Státní stop pro proud ze slunce tlačí firmy ke krachu

Pavel Baroch
5. 7. 2010 17:00
Střešní solární elektrárnu muselo vzdát i Středisko ekologické výchovy
Foto: Jan Langer

Praha - Rozhodnutí správce distribuční soustavy ČEPS nepřipojovat na "přechodnou dobu" do sítě nové sluneční či větrné elektrárny přináší milionové škody českým podnikatelům. A stovkám jejich zaměstnanců hrozí, že přijdou o práci.

"Evidujeme stovky firem, které se potýkají s vážnými finančními problémy," řekla Zuzana Musilová, generální sekretářka České fotovoltaické průmyslové asociace.

Dodala, že největší těžkosti přivodilo rozhodnutí společnosti ČEPS malým firmám, které se zaměřují na instalace malých slunečních elektráren na střechy domů a které zaměstnávají jen několik lidí.

ČEPS požádal zkraje února distribuční společnosti, aby pozastavily připojování solárních a větrných elektráren, protože se obává energetického kolapsu kvůli jejich enormnímu rozvoji.

Za měsíc přišel o šest milionů, hrozí mu krach

Například severočeská firma Aleše Maškovského přišla za poslední měsíc o šest milionů korun kvůli ušlému zisku a nevyužitému materiálu, který firma nakoupila. Hrozí jí proto krach, čímž by o práci přišlo deset lidí.

Středisko ekologické výchovy v Divokách na Kroměřížsku zase zkrachoval plán na vybudování střešní solární elektrárny. Přitom vedle budovy stojí trafostanice, na níž je připojen celý areál a rovněž zemědělské družstvo se sušičkou a dvě místní pily.

Jedna nábytkářská firma z Valašského Meziříčí má vlastní trafostanici a poměrně velkou spotřebu elektřiny. Přesto nedostala povolení k tomu, aby mohla připojit novou solární elektrárnu.

Oprava elektrického vedení po vichřici u silnice na Písek u obce Čimelice.
Oprava elektrického vedení po vichřici u silnice na Písek u obce Čimelice. | Foto: Ondřej Besperát

"Obavy z přeplněné sítě jsou neopodstatněné. Tyto příklady jasně ukazují, že by čistí elektrická energie měla konkrétní využití," konstatoval Jaromír Řehák, předseda představenstva České fotovoltaické průmyslové asociace.

Rezervací je prý mnoho

ČEPS argumentuje tím, že firmy si rezervovaly v sítě příliš velký výkon pro obnovitelné zdroje.

Zároveň tvrdí, že není možné rozlišovat mezi velkými a malými slunečními elektrárnami. "Fotovoltaické zdroje pokládáme za smysluplné, ale i velký počet malých elektráren ovlivní soustavu stejně jako malý počet velkých zdrojů," konstatovala mluvčí ČEPS Jana Jabůrková.

Dodala, že bez úpravy příslušných zákonů není možné současný stop-stav pro nové zelené zdroje zrušit. Přenosová soustava by tak velký nápor elektřiny nemusely zvládnout a nastal by kopals.

Foto: MŽP

Připojila se jen desetina projektů

Česká fotovoltaická průmyslová asociace argumenty společnosti ČEPS odmítá.

"Ta argumentace je zcela mylná. Rezervace v žádném případě neznamená realizaci," konstatoval šéf asociace Jaromír Řehák. Dodal, že v loňském roce se k síti nakonec připojilo jen deset procent rezervované kapacity.

"Tento ničím neodůvodněný krok společnosti ČEPS zcela ničí malé ekologické projekty, které soustavu nenarušují," dodal Řehák.

 

Právě se děje

Další zprávy