Jak překonat sociální úzkost? Zakažte si negativní scénáře, radí psychologové

Magazín Magazín
5. 11. 2018 11:17
Dvojice výzkumníků z univerzity v Sydney přišla se způsobem, jak se nekonečných pochybností částečně zbavit. Radí soustředit se pouze na daný úkol a ostatní myšlenky si zakázat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Člověk jde na večírek, kde nikoho nezná, nebo od šéfa dostane za úkol bavit klienty na firemním rautu. Čím více se událost blíží, tím silněji se projevují pocity nejistoty. Budou se účastníci party smát mým vtipům? Neudělám si před firemními klienty ostudu tím, že na sebe při rautu omylem vyliji šampaňské?

Přesně takhle uvažují lidé trpící sociální úzkostí. Kdyby se měli setkat jen se svými dobrými kamarády, zůstali by dost možná uvolnění. Ve chvíli, kdy jim záleží na tom, aby na neznámé lidi udělali dobrý první dojem, nastupují ale pochybnosti.

Podle letos publikované studie Matthewa Modiniho a Maree Abbottové z univerzity v Sydney si totiž sociálně úzkostliví jedinci ve svých hlavách daleko častěji přehrávají scénáře toho, co se v podobných situacích může pokazit.

Dvojice psychologů navíc zdůrazňuje, že pokud si sociálně úzkostlivý člověk před ostatními nějakou ostudu skutečně udělá, bude o sobě při další příležitosti ještě více pochybovat. "Jedinec se sociální úzkostí si stresující situaci donekonečna ve svých myšlenkách přehrává a rozebírá, a to i dávno potom, co už ji má za sebou," píše k výzkumu server Psychology Today.

Přestože vědci o problému ví už přes 20 let, Modini a Abbottová upozorňují, že spolehlivý nástroj, jak člověka z opakujícího se kruhu pochybností dostat, psychologové dosud nenašli. Sami proto navrhují terapii, při které by lidé o svých nejistotách měli uvažovat s větším odstupem.

"Měli by si uvědomit, že představy o nejhorších možných scénářích jim ve znepokojivých situacích nijak nepomohou a spíš kvůli nim může všechno skutečně dopadnout špatně. Jen tak mohou nad svým životem znovu získat kontrolu," popisuje doporučení australských psychologů web Psychology Today.

Modini s Abbottovou svou metodu vyzkoušeli při experimentu na vysokoškolských studentech, jejichž míra sociální úzkosti odpovídala té u klinicky léčených pacientů. Studenti dostali za úkol připravit si za pět dnů tříminutový projev před ostatními. Věděli, že jejich prezentaci budou hodnotit neznámí lidé, což prohlubovalo jejich pocity nejistoty.

V průběhu pěti dnů si s nimi psycholog promluvil o tom, že by se místo nervování měli soustředit jen na samotný úkol.

Z dotazníků, které účastníci experimentu vyplnili, bylo zřejmé, že se po 15minutovém setkání s terapeutem negativních myšlenek částečně zbavili.

Pouhý den před očekávanou prezentací pro neznámé publikum se jim úzkost sice znovu vrátila, ale výzkumníci jsou přesvědčení, že kdyby jim psycholog před termínem projevu nabídl pomocnou ruku víckrát, mohli by své pochybnosti dostat na minimum.

Video: Úzkostná porucha? Je to jako umírat

Zažil jsem dvacetiminutový paralyzovaný stav, měl jsem intenzivní pocit, že umírám, v nemocnici mi řekli, že jsem úplně zdravý. | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

před 5 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren

EPH podnikatele Křetínského postaví v Německu 50 větrných elektráren s celkovým výkonem 300 MW. Dodavatelem technologie bude GE Renewable Energy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy