Štěstí si za peníze nekoupíte, tvrdí vědci. Nejdůležitější jsou dobré vztahy a psychická pohoda

pej
13. 12. 2016 11:21
Peníze a vzdělání nejsou jediným a nejdůležitějším měřítkem šťastného života. Celková pohoda mnohem častěji souvisí s kvalitou partnerského života a duševním zdravím.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Peníze souvisí se štěstím mnohem méně, než se dříve předpokládalo. Ze studie anglické vysoké školy London School of Economics, na níž upozornil web britského deníku The Independent, vyplývá, že mnohem častěji jsou lidé nešťastní kvůli nefunkčním vztahům nebo depresím a úzkostem.

Svá tvrzení vědci dokládají i faktem, že životní úroveň se za posledních 40 let výrazně zlepšila, zatímco míra spokojenosti lidí je stále stejná.

Podle sociologů a ekonomů, kteří se na studii podíleli, by proto měla společnost radikálně změnit žebříček hodnot. Svůj přístup a politiku by měl přehodnotit i stát, kterému doporučují zaměřit se na emocionální, nikoliv ekonomické blaho veřejnosti.

"Kromě nezaměstnanosti a vzdělání by se stát měl soustředit i na témata, jako je domácí násilí, alkoholismus, deprese nebo úzkostné stavy," upřesnil vedoucí výzkumné skupiny, ekonom Richard Layard.

Podobně okrajovou roli jako peníze hraje podle studie i vzdělání. Pocit spokojenosti se totiž mnohem pravděpodobněji dostaví v souvislosti s pohodovým vztahem než s úrovní dosaženého vzdělání.

Pro zlepšení celkové pohody vědci doporučují zaměřit se především na eliminaci duševních chorob. Navrhují nejenom rozšíření současných preventivních opatření, ale i zjednodušení přístupu k psychologické terapii a zvýšení počtu specializovaných center.

Když si hezké věci z minulosti nevybavíte, tak vám jsou k ničemu, je to vlastně jako hledání v knihovně, říká psycholog Radvan Bahbouh. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 38 minutami

FIA vyhlásila osobností roku zesnulého Laudu

Mezinárodní automobilová federace (FIA) vyhlásila osobností roku trojnásobného mistra světa formule 1 Nikiho Laudu, který v květnu v 70 letech zemřel. Legendární Rakušan působil do své smrti ve funkci šéfa dozorčí rady stáje Mercedes.

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton na slavnostním večeru v Paříži převzal šestou trofej pro šampiona F1. Už pouze jedna mu schází k vyrovnání rekordní bilance Němce Michaela Schumachera. "Byl to zatím nejlepší rok v mé kariéře. Jsem pyšný na to, co jsme s týmem dokázali," uvedl britský jezdec, který letos vyhrál jedenáct Velkých cen a nasbíral rekordní počet bodů (413).

Nováčkem roku byl zvolen thajský pilot formule 1 Alexander Albon, který skončil v šampionátu osmý. V japonské Grand Prix mu o jedno místo unikly premiérové stupně vítězů.

Ocenění za akci roku přisoudili fanoušci Nizozemci Maxi Verstappenovi za souboj s monacký jezdcem Charlesem Leclercem z Ferrari ve Velké ceně Británie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy