Uhynul strom míru, který před Bílým domem zasadili Trump s Macronem

Magazín Magazín
10. 6. 2019 10:35
Prezidenti států Emmanuel Macron a Donald Trump dub míru společně zasadili minulý rok v dubnu jako důkaz pevného přátelství. Strom nakonec skončil v karanténě, kde uhynul.
Trump přivítal v Bílém domě Macrona pověstným stistkem ruky. Pak zasadili strom a odletěli na večeři | Video: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron při své návštěvě Washingtonu v dubnu minulého roku daroval americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi zhruba dva metry vysoký dub, který nechal přivést přímo z lesa Belleau v severní Francii. Právě tam na konci první světové války zahynulo okolo 2000 Američanů.

Macron tehdy Trumpovi řekl, že malý dub bude Americe připomínat, jak silné pouto je mezi oběma zeměmi. A pod tímto heslem ho prezidenti také společně zasadili přímo před Bílím domem. Svědky jim byly obě první dámy, které celému procesu trpělivě přihlížely.

Pár dní po ceremonii ale americká ochranka dub vyňala z půdy a přemístila do karantény. Nařízení americké vlády totiž říká, že všechny organismy včetně dřevin přivezené do USA musí nějaký čas zůstat v izolaci. 

Vláda tehdy slibovala, že se strom brzy vrátí zpátky, a všichni předpokládali, že se tak také stalo. Agentura AFP teď ale s odvoláním na nejmenovaného diplomata z Bílého domu informovala, že dub míru v karanténě uhynul.

Zprávy o konci symbolického stromu přišly v době, kdy se vztah obou prezidentů už dlouho vyostřuje. Při slavnostní ceremonii k 75. výročí vylodění v Normandii sice oba vypadali, že spolu navzájem vycházejí dobře, podle serveru News Sky si ale státníci nerozumí v klíčových otázkách, jako je životní prostředí anebo jaderný program Íránu. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Lyžař Švancer je třetím nejlepším mladým sportovcem Evropy

Šestnáctiletý akrobatický lyžař Matěj Švancer skončil třetí v zimní části ankety o nejlepšího mladého sportovce Evropy, kterou pořádá Evropský olympijský výbor. Cenu Piotra Nurowského získala italská biatlonistka Linda Zingerleová. Před Švancerem se umístila ještě rakouská sdruženářka Lisa-Marie Hirnerová.

"Moc si toho vážím. Beru to jako odměnu za všechno, co se mi povedlo minulou sezonu. Chtěl bych poděkovat českému i rakouskému týmu a všem, kteří se na mých výsledcích a přípravě podílejí. Zároveň je to pro mě velká motivace do budoucna. Budu se snažit ukázat, že to je zasloužené ocenění, v této sezoně k tomu bude snad dost příležitostí," uvedl Švancer v tiskové zprávě lyžařského svazu.

před 1 hodinou

Policisté na jihu Moravy zadržela dalších 12 migrantů v dodávce

Cizinecká policie v Jihomoravském kraji zadržela na dálnicích dalších 12 běženců, čtyři Syřany a osm Afghánců. Policie to v pátek uvedla na svém twitteru. Běženců zajištěných na jihu Moravy v poslední době přibývá.

Asi tři desítky policistů na akci kontrolovali nákladní vozy, dodávky i autobusy ve čtvrtek, spolu s celníky zkontrolovali přes 400 vozů. Zjistili 12 cizích státních příslušníků, kteří jsou podezřelí z toho, že na české území vstoupili neoprávněně. Na D1 u Ostrovačic kontrolovali dodávku, kterou řídil Syřan s povoleným pobytem v Německu. V dodávce ale byli další čtyři Syřané. Na D2 pak kontrolovali kamion, kdy detektor tlukotu srdce uvnitř odhalil přítomnost lidí. Šlo o osm Afghánců.

"V současnosti ve všech případech probíhá prověřování, jehož úkolem je zjistit okolnosti, za jakých se osoby do vozidel dostaly a jaká byla skutečná úloha jejich řidičů," uvedli policisté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy