Uhynul strom míru, který před Bílým domem zasadili Trump s Macronem

Magazín Magazín
10. 6. 2019 10:35
Prezidenti států Emmanuel Macron a Donald Trump dub míru společně zasadili minulý rok v dubnu jako důkaz pevného přátelství. Strom nakonec skončil v karanténě, kde uhynul.
Trump přivítal v Bílém domě Macrona pověstným stistkem ruky. Pak zasadili strom a odletěli na večeři | Video: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron při své návštěvě Washingtonu v dubnu minulého roku daroval americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi zhruba dva metry vysoký dub, který nechal přivést přímo z lesa Belleau v severní Francii. Právě tam na konci první světové války zahynulo okolo 2000 Američanů.

Macron tehdy Trumpovi řekl, že malý dub bude Americe připomínat, jak silné pouto je mezi oběma zeměmi. A pod tímto heslem ho prezidenti také společně zasadili přímo před Bílím domem. Svědky jim byly obě první dámy, které celému procesu trpělivě přihlížely.

Pár dní po ceremonii ale americká ochranka dub vyňala z půdy a přemístila do karantény. Nařízení americké vlády totiž říká, že všechny organismy včetně dřevin přivezené do USA musí nějaký čas zůstat v izolaci. 

Vláda tehdy slibovala, že se strom brzy vrátí zpátky, a všichni předpokládali, že se tak také stalo. Agentura AFP teď ale s odvoláním na nejmenovaného diplomata z Bílého domu informovala, že dub míru v karanténě uhynul.

Zprávy o konci symbolického stromu přišly v době, kdy se vztah obou prezidentů už dlouho vyostřuje. Při slavnostní ceremonii k 75. výročí vylodění v Normandii sice oba vypadali, že spolu navzájem vycházejí dobře, podle serveru News Sky si ale státníci nerozumí v klíčových otázkách, jako je životní prostředí anebo jaderný program Íránu. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy