Komerční článek - Toto je reklamní sdělení. Aktuálně.cz není jeho autorem a neovlivňuje jeho obsah

Středočeský kraj podporuje domácí a paliativní zdravotní péči

Judita Čapková
9. 9. 2020 15:04
Ve Středočeském kraji se rozvíjí zdravotní péče, kraj podporuje investiční akce a stavby ve zdravotnictví. Vedle toho podporuje organizace poskytující sociální služby - v uplynulých třech letech jim poslal 300 milionů Kč. Další miliarda jde z evropských peněz.
Dětské centrum Chocerady, dokončená rekonstrukce objektu
Dětské centrum Chocerady, dokončená rekonstrukce objektu | Foto: Copyright: Středočeský kraj
Středočeský kraj

Jednotlivé složky zdravotnictví Středočeského kraje spolu vzájemně spolupracují tak, aby byla péče o pacienty ucelená a komplexní. Zásadní pro kraj je zdravotnická záchranná služba. V roce 2017 kraj zavedl standardy lékařské pohotovostní služby a tím sjednotil obsah, formu i organizaci všech druhů pohotovostní zdravotní služby v kraji.

Došlo také k uzavření dohody o poskytnutí plánované pomoci na vyžádání v rámci integrovaného záchranného systému mezi Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje, Středočeským krajem a Zdravotnickou záchrannou službou.

Domácí zdravotní péče

Ve středních Čechách se rozvíjí také domácí zdravotní péče, kterou poskytuje většina páteřních nemocnic (s výjimkou Benešova a Kladna). Podpory se dostává také paliativní, mobilní hospicové a domácí péči prostřednictvím Humanitárního fondu.

Krajská nemocnice Kolín, zrekonstruované gynekologicko-porodnické oddělení
Krajská nemocnice Kolín, zrekonstruované gynekologicko-porodnické oddělení | Foto: Copyright: Středočeský kraj

Investice do nemocnic

V nemocnicích proběhla v uplynulém období modernizace přístrojového vybavení a podpora investičního rozvoje. Situace z prosince loňského roku v nemocnici v Benešově však naznačuje, jak důležité je investovat víc než jen do moderních přístrojů. Podle odborníků dorazila digitalizace do českého zdravotnictví výrazně později než do jiných oborů, je však nezbytná a děje se ve prospěch pacientů.

Sdílení informací mezi lékaři (resp. lékárníky) je klíčem ke všemu. Z pohledu pacienta je velmi důležité, aby jeho lékař pracoval se všemi dostupnými daty. Proto je tak zásadní dokonalá výměna informací mezi lékaři, kteří pečují o jednoho pacienta. Využívání umělé inteligence při poskytování zdravotní péče je velkým krokem kupředu.

Na druhou stranu to znamená vysoké požadavky na zabezpečení osobních údajů pacientů a to pochopitelně klade na kraj další nároky včetně investic.

Krajská nemocnice Benešov, rekonstrukce interního pavilonu a stavba Rehabilitačního centra
Krajská nemocnice Benešov, rekonstrukce interního pavilonu a stavba Rehabilitačního centra | Foto: Copyright: Středočeský kraj

Sociální služby prioritou

Stále více prostředků směřuje také do sociálních organizací zřizovaných Středočeským krajem. Celkem 300 milionů Kč přispělo k významným rekonstrukcím objektů, ve kterých příspěvkové organizace poskytují sociální služby. Vyrostla nová budova Domova Oáza Nové Strašecí za 22 milionů korun. Kapacita domova se zvláštním režimem se tak navýšila o 22 lůžek.

V obci Žižice na Kladensku vzniklo 48 nových lůžek v domově pro seniory Domov Slaný. Domov vybavený lůžkovým výtahem, relaxační zahradou a bezbariérovým vstupem otevřel pro provoz v listopadu loňského roku. Kraj také pořídil nemovitost pro zřízení vysoce specializované služby pro klienty s nízkofunkčním autismem.

Kraj rovněž čerpá z prostředků Evropského sociálního fondu - do podpory sociálních služeb směřuje okolo 1 miliardy korun.

Příprava na další období

V současnosti probíhá příprava krajského plánu vyrovnávání příležitostí pro osoby se zdravotním postižením v letech 2020-2022.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy