Starobylý hrad Carcassonne se mocně tyčí nad Francií

Ilona Víchová
7. 9. 2012 8:51
Starobylé pevnostní město a hrad Carcassonne si zachovává svou důstojnost
Foto: Aktuálně.cz

Francouzský hrad Carcassonne ožil i v obležení keltských Tektoságů. Svůj největší rozmach zažil hrad v období, kdy se v něm usídlil Řím. Nedobytná pevnost po staletí chránila své obyvatele a už z dálky jasně dává najevo, že patří k těm nejdůmyslnějším a nejpropracovanějším barikádám.

Dovolená v jižní Francii slibuje neskutečné zážitky. Ať už se loudáme v levandulových záhonech, starými městečky nebo objevujeme památky, jako je starobylé město Carcassonne, vrátíme se domů z pocitem, že tu zemi milujeme.

Dovolená ve Francii

Přes prázdniny se do Francie raději ani nevydávejte. Davy turistů a podstatně vyšší ceny za ubytování a vstupné na památky. Ideální dobou je právě září a říjen. Kromě překrásného města a hradu Carcassonne, stojí ve Francii hned několik katarských hradů. Francouzi jsou ale hrdí právě na Carcassone.

Foto: Aktuálně.cz

Středověké město leží na jihu Francie a patří k nejzachovalejším pevnostním městům celé Evropy. Od roku 1997 je toto místo právem zařazeno na seznam kulturních památek organizace UNESCO. Město s hradem se nachází v regionu Languedoc-Roussillion asi 70 kilometrů od Perpignanu.

Historie a současná podoba

Jestli se dá říct, že bylo někde rušno, tak právě v Carcassonne. Místem procházeli Keltové, Římané a další národy. Největšího rozkvětu dosáhlo Carcassonne za vlády rodu Trencavelů. Sám hrabě nechal vybudovat opevněný zámek, který byl oddělen od zbytku suchým příkopem a chráněn pěti věžemi. Tisíc let staré opevnění ale v roce 1208 při křížové výpravě po 15 dnech padlo.

Od roku 1262 město opět vzkvétalo a sloužilo jako královská pevnost. Zeď byla zesílená a tím se místo stalo prakticky nedobytným. V 18. století se architekt Viollet-le-Duc spolu se spisovatelem Prosperem Mériméeem postaral o rozsáhlou rekonstrukci.  

Foto: Aktuálně.cz

Pohádkový příběh

Jedna legenda, která se váže ke jménu tohoto místa říká, že v období saracénské nadvlády nad zemí obléhalo hrad vojsko Karla Velikého. Celé měsíce byl hrad v obležení a obyvetelé málem umřeli hladem. Tento osud lidí chtěla zachránit madam Carcass, která byla přítelkyní saráckého krále. Na Carcassin popud obyvatelé z posledních zásob vykrmili prase a hodili jej z hradeb nepřátelům k nohám. Při pádu narazilo o ostré kameny a z břicha se vysypalo zrní. Vojáci usoudili, že zásoby města jsou nevyčerpatelné a proto ukončili obléhání. Vítězství si žádalo hrdinu, a tím byla právě madam Carcass, jejíž jméno starobylá pevnost dodnes nese.

Foto: Aktuálně.cz

I když architekt Viollet le Duc zasáhl do památky na tolik, že z původního opevnění se opakuje jen jeden fragment, turisté Carcassonne zbožňují. Uvnitř kromě hradeb a zámku navštěvují překrásné muzeum a místní restaurace či obchůdky. Carcassonne, dřívější útočiště středověké elity, je dnes symbolem jižní Francie.

Mohutná pevnost a okolí

Carcassonne obklopují dva prstence opevnění, jehož součástí je 52 věží a 2 brány. Kromě hradeb je k vidění i přiléhající hrad, románská bazilika St-Nazaire nebo romantické středověké uličky. V blízkosti Carcassone se nachází i průplav Vanal di Midi. Tato jedinečnost propojuje Atlantský oceán a Středozemní moře. Autor Paul Riquet kanál vybudoval dvacet let po schválení projektu. Kanál vyrostl díky práci 120 tisíc dělníků.

Foto: Aktuálně.cz

V jižní Francii je kopec zajímavých míst, ale opravdu kouzelnou návštěvu zažijete v Cucuqnan. Prototyp malebné vesničky se nachází na vrcholcích mezi vinicemi. Nedaleko na skále se majestátně tyčí pevnost Quéribus, která byla v průběhu křižáckých výprav posledním ostrovem katarského odporu. Dech se vám zatají, když dojdete ke gotickému sálu s mohutnou klenbou  unikátním okrouhlým pilířem, který se rozvíjí v překrásnou palmu.

Carcassone v moderním světě

Dnes starobylé město a hrad ožívají nejen ve dne, ale také v noci. Často se právě zde na slavné francouzské pevnosti konají koncerty a šermířská vystoupení. Na místě sídlí šermířská škola, kde se naučíte ovládat meč a využít koncentraci při střelbě z luku. Milovníci středověkých zbraní budou v sedmém nebi. V Cité se nachází obchod se středověkými zbraněmi a zbrojí. Místní specialitu nebo lahodné víno najdou návštěvníci ve vinném sklepě. Kromě velmi drahých unikátních vín, jsou zde k zakoupení i lahodná vína za velmi slušné peníze.

Jak do pevnosti?

Z Prahy až na místo vás čeká neuvěřitelných 1530 kilometrů. Komu by se nechtělo trávit v automobilu téměř 15 hodin, může se vydat do Toulouse vlakem a pak místní dopravou až k starobylé pevnosti. Poznávací zájezd s cestovní kanceláří do jižní Francie vychází okolo 10 tisíc korun na osm dní. Z katalogů si dokonce vyberete zájezd, který objíždí francouzské hrady a zámky. Takové cestování pak vychází až na 15 tisíc korun.

 

 

Právě se děje

Další zprávy