Striptéři se bojí eboly. Jsou v karanténě a prosí o peníze

jaz
24. 10. 2014 8:00
Dva američtí striptéři přišli do kontaktu se ženou, u které byla diagnostikovaná ebola. Ze strachu se dobrovolně zavřeli do izolace a prosí veřejnost o příspěvek na výdaje.
Foto: Axl Goode / Facebook

Dallas – Axl Goode a Taylor Cole se minulý týden vraceli z konference v Ohiu a na palubě letu 1143 Frontier Airlines z Clevelandu do Dallasu seděli jen pár metrů od zdravotní sestry Amber Vinson, kterou ihned po příletu hospitalizovali s podezřením na ebolu.

Axl a Taylor na RomanticConu
Axl a Taylor na RomanticConu | Foto: Axl Goode / Facebook

Oba tanečníci a modelové, kteří se čas od času objeví na přebalu knížky z červené knihovny, se po zjištění, že byli takto blízko smrtelné nemoci, rozhodli dobrovolně nastoupit na tři týdny do karantény. Tak dlouho totiž trvá inkubační doba nemoci.

"Zdravotní sestra byla nakažená už na palubě letu a já jsem tam s ní strávil tři hodiny. Raději budu držet své přátele, rodinu a ostatní lidi v bezpečí a zůstanu příští tři týdny zavřený doma," řekl šestadvacetiletý Goode MailOnline.

Tři týdny dobrovolného domácího vězení ale vedou k tomu, že ani jeden nemůže pracovat. Založili si proto účet na portálu GoFundMe, prostřednictvím kterého žádají lidi, aby jim přispěli na potřebné výdaje.

Axl na sebe upozornil úřady a v karanténě je povinně

Veřejnost je, zdá se, zatím vděčná, že jsou pánové tak obezřetní a nešíří potencionální virus dál, proto jim už 86 lidí přispělo čtyřmi tisíci dolary (cca 86 tisíc korun) z původně požadovaných 100 tisíc korun.

"Je strašné, když si uvědomíte, co se děje s někým, kdo má ebolu. Jak se mu rozkládá tělo. A tahle noční můra se stala skutečností," řekl Axl Goode s tím, že si každý den měří dvakrát teplotu, vypral všechno své oblečení a vyčistil kufr, se kterým cestoval. Už se těší, až bude 3. listopadu, kdy mu končí karanténa.

"Dnes jsem se probudil s bolestí hlavy. Bylo to nesnesitelné, proto jsem si vzal nějaké léky. Víte, jak děsivé to je? Jedním z příznaků eboly je právě bolest hlavy,“ napsal v neděli na svém Facebooku, kde také informoval, že je v kontaktu s epidemiologem z ministerstva zdravotnictví, které riziko nákazy v jeho případě označuje za vysoké, a měl by se tedy řídit jejich pokyny.

Z dobrovolné izolace se tak v podstatě během medializace případu obou striptérů stala nedobrovolná. Za Goodem pravidelně dochází na kontrolu i zdravotní sestra.

Liberijci v Americe bojují proti stigmatu

Amber Vinson, která vyděsila řadu cestujících v letadle, se nakazila, když pečovala o nemocného Liberijce Thomase Erica Duncana, který kromě ní nakazil i další zdravotní sestru Ninu Pham. Podle posledních informací mají být ale obě ženy ve stabilním stavu.

Ne všichni Liberijci mají ebolu.
Ne všichni Liberijci mají ebolu. | Video: YouTube

Na všeobecný strach z eboly a hlavně neinformovanost doplácejí jak nemocní, tak ti, kteří jsou od ohniska nákazy na míle daleko. Například v Americe jsou stigmatizovaní Afroameričané a zvláště pak ti, kteří pocházejí ze západní Afriky, kde ebola propukla a zemřelo na ni přes čtyři tisíce lidí.

Liberijka žijící v New Yorku Shoana Clarke Solomon se těžce vyrovnává se šikanou své dcery, již spolužáci spojují právě s touto smrtelnou nemocí. "Jsem Liberijec, ne virus," nese název video, které natočila za účelem osvěty, aby tak zabránila stigmatu naprosto nezúčastněných lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Několik stovek lidí demonstrovalo v Praze a v Brně za klima

Několik stovek lidí v pátek v pražských a brněnských ulicích demonstruje, aby před blížícími se volbami upozornili na klimatickou krizi. Protest v Praze demonstranti zahájili na Malostranském náměstí symbolicky za minutu dvanáct pokřikem "Teď nebo nikdy", po projevech se vydali na pochod centrem města. Podle aktivistů totiž politici stále nedělají dost pro ochranu klimatu.

Ulicemi Brna prošly další asi dvě stovky studentů. Organizátoři a další řečníci nejprve upozornili na dopady změn klimatu. "Z těchto voleb musí vzejít vláda, které nebude lhostejný boj za klimatickou spravedlnost," řekl Ctibor Prokop, student tišnovského gymnázia a mluvčí hnutí Fridays for Future.

Protesty jsou součástí celosvětové akce ekologického hnutí Fridays for Future, jehož členové zformulovali klimatické požadavky, podle nichž by lidé měli vybírat budoucí českou vládu. Je mezi nimi například udržení oteplení planety pod 1,5 stupně Celsia, přechod od preferování hrubého domácího produktu ke zjišťování stavu přírody a klimatu nebo ochrana klimatu jako priorita příští vlády. Politické strany pak podle těchto kritérií oznámkovali, nejlépe podle aktivistů dopadli Piráti se starosty a Strana zelených.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie hledá svědky středečního loupežného přepadení u stanice metra Hloubětín

Pražští kriminalisté hledají svědky, kteří by jim mohli objasnit loupežné přepadení staršího muže ve středu před půlnoci u stanice metra Hloubětín. Podezřelého již zadrželi a v případě odsouzení mu hrozí za loupež až 12 let za vězení, uvedl v pátek policejní mluvčí Richard Hrdina. Co napadenému útočník ukradl, s ohledem na vyšetřování případu nechtěl mluvčí specifikovat.

Útočník napadl muže ve středu kolem 23:30 a způsobil mu těžkou újmu na zdraví, uvedl Hrdina a doplnil, že pachatele v červené bundě zachytila kamera, když se pohyboval po vestibulu metra a obtěžoval cestující.

Policie záznam kamery zveřejnila na svém webu a jsou na něm zachyceni i dva muži, kteří byli s podezřelým na nástupišti a mohli by policistům poskytnout informace k případu. Podle mluvčího se ale mají obrátit na linku 158 nebo kteroukoli policejní služebnu všichni, kteří se v době činu pohybovali v okolí stanice metra Hloubětín a podezřelého viděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy