlavně po nocích ráda čte. Dalším velkým koníčkem je pro ni psaní básní. Zvítězila dokonce v jedné poetické soutěži na téma "Duše v rajské zahradě". "Bylo tam dost soutěžících, třeba čtyřicetiletých. Bylo to ale tajné. Nikdo nevěděl, jestli je vám dvacet nebo devadesát," řekla.

Myslí si, že byla až moc vychovávána, aby sedávala jako panenka v koutě. Vítězství v soutěži básníků jí dodalo sebevědomí. "Teprve když mě ocenili, jsem nos zvedla a začala jsem to nějak preferovat," řekla. Básnické tvorbě se tak věnuje čím dál víc.

Ale soutěživý typ byla odjakživa. V mládí cvičila v Sokole, běhala a hrála házenou. Ze sportovních soutěží měla medaile, ale vítězství v té básnířské si cenní více.

Nejstarší účastníci Centra celoživotního vzdělávání: Helena Pechlátová, Pavel Vranský, Max Šperling, Vlasta Heroldová a Soňa Rybičková.
Nejstarší účastníci Centra celoživotního vzdělávání: Helena Pechlátová, Pavel Vranský, Max Šperling, Vlasta Heroldová a Soňa Rybičková. | Foto: ČTK

Narodila se v Poděbradech. Ve 20 letech se přestěhovala do Prahy, protože milovala divadlo. "Chodila jsem šest dní v týdnu, na stání za pár korun," vzpomínala. Vyprávěla také, jak s druhým manželem protancovala boty na parketu. Chodila také zpívat.

Letos oslaví 95. narozeniny, kromě bolavého kolena a občasného motání hlavy ve výškách je fit. "Já to mám nahoře vyjednáno do sto padesátky," prozradila. Jen si prý není jistá, jestli jí to jako ateistovi pomůže.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy