Starožitnosti, luxus a farmářské trhy lákají do Londýna

Red
15. 12. 2011 11:03
Farmářské trhy v Londýně mají jedinečnou atmosféru
Foto: profimedia.cz

S farmářskými trhy se u nás v posledních leletech roztrhl pytel. Získaly si obrovskou popularitu a jen málokdo se ještě nenechal zlákat jejich atmosférou a lákavou nabídkou. Zkuste však něco nevšedního a navštivte trhy v největším městě Evropy - v Londýně

Pamatujete si na film Nothing Hill? Odehrává se v jedné z nejkrásnějších londýnských čtvrtí, jejímž středem se táhne ulice Portobello Road. Právě zde se každou sobotu koná slavný trh Portobello Road Market. Nejde přímo o farmářský trh - i když farmářské produkty zde také seženete - ale spíš o obrovské pouliční starožitnictví, plné nejrůznější veteše, suvernýrů, oblečení, domácích potřeb a spousty dalších možných i nemožných věcí.

Foto: profimedia.cz

Vedle stovky roztodivných stánků zde najdete také mnoho malých kavárniček, restaurací a antikvariátů. A co onen slavný film s Julii Roberts a Hugem Grantem? Ano, ten se z větší části skutečně natáčel zde. Nicméně, dům se slavnými modrými dveřmi, za kterými žil hlavní hrdina, byl dávno prodán a dveře vyměněny, aby nelákaly turisty.

Camden Town Market

Podle některých je Camden Town nejkrásnější a nejúžasnější místo v Londýně. Pravdou je, že něco do sebe rozhodně má. Na místě bývalých stájí a v jejich okolí totiž vyrostlo obrovské tržiště, kde seženete snad úplně všechno, na co si jen vzpomenete. Více, než nabídka zboží je však pro toto místo charakteristiká multikulturnost a obrovská tolerance.

Foto: profimedia.cz

Naleznete zde obří starožitnictví s obrazy, nábytkem, dobovými kostýmy a klobouky, knihami či šperky. Mnoho samostatných obchůdků nabízí nejrůznější druhy oděvů. luxusní butiky prodávající drahé originální svršky, alternativní salony módu stylu gothic, cyber či jiné podivnosti.Určitě nezapomeňte navštívit například dvoupatrový butik Cyberdog, kde k nákupu bude hrát za obřím mixážním půltem dýdžej. Zde si vyberete z řady slušivých neonových oblečků z PVC a kůže. A jelikož za originál se platí, ceny jsou zde poměrně vysoké. Výborně se zde také najíte. K dispozici jsou snad všechny světové kuchyně. Doporučujeme kavárnu v Camden Lock Market, která se nachází ve druhém patře domu přímo nad tržištěm. Dělají tady vynikající kávu a úchvatné brownies.

Greenwich Market

Trh v městečku Greenwich u Londýna je jedním z nejstarších v Aglii vůbec. Trhy v dnešní podobě se zde konají od 17. století a to pět dnů v týdnu. V pondělí a úterý je zavřeno, nicméně kavárny, obchůdky a restaurace v jeho okolí jsou k dispozici celý týden. Středa je vyhrazena speciálně pro prodejce potravin a potřeb do domácnosti. Ve čtvrtek a v pátek zde seženete hlavně starožitnosti a umění. O víkendech a svátcích najdete na tržišti úplně všechno.

Tržiště se nachází v samotném centru města Greenwich, kousek od slavné Old Royal Naval College a National Maritime Museum. Dostanete se sem buď po Temži lodí přímo z centra Londýna nebo nejnovější a hypermoderní linkou metra Docklands Light Railway, která vede po povrchu úchvatnou moderní čtvrtí Docklands - novým finančním centrem Londýna.

Borough Market

Nachází se v londýnské čtvrti Southwark, na břehu řeky Temže, u jižního konce mostu London Bridge. Místo to není nijak malebné, jelikož nad ním vede železniční trať. Pro všechny milovníky dobrých a kvalitních pochutit je to ovšem ráj. Borough market je nejslavnější londýnský farmářský trh. Najdete zde všechno: vynikající čerstvou zeleninu a ovoce, lahůdky, maso dovezené přímo z farmy, obzvláště křupavé a chutné pečivo, ryby, sladkosti, sýry, marmelády a sirupy, čerstvě stáčené nápoje nebo uzeniny. Vše organické a nijak průmyslově zpracované. Na tomto místě vám budou oči přecházet a chuťové buňky jásat. Již jen samotná návštěva Borough market je obrovským zážitkem, což teprve pořídíte-li si zdejší med, javorový sirup nebo víno. Naleznete zde také exotické potraviny z celého světa a v místních stáncích s jídlem se skvěle najíte. Jen pozor na víkendové tlačenice. Trh je významnou turistickou atrakcí a o sobotách zde není k hnutí.

Jedinou leteckou společností, která v současné době nabízí přímé spojení mezi Prahou a hlavním londýnským letištěm Heathrow, jsou British Airways. Největší britská letecká společnost operuje od ledna 2012 mezi Prahou a Londýnem celkem pět letů denně. To cestujícím dává značnou flexibilitu ve výběru času příletu a odletu.

U British Airways je možné využít služeb business třídy Club Europe nebo klasické turistické třídy Europe Traveller. Cestující třídy Club Europe mají nárok na přednostní odbavení a přepravu dvou velkých zavazadel zdarma. Na palubě letadla je čeká bohaté menu připravovanéné předními britskými šéfkuchaři a nabídka luxusních vín a pravého šampaňského. Zajištěn maji také vstup do pohodlných letištních salonků určených pro cestující prémiových tříd. V nich je možné relaxovat nebo pracovat, jelikož jsou vybaveny připojením k internetu.

Foto: Profimedia.cz

V současné době nazízejí British Airways letenky třídou Club Europe za speciální cenu. K dostání jsou nejlépe na www.ba.com. Zde si zarezervujete nejen svůj let, ale také například hotel, vstupy do londýnských atrakcí nebo pronájem auta. Vše v pohodlí domova a vždy za výhodnější ceny. Zákazníci ekonomické třídy mají nárok na občerstvení zdarma a na odbavení jednoho velkého zavazadla. Vždy 24 hodin před odletem má každý cestující možnost zvolit si přes internet libovolnou sedačku a zajistit si vlastní online odbavení. S British Airways doletí na londýnské letiště Heathrow, odkud existuje přímé spojení do centra města metrem. Není tedy nutné připlácet si za dopravu z okrajových letišť.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy