Letečtí akrobaté si spletli akci. Místo pietního setkání narušili festival jódlování

Magazín Magazín
9. 7. 2019 11:04
Letci ze známé švýcarské akrobatické skupiny Patrouille Suisse si naplánovali vzdušnou přehlídku nad horskou oblastí Langenbruck. Jejich velitel ale špatně navigoval, a tak se stíhačky místo toho objevily nad přilehlým městem, kde se v té době konal festival jódlování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Švýcarská akrobatická skupina Patrouille Suisse chtěla oslavit 100. výročí úmrtí leteckého pionýra Oskara Bidera letem nad Langenbruckem. Právě v této horské oblasti se totiž Bider narodil a v roce 1913 jako první člověk na světě přeletěl Alpy z obou stran. Bylo mu tehdy pouhých 22 let.

Vzdušná přehlídka se uskupení sice podařila, ale letci se vydali špatným směrem a místo Langenbrucku se objevili nad úplně jiným městem. Svou sestavou tak nakonec potěšili lidi, kteří se v té době nacházeli ve městě Mümliswil. Mnozí z nich se právě účastnili 31. ročníku místního festivalu jódlování.

Mluvčí švýcarského ministerstva obrany se podle zpravodajského webu BBC za chybu omluvil. Uvedl, že když vůdce letky zhruba šest kilometrů od města Mümliswil uviděl festivalový stan, zmátlo ho to, a tak letouny navedl jiným směrem.

Mluvčí švýcarské armády pak deníku Neue Zürcher Zeitung řekl, že stroje F-5E Tiger II, které skupina využívá, nemají ve výbavě GPS navigaci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně

Nejméně 20 mrtvých si vyžádala série výbuchů na vojenské základně u města Bata v Rovníkové Guineji. Další stovky lidí byly podle médií zraněny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy