reklama
 
 

Stát má plán: Do pěti let chce 60 % biopotravin českých

11. 4. 2010 6:30
Do větší propagace biovýrobků se zapojí také vlivná Agrární komora

Praha - Ministerstvo zemědělství chce do pěti let zvrátit dosavadní převahu zahraničních biopotravin v obchodech ve prospěch domácích.

Náměstek ministra zemědělství Jiří Urban uvedl, že jeho úřad chystá nový akční plán pro ekologické zemědělství, který počítá s šedesátiprocentním podílem českých biopotravin v roce 2015. Nyní je poměr zahraničních a českých biopotravin opačný.

"Také bychom chtěli zvýšit podíl ekologického zemědělství na patnáct procent," řekl náměstek Urban. Nyní se tento podíl na celkové výměře zemědělské půdy blíží deseti procentům.

Jednou z cest, jak zvýšené produkce českých biopotravin dosáhnout, je přímá finanční podpora českých farmářů, kteří hospodaří ekologicky. Státní podpora přitom rok od roku roste. Zatímco v roce 2000 dostali farmáři necelých 90 milionů korun, o osm let později už to bylo více než 687 milionů.

Hodně luk, málo kuřat

Podle ekologického Hnutí Duha je ovšem zapotřebí státní dotace vylepšit a více je zaměřit například na chov drůbeže nebo skotu.

"Zdravé hospodaření se v České republice postupně rozšiřuje a pokrývá už více než devět procent zemědělské půdy. Ale 82 procent z toho tvoří louky a pastviny," upozornilo Hnutí Duha.

"Ekologických polí a sadů nebo ekologického chovu drůbeže a prasat - tedy míst, kde by se menší nasazení agrochemikálií nebo důstojné podmínky pro chov zvířat projevily nejvíce - je nadále velmi málo," dodalo sdružení.

Kvůli špatně nastaveným dotacím proto Hnutí Duha dodávají čeští ekologičtí zemědělci například jenom zanedbatelné procento vajec a kuřecího masa.

Pomůže vlivná Agrární komora

Podporovat české biopotraviny se nyní rozhodla také vlivná Agrární komora. Ekologická produkce je jednou z jistot pro české farmáře na odbyt svých výrobků," řekl prezident komory Jan Veleba.

Dodal, že ekologické hospodaření dokonce může pomoci zastavit propad českého zemědělství.

Veleba uzavřel dohodu s obchodním řetězcem Billa, který se zavázal, že do nově založeného Fondu rozvoje českého ekozemědělství při Agrární komoře pošle minimálně dva miliony korun jako výtěžek z prodeje biologicky odbouratelných nákupních tašek.

"V současnosti vykupujeme od českých producentů jen asi padesát procent všech v naší síti nabízených bioproduktů. Zájem však máme mnohem větší," řekl Jaroslaw Szczypka, generální ředitele české a slovenské sítě Billy.

Podle náměstka ministra zemědělství Jiřího Urbana zapojením Agrární komory a obchodního řetězce se podpora českých bipotravin zvedne na vyšší úroveň.

autor: Pavel Baroch | 11. 4. 2010 6:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama