Stádo spících slonů se stalo hitem sociálních sítí. Po Číně putují už více než rok

Magazín Magazín
13. 6. 2021 18:20
Cestu stáda patnácti slonů, kteří již více než rok putují napříč Čínou, sleduje v posledních dnech celý svět. Kouzelné záběry podřimujících zvířat pořízené z dronu se totiž staly hitem na sociálních sítích.
Stádo slonů si v lese dopřálo odpočinku.
Stádo slonů si v lese dopřálo odpočinku. | Foto: Reuters

Stádo cestuje po Číně už asi patnáct měsíců a za tu dobu urazilo přibližně 500 kilometrů. Původně vyrazilo ze své domovské rezervace v jižní provincii Jün-nan. V minulých dnech putování slonů zpomalil silný déšť a oni si dopřáli chvilku odpočinku. Záběry a fotky dřímajícího stáda poté obletěly svět, viděly je stovky milionů lidí na různých sociálních sítích.

Jak mohly takové záběry vzniknout? Zvířata jsou pod přísnou kontrolou, protože se čínské úřady obávají, aby při setkání s lidmi někomu neublížila. Pohyb stáda proto monitoruje čtrnáct dronů a přibližně 500 členů bezpečnostních složek, informovala čínská státní televize CGTN.

Přesto se putování neobešlo úplně beze škod. Podle úřadů zatím došlo k 412 případům, kdy sloni způsobili potíže, všechny se však obešly bez zranění. Kromě toho, že zvířata pronikla na různé farmy pro vodu a jídlo, se jim také podařilo dostat se do areálu domova důchodců, kde svou přítomností vyděsila jednoho staršího muže.

Kam mají sloni namířeno, není jasné a nedokážou to říct ani odborníci. "Sloni indičtí jsou loajální ke svým domovským oblastem, pokud nedojde k narušení nebo ke ztrátě zdrojů - v takovém případě se mohou odstěhovat," vysvětluje pro server ABC News Nilanga Jayasingheová, manažerka ochrany asijských druhů ve Světovém fondu pro ochranu přírody (WWF).

Zároveň podotýká, že v posledních desetiletích došlo k významnému úbytku životního prostoru pro zvířata v divoké přírodě, a to kvůli odlesňování a přeměně ploch v zemědělskou půdu. Týká se to i domovské rezervace putujících slonů. "V tomto případě se možná stalo to, že při hledání nového stanoviště se cestou prostě ztratili," dodává Jayasingheová.

Vědci současně tvrdí, že je to zřejmě nejdelší pochod divokých slonů, jaký je dosud znám. Slon indický je ohroženým druhem a v Číně už jich v divoké přírodě žije jen asi 300, především na jihu provincie Jün-nan.

VIDEO: Slony unesl proud na otevřený oceán.

Námořnictvo a záchranáři ze Srí Lanky vytáhli dva slony z moře. Silné proudy Indického oceánu je stáhly 1 km od východního pobřeží ostrova. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté pátrají po muži, který v Praze osahával mladu ženu, hrozí mu pět let vězení

Pražští kriminalisté pátrají po muži, který na začátku minulého týdne osahával devětadvacetiletou ženu na ulici v Praze 2. Napadená se musela před útočníkem schovat v blízkém hotelu. Policie zveřejnila záběr podezřelého a žádá veřejnost o pomoc při určení jeho identity. Muži hrozí za sexuálně motivovaný trestný čin až pět let vězení, uvedl policejní mluvčí Jan Rybanský.

Telefonující ženu napadl dosud neznámý muž v pondělí 20. září kolem 07:00 na Novém Městě. Poté co se k ní zezadu přiblížil, políbil ji na krk a začal osahávat na hýždích. "I přes opakovaný nesouhlas ženy nepřestal a v osahávání mlčky pokračoval několik desítek vteřin," popsal Rybanský. Napadená žena se dala na útěk a před útočníkem se schovala v recepci blízkého hotelu, odkud zavolal policii.

Kriminalistům se podařilo získat záběry podezřelého. Je přibližně 175 centimetrů vysoký, má štíhlou postavu, krátce střižené vlasy a modré oči. V době činu měl na sobě černou mikinu s kapucí a červeným nápisem MC MXCIX, černé tepláky a tmavomodré boty Nike.

Mužovu totožnost zatím policisté neznají. "Pokud ho poznáváte, kontaktujte linku 158," vyzval veřejnost policejní mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy