Stromy letos opadaly později. Kvůli výfukovým plynům

vk
19. 11. 2007 17:00
Globální oteplování ovlivňuje stromy hlavně na jaře
Stromy se zbarvují téměř o dva dny déle než před deseti lety.
Stromy se zbarvují téměř o dva dny déle než před deseti lety. | Foto: Jaroslav Jiřička

Southampton/Velká Británie - Listy stromů se letos zbarvily později a později také opadaly. Podle vědců z univerzity v Southamptonu za to nemůže globální oteplování, jak se předpokládalo, ale zvýšený obsah oxidu uhličitého v ovzduší, píše server ScienceDaily.com.

V posledních letech tradiční podzimní změny přicházely později, přestože stromy se na jaře zazelenaly dříve. Během posledních 30 let se po celé Evropě tento proces zpožďoval přibližně o 1,3 až 1,8 dne za deset let. Dosud to bylo vysvětlováno globálním oteplováním s rostoucími teplotami, které měly způsobovat delší vegetační sezónu.

Globální oteplování ovlivňuje stromy na jaře

Vědci zjistili silný vztah mezi rostoucími globálními teplotami a tím, jak brzy se stromy na jaře zazelenají a začnou pučet.  Ve zkoumaných evropských zemích je ovšem malá souvztažnost mezi podzimním opadáváním listů a změnami teplot.

Toto zpožďování je sledováno již třicet let, během nichž obsah oxidu uhličitého v atmosféře vzrostl o 13,5 %. Experimentální studie ukazují, že zvýšený oxid uhličitý ovlivňuje fyziologii rostlin a jejich funkci.

Výfukové plyny neškodí jenom stromům.
Výfukové plyny neškodí jenom stromům. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Výzkumníci v Southamptonu zkoumali dva velké lesní ekosystémy, kde byly topoly od zasazení do dospělosti vystaveny buď normálním nebo zvýšeným hodnotám oxidu uhličitého.

Stromy vystavené zvýšeným hodnotám oxidu uhličitého opadávaly později a také později ztratily chlorofyl, což mělo za následek zelenější koruny stromů oproti těm v normálních hodnotách.

I stromy protřebují období klidu

Profesorka Gail Taylorová z univerzitní fakulty biologie vysvětluje: "To, že je atmosféra bohatá na oxid uhličitý umožňuje stromu vytvářet na uhlík bohaté sloučeniny, které prodlužují život listů. Tyto sloučeniny mohou mít pozitivní efekt na rovnováhu uhlíku a zvládání zátěže, ale může také mít negativní efekt na délku období klidu."

"Když stromy drží své listy déle, pokračují ve fotosyntéze, ale stromy také potřebují založit na pupeny, a když to neudělají, činí je to zranitelnější vůči mrazu a dalším výkyvům počasí," pokračuje Taylorová.

Čtěte také: Oteplování? Blíží se scény jako z hororu, tvrdí OSN

 

Právě se děje

Další zprávy