Jak překonat sociální úzkost? Zakažte si negativní scénáře, radí psychologové

Magazín Magazín
5. 11. 2018 11:17
Dvojice výzkumníků z univerzity v Sydney přišla se způsobem, jak se nekonečných pochybností částečně zbavit. Radí soustředit se pouze na daný úkol a ostatní myšlenky si zakázat.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: iStock

Člověk jde na večírek, kde nikoho nezná, nebo od šéfa dostane za úkol bavit klienty na firemním rautu. Čím více se událost blíží, tím silněji se projevují pocity nejistoty. Budou se účastníci party smát mým vtipům? Neudělám si před firemními klienty ostudu tím, že na sebe při rautu omylem vyliji šampaňské?

Přesně takhle uvažují lidé trpící sociální úzkostí. Kdyby se měli setkat jen se svými dobrými kamarády, zůstali by dost možná uvolnění. Ve chvíli, kdy jim záleží na tom, aby na neznámé lidi udělali dobrý první dojem, nastupují ale pochybnosti.

Podle letos publikované studie Matthewa Modiniho a Maree Abbottové z univerzity v Sydney si totiž sociálně úzkostliví jedinci ve svých hlavách daleko častěji přehrávají scénáře toho, co se v podobných situacích může pokazit.

Dvojice psychologů navíc zdůrazňuje, že pokud si sociálně úzkostlivý člověk před ostatními nějakou ostudu skutečně udělá, bude o sobě při další příležitosti ještě více pochybovat. "Jedinec se sociální úzkostí si stresující situaci donekonečna ve svých myšlenkách přehrává a rozebírá, a to i dávno potom, co už ji má za sebou," píše k výzkumu server Psychology Today.

Přestože vědci o problému ví už přes 20 let, Modini a Abbottová upozorňují, že spolehlivý nástroj, jak člověka z opakujícího se kruhu pochybností dostat, psychologové dosud nenašli. Sami proto navrhují terapii, při které by lidé o svých nejistotách měli uvažovat s větším odstupem.

"Měli by si uvědomit, že představy o nejhorších možných scénářích jim ve znepokojivých situacích nijak nepomohou a spíš kvůli nim může všechno skutečně dopadnout špatně. Jen tak mohou nad svým životem znovu získat kontrolu," popisuje doporučení australských psychologů web Psychology Today.

Modini s Abbottovou svou metodu vyzkoušeli při experimentu na vysokoškolských studentech, jejichž míra sociální úzkosti odpovídala té u klinicky léčených pacientů. Studenti dostali za úkol připravit si za pět dnů tříminutový projev před ostatními. Věděli, že jejich prezentaci budou hodnotit neznámí lidé, což prohlubovalo jejich pocity nejistoty.

V průběhu pěti dnů si s nimi psycholog promluvil o tom, že by se místo nervování měli soustředit jen na samotný úkol.

Z dotazníků, které účastníci experimentu vyplnili, bylo zřejmé, že se po 15minutovém setkání s terapeutem negativních myšlenek částečně zbavili.

Pouhý den před očekávanou prezentací pro neznámé publikum se jim úzkost sice znovu vrátila, ale výzkumníci jsou přesvědčení, že kdyby jim psycholog před termínem projevu nabídl pomocnou ruku víckrát, mohli by své pochybnosti dostat na minimum.

Video: Úzkostná porucha? Je to jako umírat

Zažil jsem dvacetiminutový paralyzovaný stav, měl jsem intenzivní pocit, že umírám, v nemocnici mi řekli, že jsem úplně zdravý. | Video: Daniela Drtinová, DVTV
 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy