Stát má plán: Do pěti let chce 60 % biopotravin českých

Pavel Baroch
11. 4. 2010 6:30
Do větší propagace biovýrobků se zapojí také vlivná Agrární komora

Praha - Ministerstvo zemědělství chce do pěti let zvrátit dosavadní převahu zahraničních biopotravin v obchodech ve prospěch domácích.

Náměstek ministra zemědělství Jiří Urban uvedl, že jeho úřad chystá nový akční plán pro ekologické zemědělství, který počítá s šedesátiprocentním podílem českých biopotravin v roce 2015. Nyní je poměr zahraničních a českých biopotravin opačný.

"Také bychom chtěli zvýšit podíl ekologického zemědělství na patnáct procent," řekl náměstek Urban. Nyní se tento podíl na celkové výměře zemědělské půdy blíží deseti procentům.

Jednou z cest, jak zvýšené produkce českých biopotravin dosáhnout, je přímá finanční podpora českých farmářů, kteří hospodaří ekologicky. Státní podpora přitom rok od roku roste. Zatímco v roce 2000 dostali farmáři necelých 90 milionů korun, o osm let později už to bylo více než 687 milionů.

Hodně luk, málo kuřat

Podle ekologického Hnutí Duha je ovšem zapotřebí státní dotace vylepšit a více je zaměřit například na chov drůbeže nebo skotu.

"Zdravé hospodaření se v České republice postupně rozšiřuje a pokrývá už více než devět procent zemědělské půdy. Ale 82 procent z toho tvoří louky a pastviny," upozornilo Hnutí Duha.

"Ekologických polí a sadů nebo ekologického chovu drůbeže a prasat - tedy míst, kde by se menší nasazení agrochemikálií nebo důstojné podmínky pro chov zvířat projevily nejvíce - je nadále velmi málo," dodalo sdružení.

Foto: Jiří Kropáček

Kvůli špatně nastaveným dotacím proto Hnutí Duha dodávají čeští ekologičtí zemědělci například jenom zanedbatelné procento vajec a kuřecího masa.

Pomůže vlivná Agrární komora

Podporovat české biopotraviny se nyní rozhodla také vlivná Agrární komora. Ekologická produkce je jednou z jistot pro české farmáře na odbyt svých výrobků," řekl prezident komory Jan Veleba.

Dodal, že ekologické hospodaření dokonce může pomoci zastavit propad českého zemědělství.

Veleba uzavřel dohodu s obchodním řetězcem Billa, který se zavázal, že do nově založeného Fondu rozvoje českého ekozemědělství při Agrární komoře pošle minimálně dva miliony korun jako výtěžek z prodeje biologicky odbouratelných nákupních tašek.

"V současnosti vykupujeme od českých producentů jen asi padesát procent všech v naší síti nabízených bioproduktů. Zájem však máme mnohem větší," řekl Jaroslaw Szczypka, generální ředitele české a slovenské sítě Billy.

Podle náměstka ministra zemědělství Jiřího Urbana zapojením Agrární komory a obchodního řetězce se podpora českých bipotravin zvedne na vyšší úroveň.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy