Strážci v USA zastřelili medvídě, příliš si zvyklo na lidi, kteří ho krmili a fotili

Magazín Magazín
20. 6. 2019 12:30
V americkém státě Oregon strážci zastřelili medvídě, protože se zvíře příliš skamarádilo s lidmi. Nechalo se od nich krmit a pózovalo jim i na selfie. "Bylo nad míru jasné, že medvídě bylo na člověka příliš zvyklé. Z bezpečnostních důvodu jsme ho proto museli odstranit," vysvětlili ochránci.
Situace se vyhrotila, když policisté zjistili, že turisté nechávají v lese velké množství jídla pro malé medvídě.
Situace se vyhrotila, když policisté zjistili, že turisté nechávají v lese velké množství jídla pro malé medvídě. | Foto: WCSO Oregon

Mládě černého medvěda se narodilo v parku Scoggins Valley, nedaleko tamního jezera, které je během jara oblíbené mezi turisty. Ti ale začali medvíděti nechávat jídlo, a to se celkem rychle naučilo jejich přítomnost vyhledávat.

K strážcům parku se začátkem června dostaly fotografie, na kterých medvídě pózuje turistům. Šerifovi navíc každý den volali lidé, kteří se báli o svou bezpečnost, protože se zvíře pohybovalo blízko cest. 

Situace se vyhrotila, když policisté zjistili, že lidé nechávají v lese pro medvídě velké množství jídla. Během několika dnů se mládě stalo atrakcí, kterou si chtěli zvědaví návštěvníci parku vyfotit. 

Tamní šerif se proto rozhodl, že medvídě převeze do jiné části parku. Na Twitteru tehdy napsal, že společně s kolegy pracuje na tom, aby zajistil bezpečnost mláděte. 

Podle oregonského zpravodajského serveru OregonLive se strážcům podařilo mládě najít a převézt na opačnou stranu jezera.

Malá šelma tam vydržela pouze jeden den, a pak se vrátila zpátky. Šerif proto nařídil odstřel. Biolog Kurt Licence, který se na odstřelu podílel, ve své závěrečné zprávě uvedl, že se medvěda snažil opakovaně chytit a znovu přemístit na jiné místo.

Ve zprávě také píše, že je to typický důsledek toho, co se stane, když lidé krmí divokou zvěř. "Bylo nad míru jasné, že medvídě bylo na člověka příliš zvyklé. Z bezpečnostních důvodů jsme ho proto museli odstranit."

Strážci ještě dodávají, že pokud si divoká zvěř zvykne na přítomnost člověka, nemá cenu ji nikam přemisťovat, protože už bude pro lidi vždy nebezpečná.

Podívejte se také na video: Vymírání hmyzu je varující, je to jeden z největších problémů, tvrdí biolog

Žijeme v době prudkých změn přírody, ubývání hmyzu je varující, říká k jeho vymírání biolog David Storch. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy