Je geniální i nebezpečný. Sto let starý film i dnes provokuje ve zběsilém tempu

Mojmír Sedláček Blahoslav Baťa Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa
19. 11. 2022 7:00
Oběšené kočky, malé děti proplétající se mezi kopyty koní a samozřejmě i útrapy proletariátu, který kvůli buržoazii nemá co jíst. "Sto let starý film Stávka provokuje diváky i dnes," tvrdí kritik Mojmír Sedláček.
Podívejte se na videorecenzi téměř sto let starého snímku Stávka. | Video: Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa

Některá česká kina se v minulých dnech rozhodla promítat debut jednoho z nejobdivovanějších průkopníků režie. Projekci sovětského němého snímku Stávka z roku 1925 Sergeje Michajloviče Ejzenštejna doprovodila živá hudba.

Ani ne hodinu a půl dlouhé drama se vyznačuje rychlým vyprávěním. "Ejzenštejnovy záběry trvaly dvakrát kratší dobu, než bylo zvykem třeba v tehdejším Hollywoodu a i dnešní publikum se bude muset trochu snažit, aby zběsilému tempu stačilo. Díky tomu je divák zahlcen přívalem fascinujících obrazů, které spolu díky provokativnímu střihu komunikují a vytvářejí tak nové významy," popisuje Sedláček.

Jádrem vyprávění z počátku 20. století jsou stávky dělníků, kteří už nechtějí být "vykořisťováni buržoazií". To vede k brutálním zásahům carského státního aparátu proti rodícímu se proletariátu.

"Z dnešního pohledu lze Stávku zařadit mezi díla komunistické propagandy, šířící přežité a nebezpečné myšlenky socialistické revoluce. Zároveň se však díky Ejzenštejnově originálnímu stylu jedná o výsostně umělecké dílo, takže minimálně z formálního hlediska je pořád inspirativní," dodává filmový kritik o filmu, který si celý lidé mohou celý pustit také na YouTube

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy