Středověkým mnichům zkomplikovalo povolení jíst maso život, měli zažívací problémy

Magazín Magazín
24. 8. 2021 9:31
V roce 1336 vyšel papežský dekret, který povolil mnichům konzumovat dvakrát týdně maso zvířat, která mají čtyři končetiny - hovězí, vepřové, skopové i zvěřinu. Britští výzkumníci, kteří se zaměřili na opatství Muchelney na jihu Anglie, však zjistili, že zdraví duchovních to neprospělo.
Z výzkumu vyplývá, že konzumace masa dvakrát týdně způsobila mnichům z opatství na jihu Anglie zažívací problémy.
Z výzkumu vyplývá, že konzumace masa dvakrát týdně způsobila mnichům z opatství na jihu Anglie zažívací problémy. | Foto: Profimedia.cz

Historici z britské neziskové organizace English Heritage podrobně zkoumali každodenní život středověkých mnichů v opatství Muchelney na jihu Anglie. Zaměřili se zejména na to, jaký dopad měla změna kanonického práva v roce 1336 týkající se stravování.

Historik Michael Carter, jeden z autorů výzkumu, tvrdí, že mniši jedli už před vydáním dekretu z dnešního pohledu kaloricky bohatou a nevyváženou stravu. Konzumace zvěřiny, hovězího, vepřového a skopového masa situaci jen zhoršila, uvedl deník The Guardian. "Mniši se stali otroky svých žaludků. Velmi často je trápily zažívací potíže," zjistil Carter. 

Nově povolenou konzumaci masa doprovázelo nařízení, že jej mniši nesmí jíst ve společných jídelnách. Carter také narazil na sadu doporučení pro mnichy, jak si špatné zažívání napravit. Za vhodný byl považován "bílý dobře vykynutý nebo kváskový chléb a svrchně kvašené pivo ochucené bylinami".

Carter se začal zajímat o středověké mnichy a jejich každodenní život, když jako dítě navštívil opatství Kirkstall poblíž města Leeds. Fascinovaly ho tamní zachovalé latríny. "Pamatuji si, jak mě nadchlo, že se jedná o 900 let staré mnišské latríny," vzpomíná. 

Dodnes si myslí, že toalety duchovních ve starých klášterech vypovídají mnohé nejen o jejich stravování. "Lidé si představují, že ve středověku byli všichni špinaví a nedbali na hygienu, ale když to začnete zkoumat zblízka, zjistíte, že to není pravda. Latríny byly velmi sofistikované architektonicky i co se týče rozvodů," míní. 

Mohlo by vás zajímat: Čornej: Husité budili hrůzu, jako teroristé si ale počínali i jejich protivníci

Svatá válka byla krutá z obou stran, v historickém vědomí to zůstalo a země tím utrpěla. I proto už nikdy k takovým událostem nedošlo, líčí historik. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 30 minutami

Na Karvinsku usmrtil vlak člověka. Provoz na trati vedoucí i do Polska, stojí

Na železniční trati mezi Bohumínem a Dětmarovicemi na Karvinsku srazil okolo 18:00 vlak člověka, který na místě zemřel. Provoz na trati vedoucí i na Slovensko a do Polska je přerušený. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

"Bližší informace zatím nejsou známy. Okolnosti události zjišťují policisté, kteří jsou v tuto chvíli na místě," řekla mluvčí. Neštěstí se stalo poblíž dětmarovické elektrárny. Trať z Dětmarovic vede jednak přes Petrovice u Karviné do Polska a jednak do Českého Těšína a dál na Slovensko. Podle webu Českých drah potrvá přerušení provozu předběžně do 21:50.

Další zprávy