Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Středočeský kraj podporuje domácí a paliativní zdravotní péči

Judita Čapková
9. 9. 2020 15:04
Ve Středočeském kraji se rozvíjí zdravotní péče, kraj podporuje investiční akce a stavby ve zdravotnictví. Vedle toho podporuje organizace poskytující sociální služby - v uplynulých třech letech jim poslal 300 milionů Kč. Další miliarda jde z evropských peněz.
Dětské centrum Chocerady, dokončená rekonstrukce objektu
Dětské centrum Chocerady, dokončená rekonstrukce objektu | Foto: Copyright: Středočeský kraj
Středočeský kraj

Jednotlivé složky zdravotnictví Středočeského kraje spolu vzájemně spolupracují tak, aby byla péče o pacienty ucelená a komplexní. Zásadní pro kraj je zdravotnická záchranná služba. V roce 2017 kraj zavedl standardy lékařské pohotovostní služby a tím sjednotil obsah, formu i organizaci všech druhů pohotovostní zdravotní služby v kraji.

Došlo také k uzavření dohody o poskytnutí plánované pomoci na vyžádání v rámci integrovaného záchranného systému mezi Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje, Středočeským krajem a Zdravotnickou záchrannou službou.

Domácí zdravotní péče

Ve středních Čechách se rozvíjí také domácí zdravotní péče, kterou poskytuje většina páteřních nemocnic (s výjimkou Benešova a Kladna). Podpory se dostává také paliativní, mobilní hospicové a domácí péči prostřednictvím Humanitárního fondu.

Krajská nemocnice Kolín, zrekonstruované gynekologicko-porodnické oddělení
Krajská nemocnice Kolín, zrekonstruované gynekologicko-porodnické oddělení | Foto: Copyright: Středočeský kraj

Investice do nemocnic

V nemocnicích proběhla v uplynulém období modernizace přístrojového vybavení a podpora investičního rozvoje. Situace z prosince loňského roku v nemocnici v Benešově však naznačuje, jak důležité je investovat víc než jen do moderních přístrojů. Podle odborníků dorazila digitalizace do českého zdravotnictví výrazně později než do jiných oborů, je však nezbytná a děje se ve prospěch pacientů.

Sdílení informací mezi lékaři (resp. lékárníky) je klíčem ke všemu. Z pohledu pacienta je velmi důležité, aby jeho lékař pracoval se všemi dostupnými daty. Proto je tak zásadní dokonalá výměna informací mezi lékaři, kteří pečují o jednoho pacienta. Využívání umělé inteligence při poskytování zdravotní péče je velkým krokem kupředu.

Na druhou stranu to znamená vysoké požadavky na zabezpečení osobních údajů pacientů a to pochopitelně klade na kraj další nároky včetně investic.

Krajská nemocnice Benešov, rekonstrukce interního pavilonu a stavba Rehabilitačního centra
Krajská nemocnice Benešov, rekonstrukce interního pavilonu a stavba Rehabilitačního centra | Foto: Copyright: Středočeský kraj

Sociální služby prioritou

Stále více prostředků směřuje také do sociálních organizací zřizovaných Středočeským krajem. Celkem 300 milionů Kč přispělo k významným rekonstrukcím objektů, ve kterých příspěvkové organizace poskytují sociální služby. Vyrostla nová budova Domova Oáza Nové Strašecí za 22 milionů korun. Kapacita domova se zvláštním režimem se tak navýšila o 22 lůžek.

V obci Žižice na Kladensku vzniklo 48 nových lůžek v domově pro seniory Domov Slaný. Domov vybavený lůžkovým výtahem, relaxační zahradou a bezbariérovým vstupem otevřel pro provoz v listopadu loňského roku. Kraj také pořídil nemovitost pro zřízení vysoce specializované služby pro klienty s nízkofunkčním autismem.

Kraj rovněž čerpá z prostředků Evropského sociálního fondu - do podpory sociálních služeb směřuje okolo 1 miliardy korun.

Příprava na další období

V současnosti probíhá příprava krajského plánu vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením v letech 2020-2022.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 4 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy