Dallas – Axl Goode a Taylor Cole se minulý týden vraceli z konference v Ohiu a na palubě letu 1143 Frontier Airlines z Clevelandu do Dallasu seděli jen pár metrů od zdravotní sestry Amber Vinson, kterou ihned po příletu hospitalizovali s podezřením na ebolu.
Oba tanečníci a modelové, kteří se čas od času objeví na přebalu knížky z červené knihovny, se po zjištění, že byli takto blízko smrtelné nemoci, rozhodli dobrovolně nastoupit na tři týdny do karantény. Tak dlouho totiž trvá inkubační doba nemoci.
"Zdravotní sestra byla nakažená už na palubě letu a já jsem tam s ní strávil tři hodiny. Raději budu držet své přátele, rodinu a ostatní lidi v bezpečí a zůstanu příští tři týdny zavřený doma," řekl šestadvacetiletý Goode MailOnline.
Tři týdny dobrovolného domácího vězení ale vedou k tomu, že ani jeden nemůže pracovat. Založili si proto účet na portálu GoFundMe, prostřednictvím kterého žádají lidi, aby jim přispěli na potřebné výdaje.
Axl na sebe upozornil úřady a v karanténě je povinně
Veřejnost je, zdá se, zatím vděčná, že jsou pánové tak obezřetní a nešíří potencionální virus dál, proto jim už 86 lidí přispělo čtyřmi tisíci dolary (cca 86 tisíc korun) z původně požadovaných 100 tisíc korun.
"Je strašné, když si uvědomíte, co se děje s někým, kdo má ebolu. Jak se mu rozkládá tělo. A tahle noční můra se stala skutečností," řekl Axl Goode s tím, že si každý den měří dvakrát teplotu, vypral všechno své oblečení a vyčistil kufr, se kterým cestoval. Už se těší, až bude 3. listopadu, kdy mu končí karanténa.
"Dnes jsem se probudil s bolestí hlavy. Bylo to nesnesitelné, proto jsem si vzal nějaké léky. Víte, jak děsivé to je? Jedním z příznaků eboly je právě bolest hlavy,“ napsal v neděli na svém Facebooku, kde také informoval, že je v kontaktu s epidemiologem z ministerstva zdravotnictví, které riziko nákazy v jeho případě označuje za vysoké, a měl by se tedy řídit jejich pokyny.
Z dobrovolné izolace se tak v podstatě během medializace případu obou striptérů stala nedobrovolná. Za Goodem pravidelně dochází na kontrolu i zdravotní sestra.
Liberijci v Americe bojují proti stigmatu
Amber Vinson, která vyděsila řadu cestujících v letadle, se nakazila, když pečovala o nemocného Liberijce Thomase Erica Duncana, který kromě ní nakazil i další zdravotní sestru Ninu Pham. Podle posledních informací mají být ale obě ženy ve stabilním stavu.
Na všeobecný strach z eboly a hlavně neinformovanost doplácejí jak nemocní, tak ti, kteří jsou od ohniska nákazy na míle daleko. Například v Americe jsou stigmatizovaní Afroameričané a zvláště pak ti, kteří pocházejí ze západní Afriky, kde ebola propukla a zemřelo na ni přes čtyři tisíce lidí.
Liberijka žijící v New Yorku Shoana Clarke Solomon se těžce vyrovnává se šikanou své dcery, již spolužáci spojují právě s touto smrtelnou nemocí. "Jsem Liberijec, ne virus," nese název video, které natočila za účelem osvěty, aby tak zabránila stigmatu naprosto nezúčastněných lidí.