Stříbrný maratonec v cíli odsoudil vládu v Etiopii, teď se bojí o život. Lidé se mu složili na azyl

ČTK ČTK
22. 8. 2016 23:55
Stříbrný maratonský běžec Etiopan Feyisa Lilesa navzdory olympijským pravidlům protestoval v Riu de Janeiro proti násilí páchanému vládou své země. Někteří jej proto považují za nejstatečnějšího účastníka ukončených sportovních her. Lidé mu nyní v internetové sbírce vybrali více než 40 000 dolarů (téměř milion korun) na azyl. Vláda v Addis Abebě tvrdí, že se může do vlasti bez obav vrátit. Informoval o tom dnes web BBC.
Stříbrný maratonský běžec Feyisa Lilesa protestuje v cíli olympijského maratonu proti násilí páchanému v Etiopii na jeho kmenu.
Stříbrný maratonský běžec Feyisa Lilesa protestuje v cíli olympijského maratonu proti násilí páchanému v Etiopii na jeho kmenu. | Foto: Reuters

Stříbrný běžec Feyisa Lilesa z Etiopie při dobíhání do cíle závěrečného  maratonu v olympijském Riu de Janeiro zkřížil ruce nad hlavou jako výraz odporu proti násilí, kterého se vláda v Etiopii dopouští na členech nejpočetnější, avšak marginalizované etnické skupiny Oromů. Gesto se používá i při solidárních manifestacích ve světě, naposledy minulý týden v jihoafrickém Johannesburgu a v lednu v americkém New Yorku.

Lilesa je sám příslušníkem kmene Oromů. "Etiopská vláda zabíjí můj národ, takže stojím za všemi protesty, ať jsou kdekoliv, protože Oromové jsou můj kmen. Moji příbuzní jsou ve vězení, a pokud mluví o demokratických právech, jsou usmrceni," řekl po závodě.

Medailista se obává, že by mohl být po návratu do vlasti zabit. Skupina Etiopanů v USA najala tým právníků, který odjel do Ria pomoci Lilesovi v žádosti o azyl v USA. Maratonec má ale v Etiopii manželku a dvě děti.

Etiopská vláda tvrdí, že běžci v zemi žádné nebezpečí nehrozí a čeká jej uvítání jako hrdinu. Mluvčí vlády řekl, že Etiopie nemá důvod Lilesu zavřít a že respektuje jeho politický názor. Popřel také, že by byl některý z jeho příbuzných kvůli protestům Oromů ve vězení. Státní média ale neukazují záběry Lilesy z konce maratonu, upozornila BBC.

Krátce po protestu založil na internetu organizátor z Kalifornie ve prospěch maratonce crowdfundingovou kampaň, v rámci které lidé z celého světa společně sbírají příspěvky na podporu běžce a jeho rodiny. Podle kampaně projevil Lilesa "mimořádné hrdinství" a stal se "mezinárodním symbolem" protestů Oromů. V jeho prospěch se již nashromáždilo více než 40 000 dolarů, přičemž původně stanovené nižší cílové částky byly překročeny během několika hodin.

Olympijská charta zakazuje politické projevy během sportovních her. Mezinárodní olympijský výbor řekl, že nyní sbírá informace o Lilesově případu.

V posledních měsících v Etiopii opakovaně protestovali lidé, kterým se nelíbí přístup vlády k Oromy obývaným oblastem Oromija a Amhara, kde má být mimo jiné přerozdělena půda. Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch uvedla, že etiopské bezpečnostní síly zabily více než 400 protestujících Oromů. Addis Abeba toto číslo zpochybnila.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy